A tým | Mattoni NBL - 02.03.2002

94
Triga-Eprin Brno Triga-Eprin Brno Hosté
74

V prvním kole nadstavbové části nejvyšší basketbalové soutěže se dařilo favoritům. Vyhrála Opava, Kunín i Nymburk, a tak se odstup prvních tří týmů od druhé trojice opět o bod zvětšil.
Diváci, kteří měli možnost sledovat poslední dvě utkání Nymburka na domácí palubovce, by našli v utkáních se Spartou i Trigou několik paralel. První koš zaznamenali podkošoví hráči soupeře (Frána, Okáč) a první čtvrtina skončila shodně 23:18 pro domácí. Ve druhé čtvrtině předváděli hráči BKGA výborný basketbal a v obou utkání jí vyhráli. Trenéři obou hostujících týmů pak sáhli k nezvyklé variantě a hlavně ve druhém poločase stáhli z hřiště druhého podkošového hráče a tím znepříjemnili domácím jejich hru. Výsledkem toho byly prohrané třetí čtvrtiny. “Soupeř neměl klasické podkošové hráče, všichni hráli všude. To je pro bránící hráče velmi obtížné, v takovém složení totiž soupeř nemá žádný obvyklý styl hry, není jasné, kdo pro koho cloní, kam se kdo přemisťuje. Vyžaduje to větší koncentraci a ta mám po hladkém průběhu prvního poločasu chyběla.”, poznamenal k průběhu třetí čtvrtiny zkušený Josef Jelínek. Zlepšenou hrou ve čtvrté čtvrtině dotáhl Nymburk oba zápasy do vítězného konce, i když v utkání proti brněnským Houserům nebylo o vítězi pochyb.
Začátek utkání se soupeřem, který do Čech přivezl jen 9 hráčů a který dokázal Nymburk letos v Brně porazit, byl poměrně vyrovnaný. I když úvodní zápis do listiny střelců patřil hostům o zbývající body prvních čtyř minut se postarali dva nejlepší střelci nymburských Lvů. Po dvou koších zaznamenal Jelínek a Damjanovič. Pak si vzal trenér hostů Jandák oddechový čas a jeho rady si vzali Brňané k srdci. Nejdříve Mužík trojkou a po něm Hudeček a Okáč skóre srovnali. Ve střední části první čtvrtiny se soupeři střídali v úspěšné střelbě. Za povšimnutí stálo sólo Daniloviče, který prodribloval zpod vlastního koše přes celé hřiště a donáškou bezpečně skóroval. Na druhé straně se to samé povedlo Vrublovi. Tři minuty před koncem čtvrtiny zaznamenal Pavel Kubálek první trojku a Nymburk vedl o pět bodů. Za půldruhé minuty vystřídal Nachtigala na Bojan Maleševič a první kontakt s míčem proměnil v dvoubodový koš. Podobný tah se povedl trenéru Benáčkovi, který poslal na palubovku Davida Panáčka. Také on dostál své pověsti z minulých utkání a první střelu na koš proměnil.
Úvod druhé čtvrtiny byl pokračováním předchozího stylu hry. I když za devadesát vteřin padly čtyři koše, rozdíl se nezměnil. Další minuta a půl však patřila domácí dvojici D+D (Danilovič, Damjanovič) a rozdíl byl dvanáctibodový. Potom sice Okáč jedním košem přerušil čistou sérii Nymburka, ale po další minutě už byl odstup sedmnáct bodů. V polovině druhé desetiminutovky dostala sestava Brna další trhlinu. Při obranném doskoku se Jiřímu Okáčovi obnovilo zranění achilovky, a tak se z hrajícího asistenta trenéra stal asistent sedící. Jeho místo v sestavě obsadil David Machač. Tento bývalý hráč Kroměříže si vedl dobře a zatížil konto Nymburka jedenadvaceti body. V dalším průběhu zápasu přišla trojková smršť Nymburka. O tři koše z této vzdálenosti se podělili Panáček (2) a Danilovič a protože soupeř odpovídal jen střelbou ze střední vzdálenosti, byl stav tři minuty před koncem prvního poločasu 50:30. Stejným rozdílem skončil i poločas.
V úvodu druhého poločasu hráči obou týmů využívali téměř beze zbytku čtyřiadvacetivteřinový limit pro útočnou akci a z připravených střeleckých pozic se téměř nemýlili. V polovině třetí části hry dal nejlepší střelec české ligy Pepa Jelínek v rychlém sledu dvě trojky a to znamenalo, že se Nymburk dostal do nejvyššího vedení o 23 bodů. Domácí tento výrazný náskok trochu ukolébal a ve snaze ukázat divákům kombinační akce, volili někdy namísto střelby přihrávku pod koš. Finální střelec však jejich záměr několikrát nepochopil a míč nezpracoval. To umožnilo soupeři šňůrou devíti bodů snížit propastný rozdíl na přijatelných čtrnáct bodů. Poslední slovo třetí čtvrtiny patřilo opět Panáčkovi, kterému se vrátila střelecká muška a do poslední části hry tak vstupoval Nymburk s dostatečným náskokem.
V první polovině čtvrté čtvrtiny, po několika ztrátách míče domácími borci, začali hosté ubírat z náskoku bod za bodem. Nedokázali ho však stlačit pod dvouciferný rozdíl. Navíc, když rozhodčí posoudili potyčku Hrubého a Vrubla jako oboustranný faul, neudržel člen realizačního týmu na brněnské lavičce nervy na uzdě a za nesportovní gesto vůči rozhodčímu, “získala” lavička technickou chybu a Nymburk výhodu dvou trestných hodů. Jelínek, s jistotou druhého nejlepšího střelce šestek této sezóny, oba proměnil. Sirovina po chvíli přidal další dva body a za dalších několik vteřin odstartoval Panáček trojkařský závěr Nymburka. Po jedné dali Hrubý, Damjanovič a tři vteřiny před koncem svou čtvrtou také nejlepší střelec a nejlepší hráč zápasu Josef Jelínek.
Body: Jelínek 26, Panáček 19, Damjanovič 17, Danilovič 12, Kubálek 8, Sirovina 7, Hrubý 3, Vorlíček 2 – Machač 21, Maleševič 15, Okáč 10, Koukal 9, Hudeček 8, Mužík 7, Vrubl 4, fauly 23:15, trestné hody 14/12 : 20/13, trojky 12:3, čtvrtiny 23:18, 31:16, 17:21, 23:19, rozhodčí Volejník, Lukeš