A tým | Mattoni NBL - 07.05.2003

BVV Brno BVV BrnoDomácí
64
80

Nadmíru cenné vítězství si přivezl Nymburk z Brna ve třetím kole semifinále play-off a může tak v nedělním zápase (hraje se mimořádně od 17.00) rozhodnout o své účasti v bojích o ligový titul.

Výrazné vítězství Nymburka se rodilo v průběhu druhé čtvrtiny, ale konečnou podobu získalo až po poločase zásluhou skvělé obrany ve třetí čtvrtině. Brněnští hráči si nedokázali poradit se zónovou obranou, čehož výsledkem bylo jen 9 vstřelených bodů. Naopak Nymburk měl v té bodě střelecké hody.

Úvodní čtvrtinu odehráli brněnští hráči až do osmé minuty excelentně. Dařila se jim střelba, za prvních osm minut z jedenadvaceti pokusů propadlo obroučkou nymburského koše 14 míčů. ECM dokázalo za stejný čas vystřelit také 21 pokusů, ale pouze pět jich našlo tu správnou cestu. Stav na ukazateli skóre byl hrozivých 25:9 pro domácí. V dresu BVV se dařilo Pavlíkovi (8 bodů), Klimkovi (7b.) a Hájkovi (6b.), na druhé straně měl tři neúspěšné střelecké pokusy z perimetru Kubálek. V osmé minutě to vypadalo s hosty bledě. Pak se ale jako mávnutím kouzelného proutku karta otočila. Kubálek zkusil ještě jednou trojku a byl úspěšný, po něm se o totéž pokusil střídající Grepl a přidal další tři body. Z šestnáctibodového manka zbylo pouze devět. Hájek sice do první přestávky z trestných hodů stanovil dvouciferný rozdíl, ale to nic nezměnilo na tom, že se Nymburk střelecky chytl.

Druhá čtvrtina začala náporem ECM. Body vyráběl hlavně Johnson (13), svou troškou do mlýna přispěl Panáček (4) a Grepl (2). Trenér Pospíšil sice zamíchal sestavou, ale v okamžiku kdy se třemi fauly hrající domácí Benda odešel z palubovky, dokázal Nymburk dotáhnout na rozdíl jediného bodu. Pak si ale udělal třetí faul i Svoboda a to začalo být pro Brno velmi nepříjemné. I když Svoboda nehrát v tomto zápase nijak výborně, už jeho přítomnost na palubovce dávala domácím pocit klidu. V polovině druhé desetiminutovky se hosté díky jedenáctému bodu Johnsona ve druhé čtvrtině na malou chvíli dostali o bod před BVV. Benda, který nahradil Svobodu, strhl vedení na svou stranu a po pár vteřinách přidal Wimmer z trestných hodů další dva body. V posledních čtyřech minutách už mnoho bodů nepadlo, a tak se nejvíce do vývoje skóre zapsal úmyslný faul Davida Špičky, který pod košem stáhl za ruku střílejícího Bendu. Ten sice proměnil jen jednu šestku, ale z následujícího útoku zaznamenal zpod koše další dva body. Tím podtrhl bodový účet první poloviny zápasu, ve které Nymburku nevyšel začátek, ale díky zlepšené hře dokázal náskok téměř eliminovat. Dvě opory Brna Benda a Svoboda měli na svém kontě po třech faulech.

Do druhé poloviny nastoupila úvodní sestava Nymburka s jedinou změnou, místo Novotného nastoupil Panáček. Trenér Růžička naordinoval svým svěřencům zónovou obranu, která soupeři dělala viditelně problémy. Než se domácí stačili rozkoukat prohrávali o tři body. Po sto vteřinách za stavu 41:44 pro Nymburk si vzal trenér domácích Pospíšil oddechový čas, aby se pokusil zastavit nápor hostů. Nejdříve sice nechali Johnsona na třikrát přidat dva body, ale pak přeci jen Svoboda šestkami a Pavlík trojkou snížili na rozdíl dvou bodů. V dalších čtyřech minutách se skóre měnilo jen na straně hostů. Nejdříve si Whitfield, Johnson a Kubálek vystřelili za tři body a dílo zkázy dokončil na začátku 27.minuty Ides zpod koše. Rozdíl mezi oběma soupeři vzrostl na 13 bodů ve prospěch Nymburka. Pouhých 5 bodů BVV proti 24 bodům ECM v prvních šesti minutách svědčí o bezradnosti domácích proti zónové obraně hostů. Hodně stažená obrana Nymburka nedovolila, aby Brňané pronikali pod koš a střelba z dálky se jim nevedla. V posledních třech minutách již mnoho bodů nepadlo, a tak ECM vstupovalo do rozhodující čtvrtiny se třinácti body náskoku.

Oba aktéři se mohli v předchozích zápasech přesvědčit, že ani takový náskok není rozhodující. Proto Nymburk pokračoval ve svém způsobu obrany a Brno se i nadále trápilo. Hosté přidali ještě dvě trojky, hráli v pohodě a svůj náskok ještě mírně zvyšovali. Maximálního rozdílu dosáhli dvě minuty před koncem, když Whitfield proměnil jednu šestku, svítilo na ukazateli skóre 58:78. Do konce zápasu sice Brno ubralo z náskoku hostů čtyři body, ale to posloužilo jen ke kosmetické úpravě skóre.

Rozdíl mezi oběma družstvy byl především v tom, že v domácím dresu nezahrál dobrý zápas Svoboda, kterého trápila bolest achilovek a tři a půl minuty před koncem odkulhal na střídačku. Na straně Nymburka se oběma zahraničním oporám dařilo. K nim se přidal Kubálek, střelecky i Panáček, rovněž Ides zahrál dobrý zápas. Markantní rozdíl byl vidět ve ztrátách míče – 19:8 pro Nymburk.

Body: Pavlík 20, Benda 12, Hájek 9, Svoboda 8, Klimek 7, Wimmer 4, Černošek 4 - Johnson 27, Whitfield 16, Kubálek 13, Panáček 9, Ides 6, Grepl 5, Novotný 2, Votroubek 2; střelba 3b.: 23/5:23/10; střelba 2b.: 35/13:52/21; TH: 26/23:15/8; doskoky: 43:39; chyby: 17:23; 5 chyb: 35. Votroubek, 35. Ides; rozhodčí: Zachara a Šedivý; 1700 diváků; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny 27:16, 14:19, 9:28!, 14:17