A tým | Mattoni NBL - 23.02.2002

82
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
78

V souboji třetího a čtvrtého týmu viděli diváci pohledný basketbal a historicky první vítězství Nymburka nad Spartou Praha. To upevnilo domácím pozici v ligové tabulce a před posledním kolem základní části je jasné, že BKGA bude postupovat do nadstavbové části nejhůře ze třetího místa.
O průběhu a výsledku utkání se rozhodovalo ve čtyřech klíčových momentech. Mezi sedmou a osmou minutou první čtvrtiny, když Nymburk odskočil Spartě o 8 bodů. Dále ve třetí čtvrtině, kdy Michal Ježdík stáhl druhého dlouhého a nahradil ho menšími zato pohyblivými hráči a Spartě se podařilo úspěšnou střelbou z dlouhé vzdálenosti otočit skóre. V poslední čtvrtině to byl nejdříve Jelínkův blok na Bohunického s následným rychlým protiútokem zakončeným košem a bezchybná střelba Pavla Kubálka v posledních čtyřech minutách utkání (11 bodů).
Do šesté minuty první čtvrtiny se družstva střídala pravidelně ve vedení. Ústřední postavou hostů byl Pavel Frána, který byl autorem jejich prvních šesti bodů. V domácím dresu mu sekundovali kromě Damjanoviče všichni hráči základní pětky. V polovině šesté minuty doskočil Jovan Sirovina neúspěšný trestný hod Frány a nahrál Václavu Hrubému. Ten prodribloval celým hřištěm a zpod koše vrátil Nymburku vedení. Následující protiútok Douša nezakončil, navíc v obraně fauloval a dal tak Sirovinovi možnost zvýšit vedení. Jovan první trestný hod proměnil, neúspěšný druhý pokus doskočil Damjanovič, a tak míč zůstal v držení Nymburka. Útok zakončil Josef Jelínek první trojkou zápasu, půl minuty nato se stejný hráč blýskl druhou trojkou a stanovil průběžné skóre na 17:9. Trenér Sparty Ježdík nahradil Jelínkova osobního strážce Burdu zkušeným Janouchem a Sparta trochu přidala. Když se dostala po Milošově trojce na dohled, zapsal se do střelecké listiny trojkařů Pavel Kubálek a první čtvrtina skončila pětibodovým vítězstvím Nymburka.
Druhá čtvrtina, která byla bodově nejbohatší, přinesla Nymburku na konci osmé minuty až třináctibodové vedení. V samotném závěru hracího období si Nymburk vybral střelecký time out a hosté dotáhli na poločasový rozdíl osmi bodů.
Trenér Sparty připravil o přestávce nový taktický plán, ve kterém hrály hlavní roli rychlé přihrávky a uvolňování hráčů do střeleckých pozic za trojkovou čárou. Úspěšní byli Douša, Velenský a dvakrát Miloš. Posledně jmenovaný dostal po dvaadvaceti minutách Spartu do nejtěsnějšího vedení. Do karet hrála hostům i nepřesná střelba domácích. Výsledkem toho bylo vedení Sparty o čtyři body, když čtvrtinu vyhrála o 12 bodů. I v první minutě poslední čtvrtiny pokračovala Sparta v náporu, který se Nymburk snažil zastavit jen za cenu faulů. Ještě štěstí, že fauly neznamenaly trestné hody. Aktivitu hostů korunoval Velenský další trojkou a na ukazateli svítilo hrozivých 59:67. Stačily dvě minuty a Danilovič s Jelínkem se postarali o vyrovnání skóre utkání. Za tohoto stavu napřáhl ke střelbě Bohunický, ale jeho úmysl bravurně vystihl Pepa Jelínek. V posledním zlomku vteřiny mu sebral z ruky míč a než se Sparťané vzpamatovali, jásali diváci nad získaným vedením. Bohunický se bohužel nedal odradit a jeho další pokus z trojkové vzdálenosti propadl obroučkou. Odpověď Hrubého, stejně jako snaha Velenského vyšly naprázdno, a tak o změnu skóre se postaral až šoupákem Pavel Miloš. Do posledních čtyř minut nastupuje Nymburk s tříbodovým mankem a drama vrcholí. Na Kubálkovu trojku odpovídá Frána jen dvěma body. Další útok se valí na koš Sparty. Jelínkova střela z trojkové vzdálenosti jen tancuje na obroučce, ale cestu do koše si nenachází. Douša odražený míč chytá a rozehrává. Úspěšné zakončení útoku může znamenat pro Spartu více klidu, ale Velenský Jelínka napodobuje. Stačí deset vteřin a další Kubálkova trojka znamená nymburské vedení. Při Doušově pokusu ztéci domácí koš si pomáhá Kubálek faulem a postižený proměňuje obě šestky. Nepřesnou střelu Siroviny trestná zpod koše Miloš a Sparta už potřetí vede o tři body. Trenér Benáček si bere oddechový čas. Při útoku se probíjí pod koš Kubálek a Douša ho při střelbě fauluje. Míč však propadá obroučkou a nařízený trestný hod Kubálek z přehledem proměňuje. Je opět srovnáno. Minutu před koncem Danilovič trestá Fránovo porušení pravidel o krocích. Následující protiútok Sparty neznamená žádnou změnu skóre, protože Miloš tentokrát nezamířil přesně. Dvacet vteřin před koncem dostává míč do držení Nymburk. Dlouhými přihrávkami střádá cenné vteřinky. Šest vteřin před koncem se Velenský dopouští taktického faulu, protože jen tak má Sparta alespoň teoretickou nadějí na zvrat. Jenže si nevybral tu správnou oběť. Kubálek oba trestné hody proměňuje, a tak mohou diváci začít s oslavami prvního vítězství nad Spartou.
Body: Jelínek 23, Kubálek 21, Danilovič 11, Damjanovič 8, Sirovina a Špička 7, Panáček 3, Hrubý 2 – Miloš 24, Velenský a Frána 13, Douša D. 9, Bohunický 8, Janouch 7, Englický a Reinberger 2, fauly 21:17, trestné hody 15/12 : 20/13, trojky 10:11, čtvrtiny 23:18, 23:20, 13:25, 23:15, rozhodčí Bruna, Macela, diváků 500