Triga-Eprin Brno Triga-Eprin BrnoDomácí
94
102

Premiéra Jiřího Růžičky na postu hlavního trenéra se v Brně, kde Nymburk letos ještě nevyhrál, povedla.

Stejným poměrem jako předcházející utkání se Spartou na Final Four Českého poháru ve Svitavách, skončilo první utkání nadstavbové části Mattoni NBL, skupiny A1. Na rozdíl od něho však museli hráči strávit na palubovce o 5 minut déle, protože rozhodnutí v normální hrací době nepadlo. Nymburk vystřídal během zápasu tři fáze své hry.

V první čtvrtině se mu dařilo ve všech činnostech a soupeře přehrával na celé čáře zvlášť v útoku. Kolektivní výkon všech nymburských hráčů ozdobilo osmatřicet bodů, které Nymburk za deset minut dal. Tím vyrovnal rekord první čtvrtiny, který shodně držely Pardubice a BVV. Pardubice oněch 38 bodů daly v šestém kole domácí Opavě, která zaznamenala navlas stejně jako Houseři v tomto zápase.

Ve druhé a třetí čtvrtině začalo ECM, snad pod dojmem jasného vedení, které v první desetiminutovce dosáhlo až 17 bodů, vlažně a umožnilo soupeři dotáhnout a tím získat daleko větší sebedůvěru. „Do druhé čtvrtiny nastoupilo úplně jiné družstvo. Stačilo udržet stejnou hru jako v první čtvrtině ještě dvě nebo tři minuty a mohl být zápas definitivně rozhodnut.Hráči kupili chybu za chybou hlavně v obraně, přestali bránit střelce a vývoj zápasu se otočil.“, kroutil hlavou o přestávce mezi poločasy vedoucí družstva Šístek, protože z jasného vedení najednou zbyl jen hubený náskok čtyř bodů. Ani ve třetí čtvrtině se Nymburk výrazně nezlepšil a Brňané postupně smazávali z jeho náskoku bodík po bodíku, až ke konci 27.minuty stav vyrovnali. Po minutě a půl musel z palubovky i lavičky Ashante Johnson, kterému rozhodčí přišili diskvalifikující faul. Po strkanici pod domácím košem se Johnson pustil na svého protivníka a byl vykázal z hřiště. „To je Ejdžejův úděl. On díky tomu, že má vysoký výskok a že je jen obtížně bránitelný, schytá spoustu nedovolených zákroků, které rozhodčí ne vždy posoudí dobře“, řekl V.Šístek. Tentokrát však v minulém týdnu těžce zkoušené nervy nymburského podkošového hráče nevydržely a odnesl to Machač. Čtyři body z nařízených trestných hodů a poté míč ze strany zakončený úspěšným útokem dostaly do vedení Housery. Ještěže Novotný trojkou vzal trochu domácím vítr z plachet. Díky peripetii Nymburka z poslední dvouminutovky Brňané před poslední částí normální hrací doby vedli o 2 body.

Poslední čtvrtina i prodloužení byly více o bojovnosti a štěstí. Ani jeden z týmů se ve čtvrté čtvrtině nedostal o více než dva body před svého soupeře. Nejdříve dotahoval Nymburk, v páté minutě si to vyměnili, aby v osmé minutě po třech trestných hodech Skály získalo bod navíc Brno. V závěru Hudeček zpod koše upravil na 89:88. Poslední útok Nymburka Kubálek nezakončil ze hry přesně, ale Ides byl při doskoku faulován. Osud si tak Martina vybral do role rozhodovatele, protože do konce utkání zbývaly necelé dvě vteřiny. Kdyby proměnil obě šestky vyhrál by Nymburk, v případě dvou minel by udělal šťastnými domácí hráče. Nakonec náš pivot proměnil jen druhou a tím pádem bylo na světě prodloužení. Jak pracují nervy hráče v takto vypjaté situaci? „Nijak zvlášť jsem o tom nepřemýšlel. Když jsem první šestku neproměnil, věřil jsem, že podruhé budu úspěšný. Kdyby se mi nepovedlo dát ani jednu, byl bych asi hodně naštvaný a nebyla by se mnou řeč“, řekl během cesty domů klidný Martin Ides. V nastaveném čase padly jen tři koše ze hry, ostatní body přibývaly z trestných hodů. Brňané vsadili na jednu kartu, a to střelbu z perimetru, ale ta se jim nedařila, a tak Nymburk si pak už v pohodě dokráčel k cennému vítězství.

