A tým | Mattoni NBL - 02.04.2003

84
BVV Brno BVV Brno Hosté
77

Nymburk proti oslabenému BVV Brno nepodal oslnivý výkon, přesto zvítězil a posunul se na druhou příčku průběžného pořadí.

V utkání, které mohlo dát Nymburku definitivu druhého místa před play-off, se dařilo domácím jen ve druhé čtvrtině. Tuto část hry vyhráli rozdílem třídy o sedmnáct bodů. S přibývajícím časem ubývala přesnost střelby, přibýval individualismus a mužstvo se začalo trápit. Hráči zapomínali na souhru a každý sám chtěl přivodit zvrat ve hře. Zvlášť markantní to bylo v poslední části hry, kdy z patnácti střeleckých pokusů byly pouze tři úspěšné, přičemž alespoň čtyřikrát to byla tutovka. Nebýt trojky Johnsona nejméně z osmi metrů čtyři minuty před koncem zápasu, která domácí hráče alespoň trochu uklidnila, mohlo dojít ke zbytečné porážce.

Nymburská obrana v některých částech zápasu působila chaotickým dojmem. I když domácím nelze upřít snaha o přebírání hráčů soupeře při clonách, zůstávali občas Brňané ve střeleckých pozicích sami a střelecky disponovaní hráči se pak nemýlili. Například na začátku čtvrté čtvrtiny se ze stejného místa po podobných akcích trefili za tři body Černošek a půl minuty po něm Křemen. Dostatečný třináctibodový náskok ECM se rázem scvrkl na polovinu a zase bylo o co hrát. Ještěže se ve 36.minutě, v době kdy Brnu chyběly 4 body do vyrovnání, nemýlil Johnson a tím odvrátil hrozící drama.

Zápas měl ze strany hostů raketový nástup. Z prvních pěti střel na nymburský koš vytěžilo BVV jedenáct bodů. Po první trojce Wimmera, dal o sobě vědět Michal Křemen, který v kádru trenéra Pospíšila nahradil zdravotně indisponovaného Svobodu. Třetí trojku dal Jan Pavlík, který tak začal osmou desítku úspěchů z perimetru. Domácí si na své konto připsali dvě trojky (Grepl a Johnson), a tak se jim vyrovnat podařilo až v polovině první čtvrtiny. Pak se ukazatel skóre na straně domácích na více než čtyři minuty zmrazil na čtrnácti bodech a hosté o šest bodů utekli. Poslední minuta patřila Nymburku, který díky Kubálkovi a Whitfieldovi dotáhl na rozdíl jednoho bodu.

Zcela jiný obraz hry přinesla druhá desetiminutovka. Hned v jejím úvodu se domácí do Brna zakousli, zrychlili obranu, přistupovali k hráčům často ve dvojicích a úspěšně narušovali rozehrávku méně zkušeného Roseckého, který nahradil Pavlíka. Whitfield a Kubálek právě Roseckého dvakrát připravili o míč a následný protiútok přinesl bodový efekt. Možná i tento úvod do druhé čtvrtiny naladil domácí útočně a když se k tomu přidala téměř neomylná střelba (15/11), náskok Nymburka se rychle zvětšoval. V 16.minutě na jedenáct bodů a těsně před koncem poločasu už Nymburk vedl o osmnáct. Škoda, že se nepovedlo uhlídat Křemena, který pár vteřin před závěrečným hvizdem zpod koše korigoval.

Ještě pět minut třetí čtvrtiny to vypadalo, že se domácím podaří soupeře udolat a zvítězit rozdílem 22 bodů, který by zaručoval stříbrnou pozici před play-off bez ohledu na výsledek v Děčíně. Naději Brna vykřesal Pavlík, který šesti body snížil výrazný náskok domácích. Ti se ještě nedali, Novotný a Kubálek trojkou a Johnson z pole opět vybudovali bezpečný odstup. Pak si ale obrana Nymburka neporadila s průniky Bendy, faulovala ho a tomu se ve středu trestné hody dařily (7/7).

I když se v poslední části hry hosté snažili náskok Nymburka smazat a několikrát byli nebezpečně blízko, dokázali domácí zmobilizovat síly a vždy snahu Brna zlikvidovat. Střeleckou bezzubost dokazuje i to, že se domácí v této čtvrtině do koše ze hry trefili jen třikrát a z deseti trestných hodů proměnili jen šest. Naštěstí ani Brno v této části hry střelecky nezářilo.

Předposlední kolo nadstavby Mattoni NBL vyřešilo jen to, že Opava na prvním místě nemůže být předstižena. O další umístění se bude hrát v posledním kole, kdy Nymburk zajíždí do Děčína, BVV hostí Kunín a Opava potvrdí první místo doma s Trigou.

Body: Whitfield 23, Johnson 23, Novotný 10, Kubálek 8, Panáček 7, Ides 5, Vorlíček 3, Grepl 3, Votroubek Stanislav 2 - Křemen 18, Benda 15, Pavlík 13, Wimmer 11, Černošek 9, Hájek 5, Němec 4, Gajdošík 2,; střelba 3b.: 17/8:21/7; střelba 2b.: 44/22:40/22; TH: 23/16:16/12; doskoky: 31:27; fauly: 17:24; rozhodčí: Bruna a Volejník; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny: 19:20, 29:12, 23:26, 13:19