A tým | Mattoni NBL - 19.03.2003

113
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
100

Ani napotřetí v této sezoně nedokázali Mlékaři z Kunína přehrát ECM Nymburk a domácí si tak po prohře BVV na Trize upevnili druhou příčku dosavadního pořadí.

Pod nymburskými bezednými koši byl k vidění střelecký festival obou týmů. Diváckou atraktivitu zvyšovaly akce, které mohou příznivci basketbalu vidět při přenosech z NBA. Whitfield nahodil přihrávku na koš a Johnson ve vysokém výskoku zarazil míč skrz obroučku. Ve druhém poločase se jim sice podobná akce nepovedla, ale to pramení především z toho, že takové parádičky na trénincích nezkouší.

Střeleckou muziku tvrdily především dva nejlepší střelci Mattoni NBL Ashante Johnson (698 b. / dnes 33 b. ) a Marijo Bošnjak (554 b. / 29 b.). V opavském týmu pomáhali Chorvatu oba Američané, kteří si připsali shodně 23 bodů. V domácím dresu se mezi oba zámořské hráče vklínil Novotný (autor 26 bodů). Nymburský kapitán sehrál vynikající zápas, zvlášť ve druhém poločase, kdy konto Kunína zatížil dvaceti body. Byl nezadržitelný zpod koše (5/5) a téměř bezchybný z perimetru (4/5), dokázal se prosadit i na doskoku.

Pod košem kralovali tak jako obvykle oba Američané – Johnson devětkrát a Whitfield sedmkrát získal míč. Třetím nejúspěšnějším doskakovačem byl Standa Votroubek, který ke svým pěti získaným míčům přidal ještě tři bloky. Standa sehrál delší časový úsek i proto, že Martina Idese rozhodila sporná technická chyba po odpískaném faulu. Je totiž málo pravděpodobné, aby takový kliďas jako Martin sprostě nadával rozhodčímu, zvlášť když tentýž muž v šedém trpělivě snášel výtky ze strany opavského pivota.

K vítězství Nymburka přispěl i nebývale vysoký počet ztrát míče hostujícími hráči a možná i osobní neshody mezi Bošnjakem, Warrickem a Bobbem. Klíčem k vítězství Nymburka byl také přechod z osobní obrany na zónovou v průběhu druhé čtvrtiny, i když se trenér  Růžička poněkud obával jejího nasazení: „V předcházejících zápasech jsem neměl možnost jí vyzkoušet, a tak jsem rád, že nám tento způsob obrany pomohl vymanit se z osmibodové ztráty a získat do konce poločasu vedení“. Když se o totéž pokusil ve druhém poločase soupeř, našli domácí recept v přesné trojkové střelbě.

Příjemným zjištěním bylo, že i nerozehřátí Panáček a Špička dokázali přidat do konečného účtování dohromady tucet bodů.

00:20 – první zápis do listiny střelců provádí zpod koše Marijo Bošnjak  ( 0:2 )

00:40 –  stejnou mincí oplácí Novotný (2:2)

01:21 – Whitfieldův bratranec Warrick po Welschově koši zvyšuje již na čtyřbodový náskok  ( 2:6 )

02:35 – Johnsonův úspěšný pokus z pole přináší Nymburku poprvé vedení v zápase  ( 8:6 )

02:53 – první trojku v zápase si připisuje Warrick a opět mění jméno vedoucího družstva  ( 8:9 )

03:29 – druhý Američan v dresu Kunína Bobb přidává druhou trojku a to jistě hosté netuší, že v následujících dvou minutách si střelecky ani neškrtnou  ( 9:12 )

05:30 – Johnson po útočném doskoku Idese zakončuje čtyřkošovou šňůru domácích  ( 17:12 )

06:34 – a je zase vyrovnáno, neboť třetí zahraniční akvizice Kunína proměňuje třetí trojku  ( 17:17 )

