A tým | Mattoni NBL - 13.03.2002

Sparta Praha Sparta PrahaDomácí
87
83

Zápas čtvrtého a třetího týmu pořadí nadstavby mezi Spartou Praha a BKGA Nymburk skončil v Praze stejným bodovým rozdílem jako předcházející utkání v Nymburce a zvítězil také domácí tým.

Hlavní roli v úspěchu Sparty hrála momentální výkonnost podkošových hráčů obou týmů. Sparťan Frána dokázal jedenáctkrát doskočit míč (osmkrát pod košem Nymburka) a dal 26 bodů K němu se přidal ještě suverén pod vlastním košem Douša s devíti doskoky a 14 body. Na druhé straně Damjanovič získal pod košem jen 6 míčů a dal 14 bodů. Ještě hůře se vedlo Sirovinovi, který doskočil za 25 minut strávených na palubovce čtyři balóny a dal pouhé dva body. O aktivitě Pavla Frány svědčí i to, že hráči BKGA jej faulovali celkem osmkrát. Důležitou roli hráli i disciplinovanost dlouhých Sparťanů, kteří na rozdíl od předcházejícího zápasu nasbírali v prvním poločase jen několik osobních chyb.
Utkání se však vyvíjelo pro Nymburk vcelku dobře. V prvních třech minutách se soupeři přetahovali o nejtěsnější jednobodové vedení. Série neproměněných trojkových pokusů hráčů Sparty umožnila Nymburku, aby se v polovině první části vzdálil domácím na rozdíl pěti bodů. V osmé minutě však Nymburk vyrobil chybu v rozehrávce, za chvíli neúspěšně vystřelil a když Burda proměnil svůj trojkový pokus, rázem bylo vedení na straně domácích. Na palubovku nastoupil Jirka Novotný a první kontakt s míčem proměnil na trojku. Kontroval Bohunický také za tři. Z následujícího protiútoku přišla další nahrávka Daniloviče na Novotného a další trojka. Do konce první čtvrtiny dokázal Frána po Doušově asistenci srovnat skóre. V další desetiminutovce si Nymburk opět vybudoval do páté minuty pětibodové vedení, ke kterému přidal minutu před koncem prvního poločasu ještě bod. Potom však Velenský o dva body snížil. V čase 9:53 dokázal Frána odebrat Damjanovičovi míč a z rychlého protiútoku byl za tři body úspěšný Bohunický. Poločas tak skončil s nejtěsnějším vedením hostů.
Po obrátce Nymburk dokonale využil tři neúspěšné střely Sparty a ve čtvrté minutě třetí čtvrtiny si vybudoval slibný náskok deseti bodů. Špatná obrana sparťanských střelců z dlouhé vzdálenosti pomohla domácím k stažení náskoku BKGA, a tak před poslední čtvrtinou měla Sparta jen o 4 body méně. V úvodních třech minutách nechali nymburští hráči pod vlastním košem celkem čtyřikrát doskočit soupeře a ten nabídnutou šanci bez zaváhání využil. Šest minut před koncem bylo vyrovnáno. Na minutku se od domácích odvrátilo štěstí a nymburští střelci utkání Danilovič a Novotný toto potrestali dvěma koši. V zápětí přišla půlminutovka Douši a Sparta byla ve vedení. Dvě minuty před koncem bylo zásluhou trojky Daniloviče opět srovnáno. Poté Damjanovič svým pátým faulem věnoval dvě šestky Fránovi a ten je bezpečně proměnil. Když po chybné rozehrávce Daniloviče dovedl Douša rychlý protiútok až do koše, vedla Sparta o čtyři. Necelou minutu před koncem vykřesal jiskřičku naděje Novotný. Přestože byl při střelbě faulován, byl jeho pokus úspěšný a nařízený trestný hod využil také. Teď už Nymburku chyběl do vyrovnání jen bod. Za dalších patnáct vteřin získal Danilovič míč, přihrál Jelínkovi, který byl Bohunickým faulován. K velkému nadšení domácího obecenstva Jelínek neproměnil ani jednu šestku. To se však nedalo říci na druhé straně o Velenském. Ten z čáry trestných hodů mířil přesně. Taktický faul Daniloviče na Bohunického bohužel nepřinesl kýžené ovoce. Hráč Sparty obě šestky proměnil a hráčům Nymburka se osm vteřin před koncem zabouchla vrátka vítězství.

Body: Frána 26, Bohunický 20, Velenský 17, Douša 14, Burda 9, Janouch 1 – Danilovič 25, Novotný 21, Damjanovič 14, Jelínek 9, Špička 6, Hrubý 3, Kubálek a Sirovina po 2, Vorlíček 1, fauly 19:26, trestné hody 22/16 : 18/11, trojky 9:8, čtvrtiny 23:23, 19:20, 16:19, 29:21, rozhodčí Zachara, Znamínko