A tým | Mattoni NBL - 30.04.2003

BVV Brno BVV BrnoDomácí
94
89

První bitvu o postup do finále zvládli lépe domácí hráči a připsali si cenné vítězství.

I když byli domácí prakticky celý zápas o krůček či o krok vpředu, museli se v samotném závěru o výsledek obávat. Když nastupovali do poslední čtvrtiny mohl je hřát dvanáctibodový náskok, určitě je potěšilo, když ho po chvíli ještě o dva body zvýšili. Ještě v polovině 34.minuty měli k dobru čtrnáct bodů, ale od té doby se téměř pět minut do koše netrefili. Nymburk toho využil a ze svého manka pozvolna ubíral. Greplova trojka na konci 38.minuty dostala hosty do těsného jednobodového závěsu. Po něm prokázal pevné nervy jeden z nejlepších domácích hráčů Michal Křemen a dvěma šestkami protrhl střelecký půst svého družstva. Uplynulo dvanáct vteřin a Votroubek po Whitfieldově asistenci opět zvětšil naději Nymburka. Domácí pochopitelně nikam nespěchali a pouhé dvě vteřiny před vypršením časového limitu pro postupný útok Pavlík z pole potěšil své spoluhráče dvoubodovým košem. Riziko odpovědnosti na sebe vzal opět Votroubek, který umístil do koše odražený pokus Panáčka. Do konce zápasu zbývá 46 vteřin a Brňané zakládají postupný útok. Za polovinou již na ně čeká zformovaná nymburská obrana. Domácím se nedaří najít vhodnou střeleckou parketu, a tak Karol Wimmer musí střílet za tři body. Trojku, která by mohla rozhodnout zápas, však nedává. Míč doskakuje 24,6 vteřiny před koncem zápasu Johnson a sám se vydává na polovinu soupeře. Všichni jeho spoluhráči se staví do pozic a možná stejně jako domácí očekávají shození do strany a průnik pod koš pár vteřinek před koncem zápasu. Johnsonovi se však v hlavě zrodil jiný nápad. Nepochopitelně brzy (asi devět vteřin před koncem utkání) se pustil na zteč sám. Po dvou vteřinách už věděl, že to nebylo šťastné řešení. Brněnský koš odmítl míč z jeho ruky přijmout a protože si Křemen míč doskočil bylo takřka dobojováno.

Zbývalo tedy jediné – pokusit se o taktický faul. Tomáš Grepl se nerozpakoval a v rohu chtěl Křemena obrat o míč i za cenu osobní chyby. Rozhodčí Dolinek však jeho počínání posoudil velmi přísně jako úmyslný faul. Následovaly dva trestné hody, které Křemen proměnil a vhazování Brna. Po několika desetinách vteřiny fauloval Panáček a opět Křemen vzal svými dvěma trestnými hody definitivně naději na úspěch.

Příčina porážky hostů nespočívala jen v taktické chybě v posledních vteřinách zápasu. Režizérem zápasu byl, vyjma prvních dvou minut, domácí tým. Nymburk získal na úvod vedení 4:0, ale odpověď Brna měla hodnotu tří bodů. Dobře hrající Ides zaznamenal ještě jeden koš, ale pak se Nymburk na dvě minuty odmlčel a domácí šňůrou osmi bodů (Klimek druhá trojka) získali pohodu na svou stranu. Hosté hlavně zásluhou stoprocentní střelby trestných hodů utkání znovu otočili. Za stavu 15:16 pro Nymburk začal úřadovat Svoboda (7 bodů), který dal mimo jiné i svou 16.trojku letošní sezony a dílo zkázy dokončil špílmachr Křemen (5 bodů). Nymburským hráčům se nedařilo střelecky ani z vyložených pozic a navíc si na výborném Svobodovi Johnson vyrobil dva fauly. Čtvrtina skončila sedmibodovým rozdílem.

První dva útoky BVV ve druhé čtvrtině přinesly jejich dvouciferný náskok. Pak zaúřadovali Whitfield a Novotný, kteří trojkami nadechující se Brno na chvíli zastavili. Na druhé straně Benda připomněl, že není jen výborný obránce Johnsona a dvěma koši pomohl svému týmu k náskoku devíti bodů. Pak odešel střídat a nebezpečný Johnson měl hned více prostoru. Do té doby než se Benda za tři a půl minuty vrátil na palubovku, zatížil konto domácích devíti body. Z trestných hodů ho doplňoval Whitfield a nadějný náskok domácích se rozplynul. Poločasový stav tak dával do druhého poločasu vyrovnané šance oběma týmům.

