A tým | Mattoni NBL - 16.02.2002

107
Sokol Vyšehrad Sokol Vyšehrad Hosté
70

Souboj s posledním týmem průběžného pořadí nejvyšší soutěže basketbalistů skončil pro Nymburk sice vítězstvím o 37 bodů, ale prvních deset minut tomu vůbec nenasvědčovalo.
Nymburk nastoupil do zápasu v téměř kompletní sestavě. Na soupisce chyběl jen zraněný Michal Skořepa a Neša Danilovič, kterému dal trenér Benáček volno, aby se jako novopečený otec mohl potěšit se svým synkem Nikolou. Nymburk měl své zastoupení i v dresu Vyšehradu. Sokolem se stal dočasně kmenový hráč nymburského B-týmu Kamil Řeřábek.
První možnost ke zteči koše dal Vyšehradu faulem Damjanovič, ale Nenadál neproměnil ani jednu šestku. Lépe se dařilo nejlepšímu střelci Sokola Sklenaříkovi, který své první dva pokusy ze střední vzdálenosti proměnil. V domácím celku se ujala až pátá střela na koš, jejím autorem byl Sirovina. Z protiútoku vrátil Lízálek hostům čtyřbodové vedení. O vyrovnání skóre se postaral v polovině čtvrté minuty trojkou Kubálek, ovšem lépe hrající hosty to zatím nezastavilo. Tentýž hráč se po dalších čtyřech minutách zasloužil o těsné vedení Nymburka v poměru 19:18. To však byla pobídka pro Vyšehrad, aby zpřesnil střelbu a do konce čtvrtiny si vybudoval opět čtyřbodový náskok. Hra Nymburka v první čtvrtině oku diváka příliš nelahodila, dokonce se z jejich řad ozývalo: “Budíček!”.
Dvouminutovou přestávku mezi čtvrtinami využil trenér Benáček k důraznější promluvě ke svým svěřencům. Hráči výrazně zlepšili obranu a střelecky se prosadil pěti body Kubálek. Vyšehrad to zatím nezaskočilo a stále udržoval šestibodový náskok. Jelínkova trojka v čase 13:08 znamenala nejen obracení skóre, ale byla také impulsem k převzetí hry do vlastních rukou. Během dvou minut vedli domácí o 10 bodů. Vyšehrad se ještě jednou vzchopil a malinko snížil vedení Nymburka, ale od konce sedmé minuty pouze přihlížel střelecké přehlídce domácích. Každý z hráčů Nymburka přítomných na palubovce se zapsal do střelecké listiny. Diváci mohli obdivoval nejen přesnou střelbu a dobrou obranu, ale viděli i spoustu nádherných akcí. Chybějícího Daniloviče nahradil Pepa Jelínek, když několikrát skvěle nabídnul míč spoluhráčům ke skórování. Druhá čtvrtina skončila vítězstvím 39:14, čímž domácí vyrovnali “čtvrtinový” střelecký rekord Kunína z utkání osmého kola s Vyšehradem.
Ještě v začátku třetí čtvrtiny byl Nymburk při střelecké chuti a hosté zaznamenali první koš druhého poločasu až po 2 minutách, to už Nymburk vedl o 27 bodů. Hra se potom vyrovnala. Na body Panáčka a Jelínka odpovídali na druhé straně Sklenařík a Hrabovský. Protože hosté byli se střelbě úspěšnější podařilo se jim stáhnout vedení Nymburka na dvacet bodů. V poslední čtvrtině hosté střelecky propadli. Dokázali skórovat pouze třikrát ze hry a proměnit dva trestné hody. Domácí zatížili jejich konto 23 body, a tak padla i diváky žádaná stovka. Stý bod zaznamenal Pavel Freiberg, který byl nejúspěšnějším střelcem poslední čtvrtiny.
Nejlepším hráčem utkání byl Josef Jelínek, autor 28 bodů a 11 doskoků.

Body: Jelínek 28, Kubálek a Panáček 13, Novotný a Damjanovič 11, Freiberg 8, Špička a Sirovina po 6, Vorlíček 5, Hrubý 4, Votroubek 2 – Sklenařík 21, Hrabovský 18, Nenadál 13, Kaiser 10, Lízálek 6 a Zeman 2, fauly 21:23, trestné hody 25/22 : 19/14, trojky 9:2, čtvrtiny 23:27, 39:14, 22:20, 23:9, rozhodčí Hartig a Lukeš