„Škoda, že skvěle rozehrané utkání nakonec triviálními chybami tak dramatizujeme. Snad se o to postarala nervozita z toho, že v utkáních na hřištích soupeřů se nám nedaří. Domácí nebyli lepší, byli jsme to my, kdo jim umožnil, aby se dostali zpátky do zápasu. Doufejme, že jsme překonali komplex zápasů mimo vlastní palubovku“, zakončil s nadějí Šístek.

Body: Kočvara 26, Machač 19, Skála 16, Nachtigall 14, Vrubl 10, Hudeček 9, - Novotný 23, Kubálek 17, Ides 15, Johnson 15, Whitfield 14, Votroubek 10, Řeřábek 8; střelba 3b.: 22/7 : 21/6; střelba 2b.: 48/24 : 62/33; TH: 35/25 : 23/18; doskoky: 36:39; fauly: 24 : 26; 5 chyb: 43. Vrubl - 39. Votroubek; rozhodčí: Macela a Volejník; TCH: 12. Grepl; vyloučení: 29. Johnson; 650 diváků; nejlepší hráč: Kočvara

Průběh zápasu:

01:22 – 2:6 - První Kubálkova trojka dává tušit, že zápas bude ze strany Nymburka v kvapíkovém tempu

02:52 – 6:14 - Johnson zakončuje rychlý protiútok a náskok blíží k desítce, Brno však díky Nachtigallově trojce ještě odolává

05:40 – 11:21 - Idesův první trestný hod dává náskoku Nymburka dvouciferný tvar

08:03 – 19:34 - Nymburská trojka s pořadovým číslem 4 dostává hosty do patnáctibodového vedení, které po několika vteřinách Votroubek ještě o 2 body zvýší.

09:29 – 26:36 - Machač s Kočvarou postupně snižují na opět desetibodový náskok

11:10 – 28:38 - Grepl dostává technickou chybu, ale Kočvara ze tří možností proměňuje jen jednu šestku

13:26 – 34:40 - Johnson po téměř tři a půl minutách zaznamenává první koš Nymburka ve druhé čtvrtině

17:10 – 41:49 – Kubálek uklidňuje další trojkou, na kterou v zápětí stejnou mincí odpovídá Brno

18:54 – 47:49 – Po dlouhé době se Brňabé dostali na odstup jednoho koše

23:09 – 51:59 – Martin Ides zakončuje naservírovanou Whitfieldovu přihrávku a Nymburk může hrát opět o něco klidněji

24:04 – 57:61 – Vrubl druhou trojkou svého týmu ve druhé čtvrtině se dostává nebezpečně blízko

26:48 – 65:65 – Kočvara za Vrublovy asistence proměňuje zpod koše.

28:14 – 67:69 – Diskvalifikující faul Johnsona, znamenající stop v zápase

28:27 – 73:69 – Brno poprvé vede

29:51 – 76:74 – Nachtigall trojkou stanovuje bodový účet třetí čtvrtiny

34:29 – 80:82 – Nymburk se vrací do vedení v zápase, aby ho po chvíli ztratil

39:59 – 89:89 – Druhá Idesova šestka zařídila prodloužení

41:43 – 93:95 – Řeřábek přetahuje vedení na stranu Nymburka

44:23 –93:100 – Martin Ides dává „kilo“