Do čtyřiadvacáté minuty se dařilo Brňanům více než hostům a jejich náskok se opět přiblížil desítce. Dvě a půl minuty před koncem čtvrtiny si připsal Whitfield čtvrtý faul a musel střídat. V té době byl náskok Brna pět bodů. Ovšem otěže zápasu vzal do rukou po Svobodovi Hájek, Kubálkovi se dvakrát nepodařilo vsítit trojku a největší náskok domácích byl na světě.

Naději za úspěch ještě znásobil na začátku poslední čtvrtiny Benda a až do poloviny 34.minuty se náskok domácích udržoval nad deseti body. BVV začal chybět vyfaulovaný Benda a Nymburk náskok stahoval. V úplném závěru však taktickou chybou hosté nabídnutou šanci pustili k vodě.

Body: Svoboda 26, Křemen 20, Hájek 16, Benda 13, Klimek 9, Pavlík 7, Gajdošík 3, - Johnson 24, Whitfield 22, Ides 13, Novotný 11, Grepl 8, Panáček 5, Votroubek 4, Kubálek 2; střelba 3b.: 21/6:22/7; střelba 2b.: 48/29:44/22; TH: 25/18:34/24; doskoky: 43:33; chyby: 24:23; 5 chyb: 33. Benda; rozhodčí: Dolinek a Bruna; nejlepší hráč: Křemen, čtvrtiny: 27:20, 24:29, 23:13, 20:27.

První krok k cestě do finále se nymburským hráčům v Brně proti BVV nepovedl. Po dramatickém závěru prohrál o pět bodů 94:89. V prvním poločase hrál Nymburk dobře v útoku, dal 49 bodů, ale zároveň propadl v obraně, neboť povolil soupeři ještě o dva body víc. „Nesplnili jsme to, s čím jsme do zápasu šli,“ nebyl první polovinou utkání spokojen trenér Růžička. „Báli jsme se, aby se Brňané příliš nerozstříleli, a proto jsme je chtěli udržet na menším počtu vstřelených bodů,“ prozradil kouč Středočechů část předzápasové taktiky.

Po střeleckých dostizích vyrovnaného prvního poločasu, kdy však Nymburk neustále dotahoval vedení domácích, přišla třetí čtvrtina, kdy hosté, zvlášť v jejím závěru, v ofenzívě propadli. Na konci této části hry se přilepila smůla na ruku Pavla Kubálka, kterému dva trojkové pokusy vyskočily z obroučky. Kdyby se alespoň jedna ujala, mohl mít zápas úplně jinou dimenzi. Takhle se musel Nymburk v poslední části zápasu poprat se čtrnáctibodovým mankem. Trochu jim v tom nahrál domácí Benda, který po oboustranném faulu s Johnsonem, musel předčasně odejít na lavičku pro pět osobních chyb. Hráčům Nymburka se začalo volněji dýchat, navíc zkvalitnili obranu a svou aktivitu vyjádřili i bodově. „Je škoda, že začneme perfektně bránit, až když prohráváme o patnáct“, litoval lodivod ECM. Dvacet čtyři vteřin před závěrečným hvizdem po neúspěšném Wimmerově pokusu o trojku, prohrával Nymburk jen o jeden bod a měl v držení míč. Roli finálního hráče na sebe vzal Ashante Johnson, ale takticky ji nezahrál dobře. Čtrnáct vteřin dribloval s míčem a pak se trochu nepochopitelně pustil do průniku pod koš. Jeho střela si však zaprvé cestu do koše nenašla, a i kdyby byl úspěšný, mělo Brno ještě osm vteřin na korekci výsledku. „Bylo škoda, že tuto akci nerozehrával Whitfield. Je to pro nás poučení pro příště,“ připustil Růžička.

