A tým | Mattoni NBL - 15.02.2003

105
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
79

Hráči Nymburka položili v první čtvrtině základ vítězství a poslední čtvrtinu změnili v exhibici.

Úvod utkání dal zapomenout na střeleckou mizérii ze středečního zápasu. I když Nymburk podal především kolektivní výkon a to jak v obraně tak v útoku, dařilo se hlavně oběma Američanům v červenobílých dresech. Ashante Johnson, kterého do Nymburka přijela povzbudit jeho přítelkyně z Finska, zatížil konto Kunína osmatřiceti body a to díky hrozbě vyfaulování hrál jen 31 minut. Z jeho ruky propadlo obroučkou 80% vystřelených míčů a z čáry trestných hodů minut jen jednou z devíti pokusů, k tomu přidal pět doskoků. Maurice Whitfield zase připravoval spoustu akcí pro své spoluhráče, na konto si připsat 14 asistencí a jeho rychlé ruce dělaly těžkou hlavu rozehrávačům Kunína, když spolu s Kubálkem narušoval jejich hru. Byl také nejčastěji faulovaným hráčem na palubovce a se svými 186 cm se stal králem prostoru pod košem (8 doskoků). Překvapením byl výkon Martina Idese, kterému vyšel hlavně začátek zápasu. „Taky bych chtěl dneska vyzvednout výkon Martina Idese“, řekl po zápase trenér hostí Zdeněk Janík a pokračoval: „Trochu mě jeho výkon udělal čáru přes rozpočet. Věřil jsem, že pod košem bude síla na naší straně.“ Martina sice slova chvály potěšila, ale: „Můj nejlepší výkon teprve přijde.“, předpověděl nymburský dlouhán.

Pochvalu si zaslouží všichni hráči, kteří zasáhli do tohoto zápasu. Neprosazovali se tolik střelecky, ale jejich výkon v obraně snese nejpřísnější měřítko. Obrana obou týmů byla velmi agresivní a těsná, což přineslo oběma družstvům určité problémy hlavně ve druhé části zápasu. Trenéři museli své klíčové hráče v průběhu utkání střídat, aby si je ušetřili na rozhodující fáze zápasu. Například Welsch už po třech minutách první čtvrtiny si na Whitfieldovi nasbíral tři osobní chyby. Ze stejného důvodu se musel v obraně krotit také Ides (3.faul ve 11.minutě) nebo Kubálek (třetí faul ve 13.minutě). Utkání nakonec dohrávali hosté bez tří hráčů a dalšími dva měli čtyři fauly. Domácím se sice nikdo nevyfauloval, ale Kubálek, Johnson, Novotný a Ides byli jen jeden faul od povinného střídání.

Už první útok skončil v páté vteřině Idesovým košem. Soupeř následující protiútok neproměnil a stejně dopadl o několik vteřin později i Whitfield při pokusu o trojku. Ta se povedla jeho bratranci v dresu Kunína Warrickovi a hosté se poprvé a naposled dostali do vedení. Se třemi body na svém kontě vydrželi Moravané do poloviny třetí minuty, ovšem domácí se činili a po pěti bodech Johnsona a třech Kubálka zaokrouhlili na deset. Hosté využili plně čtyř trestných hodů ze korekci průběžného stavu. Pak přišla devítibodová šňůra Johnsona a Idese, kterou korunoval dvojkou kapitán Novotný. Vývoj utkání donutil trenéra Janíka k oddechovému času a po něm střídající Krba přerušil sérii Nymburka. Ovšem jen na krátko. Whitfield a Ides se starali dál o rychlý růst skóre na straně domácích. Hosté se prosadili jen sporadicky a když v desáté minutě dal Johnson svou druhou trojku v zápase, narostl náskok Nymburka na 21 bodů.

Během dvouminutové přestávky domácí ztvrdli, do osobních soubojů přicházeli pozdě a výsledkem byla série kunínských trestných hodů. Na konci třetí minuty byl rozdíl již jen dvanáctibodový. Whitfield chtě nahradit předcházející střelecký výpadek z čáry trestných hodů, proměnil pokus z perimetru. Když se hosté složitě dopracovali k opětovnému snížení, přidal Johnson lehce další trojku a vzápětí dvěma šestkami náskok ještě zvýšil. Poté se i Curtis Bobb prosadil dvakrát z perimetru, a protože nymburští odpověděli pouze pěti trestnými hody, snížil se náskok do poločasu na 51:38.

Do druhého poločasu nastoupila opět úspěšná základní pětka. Na rozdíl od úvodu zápasu se museli Kubálek, Johnson i Ides v obraně krotit, protože u jejich jména svítily na tabuli faulů tři puntíky. Po chvíli se třetí rozsvítil i u Novotného a o další minutu později svitla hostům naděje, protože se čtvrtého faulu dopustil Johnson. Trenér Benáček na to okamžitě zareagoval a poslal jej ze hřiště. Na jeho místo nastoupil Špička. Před ním ještě palubovku opustil Kubálek a v sedmé minutě se čtvrtým faulem také Ides. Standa Votroubek, který jej nahradil si však s o 30 kg těžším Bošnjakem nevěděl rady. Než se nové složení hráčů Nymburka na palubovce sehrálo, hosté dotáhli až na sedm bodů a trenér Benáček vše ukončil oddechovým časem. Po něm, při prvním útoku Nymburka, fauloval Bobb při trojce Whitfielda. Míč z Mauricovy ruky však obroučkou proletěl a stejně i následný trestný hod. To stačilo Nymburku k tomu, aby udržel náskok získaný v prvním poločase. Za zmínku ještě stojí učebnicový blok Davida Špičky, kterým vymazal zkušeného kapitána Kováře.

Před poslední částí hry trenér Benáček nestřídal. Za první dvě minuty se Nymburk do koše netrefil a to byl signál pro návrat Johnsona na palubovku. Ten společně s Whitfieldem zařídil nárůst náskoku až na 19 bodů a strach o výsledek utkání se změnil v očekávání stovky. Ta přišla z rukou Tomáše Grepla, když před tím třemi trestnými hody potrestal faul a technickou chybu blondýna Šebka. Za tohoto stavu se s bouřlivým publikem rozloučil Johnson svou trojkou s pořadovým číslem šest, která se vklínila mezi dvě trojky Warricka. Bodovou tečku zařídil Tomáš Vorlíček, který doskočil neúspěšnou střelu Johnsona.

Body: Johnson 38, Whitfield 21, Ides 18, Grepl 9, Kubálek 7, Votroubek 4, Panáček, Špička, Novotný T.Vorlíček 2 – Bošnjak 20, Warrick 17, Bobb 14, Šebek a Kovář 7, Pelikán 5, Welsch 3, Krba, Navrátil a Magnusek 2, fauly 25:30+2TCH, trestné hody 40/30 : 33/25, trojky 23/9 : 17/6, čtvrtiny 34:15, 17:23, 23:23, 31:18, rozhodčí Dolinek, Zachara