A tým | Mattoni NBL - 21.12.2001

83
Triga-Eprin Brno Triga-Eprin Brno Hosté
79

Předzápasové prognózy obou trenérů o vyrovnanosti utkání vyšly stoprocentně. Brno se snažilo prodloužit svou neporanitelnost na 7 utkání, ale do cesty se jim postavil houževnatý výkon domácích, kteří potvrdili oprávněnost svého postavení v ligové tabulce.
Důležitost zápasu se odrazila v nervozitě obou aktérů. Na obou stranách se střídaly úseky výborné a nepřesné střelby. Na rozdíl od předcházejícího zápasu s BVV, kdy prim hráli rozehrávači, dnes se v nymburském celku dařilo podkošovým hráčům. Damjanovič, který odehrál téměř 35 minut, nastřílel soupeři 24 bodů a patnáctkrát doskočil míč. V závěru třetí čtvrtiny si také připsal na své konto pátou trojku v české lize, kterou zavelel k rozhodujícímu trháku. V dobrém výkonu mu sekundoval druhý dlouhý Jovan Sirovina, především při obraně nejvyššího hráče na palubovce Jiřího Okáče (217cm). V celku BKGA se konečně proti brněnským týmům prosadil Pepa Jelínek. Zvláš’t v úvodních pěti minutách, kdy dal z patnácti bodů plné dvě třetiny. Neztratil se ani David Panáček, který za deset minut na hřišti vstřelil 9 bodů (2 trojky). U Brňanů odvedl odvedl svůj standard Okáč (16 bodů), dařilo Mužíkovi a Machačovi (oba po 7 doskocích) a na rozehrávce odvedl dobrou práci Štěpán Vrubl.

Základní pětka ve složení Vorlíček, Kubálek, Jelínek, Sirovina a Damjanovič zahájila zápas lépe než soupeř a měla i přesnější mušku. Zatímco hosté měly první tři střelecké pokusy neúspěšné, Nymburk neminul ze tří střel ani jednou. Postupem času si BKGA vybojoval pětibodový náskok, který potom udržoval až do konce první čtvrtiny. Zajímavý úsek hry mohli diváci sledovat mezi druhou a pátou minutou, kdy se soupeři snažili skórovat jen ze tříbodové vzdálenosti. Na rozdíl skóre to však vliv nemělo, neboť na úspěšný pokus jednoho družstva odpověděl stejnou mincí i druhý tým.

V úvodu druhého hracího období byla střelecká ruka nymburských hráčů jen o malinko přesnější než hostů z Brna, a proto vynesla BKGA vedení o 8 bodů. Po dvojí ztrátě míče v rozehrávce domácích, začali hosté snižovat jejich náskok. Nymburk odolával až do poloviny 18.minuty, kdy Nachtigall trestným hodem vyrovnal na 38:38. Po minutě jalové střelby opět Nachtigall trojkou strhl vedení na svou stranu. Kubálek ještě z dvojkou a následným trestným hodem vyrovnal, ale úplně poslední slovo patřilo Krejčímu, který jedním proměněným trestným hodem stanovil poločasový stav na 41:42 pro Brno.

Po přestávce přišly dobré okamžiky brněnského Mužíka, který dvěma koši zvýšil vedení na 5 bodů. Po faulu na Damjanoviče přišel na hřiště Palatinus a hned se po nezištné přihrávce Daniloviče blýsknul dvěma body. Okáč ale z trestných hodů opět vrátil Brnu pětibodové vedení. V těchto chvílích podrželi tým Aca Damjanovič společně s Josefem Jelínkem, když přesným zakončením strhli vedení na stranu domácích. Přesně v polovině třetí čtvrtiny se ještě jednou a naposledy dostalo Brno, zásluhou Bojana Maleševiče, do nejtěsnějšího vedení. Další dvě minuty Triga vždy jen dotahovala náskok Nymburka. Poslední minuta třetí čtvrtiny vyšla domácím dokonale. BKGA vedlo o koš, když Danilovič potrestal Vrublovu ztrátu míče tříbodovým košem. Z protiútoku hostující Hudeček netrefil koš, Damjanovič doskočil a současně s klaksonem dal Kubálek svůj druhý koš.

Ani na začátku poslední desetiminutovky neztratilo Brno s Nymburkem kontakt a po devadesáti vteřinách snížilo ztrátu na pouhé tři body. Ani ne minuta stačí domácím, aby vedli opět o sedm. Protože i potom pokračuje Nymburk v přesnější střelbě než soupeř, přibývají na jeho straně body rychleji. Tři a půl minuty před koncem se zdá být rozhodnuto. Nymburk vede o 11 bodů. Okáč a Maleševič se ještě snaží koncovku zdramatizovat, když sníží na pět bodů, ale Damjanovič uklidňuje spoluhráče i diváky úspěšnou střelou zpod koše. Machač sice trojkou v poslední vteřině zápasu koriguje konečný stav, ale to nic nezmění na tom, že Nymburk svým šestým vítězstvím v řadě ukončil šňůru neporazitelnosti Brna.

Body: Damjanovič 24, Jelínek 19, Sirovina 10, Panáček 9, Danilovič 7, Vorlíček a Kubálek po 5, Špička a Palatinus po 2 – Okáč 16, Maleševič 15, Vrubl a Mužík po 12, Machač 9, Nachtigall 8, Krejčí 5, Hudeček 2, fauly 25:19, trestné hody 17/9 : 26/19, trojky 8:4, čtvrtiny 24:20, 17:22, 25:17, 17:20, rozhodčí Volejník, Kohout, komisař Strouhal, diváků 400