06:54 – trenér Janík stahuje z palubovky nejzkušenějšího pivota Kováře z důvodu tří osobních chyb  ( 17:17 )

07:50 – třetí faul si připisuje Kubálek a jde střídat, zatímco Welsch také se třemi fauly pokračuje  ( 21:20 )

08:17 – opět Bošnjak startuje trojkou přestřelku, ve které pokračuje Johnson  ( 23:25 )

08:42 – Warrick nahrává a Welsch trojkou končí bodově plodných 25 vteřin zápasu  ( 26:28 )

09:50 – Whitfield podtrhuje účet prvního poločasu  ( 30:30 )

10:12 – Whitfield dává druhou trojku Nymburka  ( 33:30 )

13:28 – rychlý protiútok Kunína zakončuje faulovaný Bobb košem a následný trestný hod byl opět úspěšný  ( 34:42 )

15:16 – Warrick fauluje Whitfielda při střelbě z perimetru, nymburský playmaker se ani jednou nemýlí a vrací domácí do zápasu ( 42:46 )

15:46 – Janík se oddechovým čase snaží nápor domácích zastavit, dvě a půl minuty se mu to daří. Rozhodčí Šedivý po time outu volá hráče do hry, kunínští otálejí déle než 5 vteřin a přicházejí o míč  ( 44:46 )

18:23 – zlatá ruka Votroubka po dlouhé době vyrovnává stav zápasu  ( 52:52 )

19:00 – čtyři vteřiny stačily na to, aby Votroubek doskočil, Whitfield nahrál a Johnson jeho přihrávku zúročil  ( 56:52 )

19:59 – Votroubek blokuje poslední pokus o vyrovnání skóre Bobbem a konči bodově divoký první poločas  ( 58:55 )

22:56 – Votroubek z druhého sledu vrací odraženou střelu do koše a končí první osmibodovou šňůru Nymburka ve třetí čtvrtině ( 66:58 )

26:33 – trojka Novotného stanovuje třináctibodový náskok Nymburka a hala šílí nadšením  ( 75:62 )

27:53 – soupeř se nevzdává a „blonďák“ Šebek snižuje  ( 75:69 )

29:58 – druhá trojka v poslední minutě vrací Nymburku dvouciferné vedení  ( 85:71 )

32:12 – Novotný po asistenci Whitfielda přidává další dva body a Nymburk vede o 16  ( 89:73 )

35:44 – opět Novotný dvěma trestnými hody otevírá dveře k pokoření stovky  ( 98:84 )

36:16 – jediný koš Kubálka ze hry ho stojí 100 Kč, které musí zaplatit do klubové pokladny za pokoření stovky  ( 101:84 )

36:32 – povinně střídá Votroubek a jeho místo zaujímá Špička, na lavičce už ze stejného důvodu sedí Kovář  ( 101:88 )

37:00 – startuje bodově bohatá dvouminutovka, kterou vyhrál Nymburk 10:5  ( 103:88 )

38:56 – Johnson ukončuje tuto sérii posledním košem Nymburka a tím vytváří největší náskok domácích  ( 113:93 )

39:44 – také Kunín pokořuje stovku, z trestných hodů se dvakrát trefuje Bobb  ( 113:100 )

40:00 – končí zápas, který přináší 19.vítězství Nymburka

body: Johnson 33, Novotný 26, Whitfield 21, Votroubek 10, Panáček 7, Špička 5, Kubálek 4, Grepl 4, Ides 3 - Bošnjak 29, Warrick 23, Bobb 23, Welsch 9, Pelikán 9, Šebek 4, Kovář 3; střelba 3b.: 23/11:28/10; střelba 2b.: 50/30:42/27; TH: 31/20:18/16; doskoky: 30:33; chyby: 20:25; 5 chyb: 37. Votroubek - 33. Kovář; rozhodčí: Šedivý a Lukeš; TCH: 17. Ides, čtvrtiny 30:30, 28:25, 27:16, 28:29