A tým | Mattoni NBL - 23.03.2002

98
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
75

Plný nymburský dóm očekával, zda Nymburk potvrdí zlepšující se formu a dokáže poprvé v lize porazit zatím jasného lídra nejvyšší soutěže basketbalistů.
Černá barva dresů Mlékárny Kunín byla v sobotním utkání pro ně příznačná. Moravané přijeli do Nymburka bez zraněného Nečase, Magnuska i Přibyla. To však nebylo ještě všechno, to nejhorší pro hostující tým přišlo v čase 14:08. Curtis Bobb při snaze zabránit ve střelbě Jelínkovi nešťastně dopadl na palubovku a musel být pro vážné poranění levého kolena odvezen do nemocnice. Na zemi se ocitl i Jelínek, ten však ze srážky vyšel podstatně lépe, pouze s odřeným loktem.
“My jsme šli do zápasu trochu s respektem, Kunín je soupeř nad kterým jsme ještě nevyhráli.”, řekl po utkání Josef Jelínek. Skutečně prvních pět bodů dali hosté. Během půlminutky nejlepší hráč zápasu Hrubý pěti body zařídil vyrovnání. Na konci druhé minuty vypíchl Bobb Kubálkovi míč, nahrál Popovičovi a ten se zpod koše nemýlil. Stačilo jen osm vteřin a Sirovina opět srovnal. Když se na druhé straně ani nadvakrát neprosadil Šebek, měl Jelínek možnost posunout Nymburk poprvé v zápase do vedení. Zkušený matador domácích nezaváhal. Stačil jeden neproměněný útok hostů a Nymburk vedl již o čtyři body. Následující šest minut do konce čtvrtiny se oba soupeři přetahovali o těsné vedení, které nakonec Sirovina přehoupl na stranu domácích.
“Po první desetiminutovce jsme viděli, že zápas s Kunínem je hratelný”, přidal střelec Jelínek. V úvodu druhé čtvrtiny měl Nymburk malinko navrch, Kunín neustále jen dotahoval. Za stavu 32:32 se zranil Bobb, a to hosty nejen oslabilo, ale do určité míry se promítlo i do psychiky. Kunín stáhl obranu blíže k vlastnímu koši a dal tím více prostoru nymburským střelcům. Nejdříve Hrubý a po něm Kubálek trojkami zabezpečili domácím šestibodový náskok. Vedení o další dva body zvýšil Pavel Freiberg, který díky výbornému výskoku vrátil nepřesnou střelu do koše. Hosté se ještě nevzdali, Whitfield a Navrátil udržovali s vedoucím Nymburkem kontakt. Před přestávkou měli domácí slibný osmibodový náskok.
Další Hrubého trojka v úvodu druhého poločasu znamenala pro Nymburk poprvé dvouciferné vedení. Následující dvě minuty trochu zmrazily snažení BKGA. Na chvilku se ztratila přesnost střelby a Popovič s Navrátil snížili vedení Nymburka na polovinu. Pak ale předvedli nádhernou akci domácí útočníci, rychlé přihrávky po ose Hrubý, Jelínek, Kubálek, Freiberg našly zcela volného Hrubého a ten trojkou upravil na 62:53. Zhanbit se nedal ani Jelínek a trojkou vrátil Nymburku opět dvouciferný náskok. Navrátil sice snížil, ale pak se poprvé do listiny střelců zapsal hráč druhých poločasů Damjanovič. Společně s Kubálkem sehráli výborně rozehrávku z outu a protože byl Aca při úspěšné střele faulován, dostal ještě příležitost zvýšit z trestného hodu. Nabídnutou šanci využil, a Nymburk měl zase k dobru o bod víc. Stejná dvojice nymburských basketbalistů zařídila opětovné zvýšení manka hostů a ti začali být bezradní. V útoku se Moravané nedokázali prosadit proti výborně hrané zónové obraně domácích, zoufale stříleli z větší vzdálenosti, ale kýžený trojkový úspěch jim to nepřineslo. O nepřesnosti jejich trojkových pokusů svědčí i to, že ke vstřelení tří trojek potřebovali jedenatřicet pokusů. Obávaný střelec Whitfield nedal ani jednu! Obrana Kunína si často pomáhala za hranicemi pravidel a nařízené trestné hody Nymburk proměňoval, a tak dvacetibodový náskok ne sebe nenechal dlouho čekat. Třetí desetiminutovka skončila drtivou porážkou hostů o 12 bodů. Již dlouho nepamatují příznivci Mlékárny, že by jejich tým za 5 minut dal jen tři koše.
V poslední čtvrtině již víceméně o nic nešlo. Kunín velmi těsnou aktivní obranou chvíli narušoval poklidnou rozehrávku Nymburka, ale k nějakému zvratu v utkání již neměl síly. Domácí tak mohli minutu dvacet před koncem zápasu zvýšit náskok až na nejvyšších 28 bodů (98:70). Diváci žádali stovku, ale jejich přání nikdo v červenobílém dresu nevyslyšel.
Utkání s Kunínem přineslo dobrý boj, kdy po zásluze vyhrál domácí tým. Nymburk byl ve všech čtvrtinách bodově lepším družstvem. Také pod košem bylo BKGA úspěšnější. Dokázalo padesátkrát doskočit míč (18 útočných + 32 obranných) proti šestatřiceti doskokům Kunína. Více než padesát doskoků v utkání měla letos jen Opava proti Pardubicím (60) a Sparta proti Vyšehradu (51). Těžko jmenovat nejlepší hráče domácích. Střelecky se dařilo Jelínkovi (dal 23 bodů a získal na sebe 7 faulů), Hrubému (5 trojek z 6 pokusů) i Kubálkovi. Jovan Sirovina se 15 doskoky dostal mezi nejlepších dvacet hráčů letošního ročníku ligy. Vítězství Nymburka mu upevnilo prozatímní třetí místo a díky tomu, že Sparta porazila USK a Opava Housery, zvýšil se náskok BKGA na čtvrtého v pořadí na 4 body.
Body: Jelínek 23, Kubálek 22, Hrubý 21, Damjanovič 9, Novotný 8, Sirovina 6, Vorlíček 5, Freiberg 4 – Navrátil 16, Šebek 14, Pelikán 13, Whitfield 10, Popovič 8, Bobb 7, Kovář 6, Krba 1, fauly 18:26, trestné hody 34/28 : 17/14, trojky 10:3, rozhodčí Macela, Výborný, čtvrtiny 27:26, 28:21, 26:14, 17:14