I když byl Johnson nejlepším střelcem Nymburka, jeho úspěšnost byla nízká. Z třiadvaceti pokusů za dva body, proměnil jen osm. „Ejdžej měl problémy se prosadit. Pokud se probíjel pod koš, nebyly zákroky proti němu posouzeny jako nedovolené. Proto chtěl všechno zakončovat z jumpu, ale v tom tak úspěšný nebyl.“, řekl trenér Růžička. „Obránci Brna dokázali využít toho, že Johnson má vysoký výskok. Když byl nahoře, přistoupili k němu brněnští obránci a on ztratil ve výskoku jistotu, když škobrtal nohama o jejich těla. To se jako faul nepíská“, všiml si Pepa Jelínek, který se jako divák přišel podívat na hru svých loňských spoluhráčů. Střeleckým lídrem Moravanů byl zkušený pivot Jan Svoboda. „Svoboda hraje nenápadně, ovšem s bodovým vyjádřením. Dokáže si na nejvhodnější střeleckou pozici počkat a v pravou chvíli skórovat“, pochválil jeho hru Růžička. Jelínek si všiml, že přeci jen menší kvalitu ukázali nymburští hráči na „jeho“ postu křídla: „Panáček se dostal k míči jen sporadicky, na Kubálkovi bylo vidět, že se trápí a bojí se střílet. V útoku se nejvíce prosadil Novotný. V domácím celku se mi líbil Michal Křemen“.

Ještě jeden kamínek chybí v mozaice nymburského neúspěchu – hra pod košem. Hosté nedokázali využít svou výškovou převahu a připsali si celkem 33 doskoků, kdežto BVV o deset více.

I když Nymburk prohrál, byť měl v závěru k vítězství blíž, nezbavilo to trenéra Růžičku optimismu: „Kluci se přesvědčili, že Brno je doma porazitelné. „BVV má menší šanci vyhrát v Nymburce než ECM v Brně“, přitakal Jelínek. Svou roli bude hrát i délka série. V závěru už bylo vidět, že Svoboda, kterého trápí achilovky, zbytek utkání odchodil. „Myslím si, že fyzicky je na tom moje družstvo lépe než soupeř, a tak naše šance s přibývajícím počtem zápasů rostou,“ je přesvědčen Růžička, který spoléhá na obrovskou podporu domácích fanoušků v nedělním zápase. „Musím pochválit fanoušky, kteří i přes nepřízeň pořadatelů, dokázali náš tým v závěru vyburcovat,“ řekl spokojeně nymburský kouč.

Výborný zápas hráčů na palubovce rámovaly ještě další nebasketbalové okolnosti. V prvé řadě byli městkou policií nymburským fanouškům odebrány bubny. Podle tiskového mluvčího basketbalového oddílu by údajně jejich zvuk mohl narušit statiku zpola naplněné nové haly pro 3 000 diváků. Organizační pracovník klubu BVV Brno Jaroslav Michálek zaujímá k případu jiné stanovisko: „My jsme v hale nájemníky, a proto musíme dodržovat nařízení správce haly, které zakazuje do hlediště vnášet nebezpečné předměty. I když byli zástupci Nymburka o tomto informování, skupina příznivců naše nařízení nerespektovala a do hlediště vnikla.“  Jiným úhlem pohledu toto vidí trenér BVV ŽS pan Pospíšil: „Našim divákům více vyhovuje klidné prostředí a my se jim také musíme přizpůsobit.“

Po tomto kroku vykázali pořadatelé nymburské roztleskávačky, které povzbuzovaly na naší střídačkou své hráče s tím, že k tomu nemají povolení. „Pořadatelé jednali na popud komisaře zápasu pana Jahody, že jejich přítomnost za lavičkou Nymburka je v ostrém rozporu s pravidly“, zdůvodnil Jaroslav Michálek. „Mám se nelíbí přístup, jakým byla naše děvčata z prostoru vykázána“, řekl vedoucí nymburského družstva Šístek a dodal: „Trenér BVV prohlásil "Sbalte si ty kurvy a táhněte s nimi do Španělska". O vyjádření jsme pořádali i druhou stranu: „Tuto větu jsem neřekl,“ ohradil se Pospíšil.

„Ještě jeden výrok mě zarazil“, řekl po zápase rozladěný Vratislav Šístek. „Cestou do šatny o poločasové přestávce prohlásil pan Pospíšil na adresu našich zahraničních hráčů: "Ty černý huby si mohou na hřišti dovolit, co chtějí, a nikdy jim to nepísknou¢ , a to si myslím, že do sportu nepatří.“ Pospíšil reagoval slovy: „Ani toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Já slovo "huby" nepoužívám, navíc mám ve svém družstvu hráče jiné barvy pleti a můžete se zeptat, jak se k němu chovám.“