A tým | Mattoni NBL - 26.03.2003

93
Triga-Eprin Brno Triga-Eprin Brno Hosté
74

Nymburk si proti oslabenému soupeři připsal povinné dva body, ale příliš kvalitní hru neukázal.

Když prořídlé řady diváků shlédly před začátkem zápasu na lavičku hostů, mohli se domnívat, že zápas nebude o tom, kdo vyhraje, ale o kolik bude Nymburk lepší. Mezi Housery nezahlédli Kočvaru, kterého sklátily zažívací potíže, ani Krejčího, a tak jediným pivotem zůstával málo zkušený Marek Sotolář, který odehrál letos pouze 20 minut. Chyběl také Marek Mužík. Na lavičce byli a do hry zasáhli ani ne dvacetiletí Holacký, Slezák či Vrlík. Nymburk nastoupil téměř v plné sestavě, chyběl pouze Kamil Řeřábek a Jirka Formánek.

Podle první čtvrtiny, kterou Nymburk vyhrál přesvědčivě, se zdálo, že domácí roznesou svého soupeře na kopytech. Jednoznačné vedení se nerodilo od samého začátku  zápasu, ale až od okamžiku, kdy se první čtvrtina přehoupla do své druhé poloviny. Kubálek totiž z perimetru přesně zamířil a náskok Nymburka se zvýšil na pět bodů. Z dalšího protiútoku přidal Novotný svou druhou trojku a když do konce hracího období přidali další ještě Johnson a Votroubek, narostl rozdíl poprvé na dvouciferné číslo. Domácím se v první čtvrtině střelecky dařilo, na svých 31 bodů spálili jen šest pokusů.

V první čtvrtině oba trenéři nasadili osobní obranu. „Bylo trochu s podivem, že trenér Jandák i přes naší výškovou převahu zvolil osobní obranu“, vyjádřil názor jeho protějšek Růžička. Na druhou stranu je třeba říci, že Nymburk měl sice výškovou převahu, ale Idesovi zápas nevyšel podle jeho přestav. Pod košem se více prosazoval Standa Votroubek, který ho vystřídal v sedmé minutě.

I když oba týmy hrály osobní obranu, rozhodčí poprvé pískli do píšťalky, aby oznámili faul, až na konci sedmé minuty! Za celé utkání ani jeden z týmů nezískal za deset minut více než 4 osobní chyby, a tak hráči dostali možnost střílet šestky jen za fauly při střelbě. Za pozornost stojí, že jediným vykonavatelem trestných hodů v nymburském dresu byl Maurice Whitfield. Čtyři šestky v první čtvrtině proměnil, pak ale už úspěšný nebyl. Na straně Brna byli všichni hráči, kteří se postavili na čáru trestného hodu, stoprocentní, ale dohromady tak získali jen osm bodů. Tak nízký počet osobních chyb (celkem 21) svědčí o tom, že obrana nebyla zdaleka tak agresivní, jak by měla být. Zápas z tohoto hlediska připomínal lehký trénink.

Ve druhé části hry změnil trenér hostů Jiří Jandák systém obrany a přechod na zónu vyvedl domácí z rytmu. Nymburští trojkaři našli recept až na konci čtvrtiny a třemi úspěšnými pokusy dokázali i tuto desetiminutovku vyhrát. Do té doby totiž ze stejné vzdálenosti exceloval Nachtigall, když proměnil tři pokusy a vybudovaný náskok domácích se ztenčoval.

Ve druhém poločase ani jeden z trenérů nezměnil způsob obrany a hosté se po dvou koších v úvodu  dostali na jedenáct bodů za Nymburk. Pak tři minuty vlnil síťku brněnského koše Johnson a do té doby, než si odešel odpočinout na lavičku, získal pro Nymburk nejvyšší devatenáctibodový náskok. Střeleckou štafetu po našem křídle přebral Houser Skála a jeho zásluhou Brňané snížili vedení domácích o 5 bodů. Do konce čtvrtiny zbývalo dvě a půl minuty, když Whitfield po průniku zaznamenal poslední červenobílý bod třetí části hry. Ve zbývajícím čase opět vyplavala na povrch slabina Nymburka a hosté pohodlně dvěma trojkami upravili na přijatelný rozdíl 10 bodů,

Téměř celou poslední čtvrtinu se obě družstva pravidelně střídala ve změnách skóre. Rozdíl se neustále pohyboval mezi 10 a 14 body. K závěrečnému útoku zavelel Votroubek, přidal se trojkou Panáček a dílo zkázy dokončili oba Američané. I když Nymburk získal v tomto utkání téměř dvacetibodové vítězství, byl trenér Růžička více spokojen s dvěma body než s předvedenou hrou.

body: Johnson 27, Whitfield 14, Panáček 13, Votroubek 13, Novotný 12, Kubálek 5, Grepl 5, Špička 2, Ides 2 - Skála 18, Nachtigall 16, Machač 10, Vrubl 10, Hudeček 6, Sotolář 6, Majstorovič 6, Slezák 2, střelba 3b.: 23/9:22/8; střelba 2b.: 50/31:48/21; TH: 6/4:8/8; doskoky: 32:26; fauly: 10:11; 5 chyb: 36. Nachtigall; rozhodčí: Vyklický a Rozsypal; 500 diváků; nejlepší hráč: Votroubek, čtvrtiny: 31:16, 23:22, 16:22, 23:14