A tým | Mattoni NBL - 22.03.2003

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
92
75

Nymburku se nepodařilo získat po čtvrté za sebou skalp Mlékárny Kunín a na severu Moravy poměrně jednoznačně prohrál.

Na rozdíl od středečního utkání, rozhodovala v sobotu hra v obraně a kvalita střelby. „V utkání nás porazil jeden hráč Kunína – Fred Warrick“, řekl po zápase vedoucí družstva Vratislav Šístek o autorovi 34 bodů (dvojky 16/11, trojky 3/2). Nymburský hráčům se naproti tomu střelecky nedařilo. Za očekáváním skončil Johnson, který v prvním poločase držel svůj průměr, když zatížil konto soupeře patnácti body. Po přestávce však už o úspěšnou střelu téměř nezavadil (pouze jedna trojka). Určitý díl na tom nese hra Rostislava Pelikána, který měl tentokrát Ejdžeje na starosti. Lepším střelcem byl nakonec Whitfield, ale sám na to nestačil.

Nejmarkantnější rozdíl byl však k vidění pod vlastním i soupeřovým košem. Katastrofální nepoměr doskoků se podepsal nejvýrazněji pod naší prohrou. Proti devětačtyřiceti doskokům domácích mohl Nymburk nabídnout pouze polovinu (26). Domácí tak nedali možnost zkusit na podruhé dostat míč skrz obroučku. „Chyběla nám snaha a bojovnost“, stručně zhodnotil Šístek.

Také počet faulů a trestných hodů vyzněl pro domácí, kteří házeli 37 šestek a proměnili jich 26. Nymburk trestal osobní chyby jen osmnáct a proměnil o čtyři menší počet. Od konce druhé čtvrtiny měl Bošnjak 4 osobní chyby, přesto se ho nymburským hráčům nepovedlo vyfaulovat.

Středočechům se nedařila ani obrana střelců z perimetru, zvlášť v první čtvrtině, kdy povolili soupeři polovinu bodů z větší vzdálenosti. „Vždycky jsme byli o krok pozadu, a tak domácí měli dost času vystřelit“, naznačil problém Šístek.

Stejně jako v předešlém zápase zaznamenal první body Nymburka Jirka Novotný. Ten však následoval až po třech neúspěšných pokusech svých spoluhráčů. Přesní nebyli ani domácí, protože i jim se podařilo najít koš Nymburka až napotřetí. Ovšem hodnota jejich pokusu byla tři body. Až do začátku páté minuty se oba týmy střídaly ve vedení, až Panáček zahájil  velmi dobrou minutku, v průběhu níž se trefili ještě Whitfield a Johnson za tři body. To byl signál pro trenéra Janíka k oddechovému času. Jeho tým prohrával o devět bodů - 7:16. Minutová přestávka otupila ostří nymburské ofenzívy a až do začátku deváté minuty se náskok hostů pohyboval stále jen kolem šesti bodů. Potom však za Warricka, který se nemohl chytit střelecky, nastoupil Šebek a po chvíli se za trenérovu důvěru odměnil trojkou. Poslední minuta se vyvedla Bošnjakovi, nejdříve přidal svou druhou trojku a těsně před závěrečným hvizdem dvěma trestnými hody získal pro svůj tým jednobodové vedení.

Ve druhé čtvrtině se Nymburk dostal ještě jednou do vedení, to když se dvakrát trefil ze šestky Ides. Ve třinácté minutě se na palubovku vrátil klíčový střelec Kunína Fred Warrick a po osmi vteřinách si našel na perimetru místo a začal střádat svoje body. Střelecky slabá druhá čtvrtina pokračovala. Nymburk byl do její půlky schopen dát pouze jeden koš ze hry a tři šestky. Když domácí odskočili na šestibodový rozdíl, vyžádal si trenér Růžička oddechový čas. Stejně jako v prvním období, to útočné aktivity soupeře pozastavilo. Když necelou minutu před koncem prvního poločasu házel Novotný trestné hody vyfasoval Bošnjak technickou chybu. Byl to jeho čtvrtý faul v pořadí, a tak hostům svitla naděje, protože do té doby nejlepší střelec musel jít na lavičku zchladit hlavu.

Třetí čtvrtina byla Warrickova. Konto Nymburka zatížil 13 body, třikrát byl úspěšný na doskoku a také zablokoval střelu Kubálka. Ve 23.minutě to byl právě on, kdo zařídil dvouciferné vedení domácích. Třetí koš Nymburka ve třetí čtvrtině dal přesně v její polovině Grepl. Měl hodnotu tří bodů, ale náskok Kunína jen snížil na deset bodů (50:40) a neznamenal signál k nástupu hostů. Naopak domácí hlavně zásluhou Warricka zvyšovali svoje vedení. Dvě minuty před koncem čtvrtiny byla propast mezi oběma týmy osmnáct bodů. Určitou naději pro Nymburk vykřesal Whitfield, když v poslední minutě, sedmi body v řadě, upravil na 61:49.

V poslední čtvrtině rozjásal domácí fanoušky Bobb, když po devíti vteřinách z trojky neminul. Za chvíli přidal Warrick „rozloženou trojku“ (koš s faulem) a bylo to zase o 18 bodů. Panáček s Votroubkem se pak snažili alespoň o to, aby se nůžky náskoku alespoň nerozevíraly. Přesto ale ve 35.minutě byl odstup domácích dvacetibodový. Potom Nymburk začal hrát vabank a díky dvěma košům Novotného a trojkám Řeřábka a Johnsona stáhl tři a půl minuty před koncem na 81:70. Zkušení domácí však nepřipustili žádné překvapení a následujících devadesát vteřin vyhráli 7:0. Tím bylo o výsledku definitivně rozhodnuto.

„Kunín byl ve všech herních činnostech lepší. Kromě basketbalových dovedností přidal tentokrát do hry srdce, a tak mu zaslouženě patří dva body za vítězství“, shrnul zápas vedoucí týmu Šístek. „My teď potřebujeme rychle zapomenout a ve středu přehrát Housery a pak se v Opavě pokusit uhrát co nejlepší výsledek. V posledním kole nadstavby nás čeká velice zdatný soupeř v Děčíně, a tak bychom rádi sehráli toto utkání v klidu.“, naznačil další plány Šístek.

Body: Warrick 34, Bobb 20, Bošnjak 16, Pelikán 10, Šebek 7, Welsch 4, Kovář 1 - Whitfield 21, Johnson 18, Novotný 10, Ides 8, Panáček 5, Řeřábek 5, Votroubek 5, Grepl 3; střelba 3b.: 22/8:27/7; střelba 2b.: 37/21:46/20; TH: 37/26:18/14; doskoky: 49:26; chyby: 18:25; rozhodčí: Zachara a Výborný; TCH: 19. Bošnjak; 1000 diváků; nejlepší hráč: Fred Alonso Warrick .

Zdeněk Janík (trenér domácích): Ve středu byl zápas o útoku. Dnes o obraně. Musím pochválit všechny naše hráče, že odvedli ohromný kus práce v obraně zejména pak v obranném doskoku. Mrzí mne jenom, že s takovým nasazením nedokážeme hrát na hřištích soupeře.

Jiří Růžička (trenér hostů): Jel jsem do Jičína s cílem uspět. Nepodařilo se. Zejména proto, že jsme dnes měli špatnou střelbu. Když se utkaní v druhém poločase začalo vyvíjet výrazně ve prospěch domácích, více jsem střídal. Dnes mne svým výkonem zklamal Johnson. Zejména jeho střelba byla hodně špatná.