A tým | Mattoni NBL - 11.05.2003

98
BVV Brno BVV Brno Hosté
90

Nymburk si po třech letech v nejvyšší soutěži zahraje finále Mattoni NBL. Na jméno svého soupeře si však musí počkat do úterý.

V dramatickém, do poslední minuty vyrovnaném, utkání byli šťastnější domácí. Brňané, jakoby si vzali příklad z Opavy ze sobotního zápasu, přijeli do Nymburka s touhou prodloužit sérii ještě o jeden zápas. V úvodní pětiminutovce se jim povedlo utéct až na rozdíl devíti bodů. Střelecké pokusy brněnských hráčů Černoška, Pavlíka, Svobody a Bendy zmrazily náladu domácích diváků a v hale se na malou chvilku rozhostilo nezvyklé ticho. Po prvním koši Kubálka se z nymburských hráčů snažil s BVV držet krok jen Whitfield a to nestačilo. Po první Klimkově trojce se konečně trefil i Johnson a hra se pomalu vyrovnávala. Benda ještě zajistil šestibodový náskok, ale oběma domácím Američanům se v deváté minutě podařilo vedení hostí vymazat. Nyní začal souboj Panáčka se Svobodou. Oba dali šest bodů a stanovili tak výsledek první čtvrtiny na smírných 25:25.

I druhou čtvrtinu zahájili lépe Brňané. Po Pavlíkově trojce musel Nymburk dotahovat pět bodů. V rozmezí tří minut se mu to nejen podařilo, ale šňůrou devíti bodů získal vedení na svou stranu. Střídající Wimmer a Gajdošík byli proti a opět překlopili jazýček vah na Moravu. V posledních třech minutách průběžné skóre kmitalo kolem nerozhodného stavu. Jediným střelcem Brna byl Klimek, který dvěma trojkami začal potvrzovat pověst nebezpečného střelce. V každé čtvrtině zaznamenal alespoň jednu trojku (dohromady 6) a nakonec byl se 27 body nejlepším střelcem BVV.

Neuplynulo ani deset vteřin druhého poločasu a Klimek znovu zahrozil. Na jeho trojku však stejnou mincí odpověděl Kubálek a když Panáček proměnil dva trestné hody a Johnson se prosadil z pole, měl Nymburk na svém kontě o tři body více. Jízda na lochnesce pokračovala i v dalším průběhu hry. Byť se družstva střídala ve vedení po minutě, nikdy ani jedno z nich nezískalo náskok, kterému by se dalo říct bezpečný. Nejvíce se domácí vzdálili na sedm bodů, když Johnson po trojce v dalším útoku zasmečoval míč do koše Brna. Za dvě minuty, které zbývaly do konce třetí čtvrtiny, však Nymburk netrefil koš hostů ani jednou, naopak Svoboda ukázal, že je univerzální hráč a s ledovým klidem proměnil svůj trojkový pokus. Poslední slovo patřilo BVV. Nymburští hráči obléhali brněnský koš a Johnson se pokusil zvýšit pár vteřin před koncem náskok svého družstva. Úspěšný nebyl, naopak dlouhý pas Wimmera přes celé hřiště našel Bendu a ten nezaváhal.

Napětí gradovalo v poslední čtvrtině. Bylo jasné, že každá chyba se může družstvu zle vymstít. Nymburská lavička doslova žila zápasem a každý úspěch zvedal hráče i vedení týmu z laviček. Diváci hnali své družstvo neustále dopředu, ale Brno byl houževnatý soupeř. Naděje hostů nejdříve živil Klimek, za domácí odrážel Panáček a Votroubek. Ve 34.minutě si připsal Benda dva body, na které stejnou hodnotou odpověděl odpočinutý kapitán Novotný. Na nebezpečný rozdíl jediného bodu přiblížil Brno Pavlík, když zahájil sérii tří úspěšných trojkových střel. Čtyři a půl minuty před koncem se nádherným blokem zaskvěl Johnson, který Pavlíkovi zkazil radost. Pro potvrzení své nadvlády protiútok zakončil dvojkou (83:78). Odpověď BVV na sebe nenechala dlouho čekat. Brňané naznačili průnik „do bedny“, ale v rozhodujícím okamžiku nesměřoval míč na koš, ale do levého rohu, kde u lajny číhal Svoboda a podruhé se z perimetru nemýlil. Protiútok domácích trval taktických 22 vteřin a na jeho konci stál Votroubkův dobrý pokus z pole. Hosté nebyli rychlejší, ale jeho koš měl o bod vyšší hodnotu (85:84). Opět dvacetivteřinový útok a na jeho konci byl zase Standa Votroubek. Ani jeho poslední pokus o ohrožení koše soupeře neskončil jinak než všechny předchozí (úspěšnost jeho střelby byla totiž 100%). Protože byl při střelbě faulován, dostal možnost z trestného hodu ještě bod přidat. Když potom Wimmer nedal zpod koše a navíc při doskoku fauloval Novotného, znamenaly proměněné šestky kapitána ECM šestibodové vedení. Do konce zápasu zbývalo dvě a půl minuty a trenér hostů Pospíšil si vybral oddechový čas. Dva pivoti Brna Svoboda a Benda dali ještě BVV naději (90:88), ale svou jedinou trojkou rozjásal všechny příznivce Nymburka rozehrávač Whitfield. Hosté se pak již na nic nezmohli, a tak tečku za nádherným zápasem napsal v poslední vteřině symbolicky Standa Votroubek.

Body: Johnson 28, Whitfield 20, Votroubek 17, Panáček 13, Kubálek 11, Novotný 7, Grepl 2 - Klimek 27, Svoboda 21, Benda 14, Pavlík 13, Černošek 8, Wimmer 5, Gajdošík 2, střelba 3b.: 21/10:26/13; střelba 2b.: 46/24:42/19; TH: 26/20:20/13; doskoky: 35:27; chyby: 18:23; 5 chyb: 27. Černošek, 40. Wimmer; rozhodčí: Dolinek a Bruna; nejlepší hráč: Johnson Ashante