A tým | Mattoni NBL - 10.04.2002

114
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
85

Vítězství BKGA Nymburk nad Spartou Praha dalo domácím pojistku třetího místa po nadstavbě nejvyšší soutěže basketbalistů a určilo tak, že čtvrtfinálovým soupeřem bude tým USK Praha.
V předposledním kole nadstavbové části Mattoni NBL uštědřilo domácí BKGA vysokou porážku bronzovému mužstvu Českého poháru, a tak jim trochu oplatilo porážku z 9.kola. Sto čtrnáct bodů, které Sparta od Nymburka dostala, je její nejkrutější prohra v letošním ročníku ligy, stovku jí nasázeli jen hráči Opavy (104) a Kunína (100). Základem úspěchu nymburských hráčů byla výborná obrana. V první polovině Jovan Sirovina doslova vymazal nebezpečného Pavla Fránu, který v prvním utkání nadstavby byl strůjcem sparťanského úspěchu. Při jeho obraně často vypomáhal Jovanovi další hráč z křídla. Tím ale uvolnil prostor v rohu hřiště, odkud se hráči Sparty snažili skórovat. Zpočátku s úspěchem, později se efektivita střelby vytrácela. Neprosadil se ani další reprezentační střelec Pavel Miloš. A protože se Nymburku výrazně dařila střelba (za dva body 69%, za tři body 52%, trestné hody 83%), skóre utěšeně narůstalo v jejich prospěch. Sparťanům nepomohl ani presing, kterým se už na počátku druhé čtvrtiny snažili vyvést Nymburk z jejich hry. Trochu se jim to povedlo až v poslední čtvrtině, ale to už prohrávali o 25 bodů.
Hosté začali suverénně, první tři střelecké pokusy z trojkové vzdálenosti prolétly obroučkou. Nymburk se nenechal zahanbit a také jeho dva pokusy, ale jen dvoubodové, skončily v koši. V polovině druhé minuty tak domácí prohrávali o pět bodů. Takový úvod utkání zmrazil dvě stě padesát nymburských diváků, kteří se začali obávat o třetí místo v tabulce. Pak ale přišly neuvěřitelné čtyři a půl minuty, kdy Sparta nedala ani bod, naopak Nymburk zatížil její konto patnácti body. Vývoj utkání donutil reprezentačního trenéra Ježdíka k oddechovému času a vystřídání téměř všech hráčů základní pětky. Hra se potom vyrovnala a bodový rozdíl se zmenšil díky dalším dvěma trojkám až na šest bodů. Do konce čtvrtiny však domácí zpřesnili střelbu, ubránili všechny útoky hostů, a proto náskok narostl opět na více než deset bodů.
Druhá čtvrtina byla ve znamení výborné obrany obou družstev. To přinášelo řadu ztracených míčů a pokažených přihrávek. Přesto Nymburk zvýšil vedení o další tři body. Střelecky neproduktivnější byla třetí čtvrtina, v níž padlo 58 bodů. Už její úvod byl ve znamení trojkové přestřelky, na straně Nymburka se trefil Jelínek a Kubálek, u Pražanů kontroval Burda a Dvořák. V prvních pěti minutách se do listiny střelců zapsali z nymburských hráčů jen Kubálek, Jelínek a Damjanovič, ale přesto to vyneslo Nymburku dvacetibodové vedení. Ve druhé polovině se nymburským dařilo stoprocentně proměňovat trestné hody, a protože Spartě se v útoku příliš nedařilo, narostlo po Jelínkově druhé trojce až na 27 bodů. Poslední půlminutka však hostům vyšla dokonale. Nejdříve Miloš ze své pozice zavěsil trojku a současně s klaksonem byl úspěšný i Velenský.
V úvodu poslední čtvrtiny se střely z dlouhé vzdálenosti staraly o růst náskoku domácích. Nejdříve Špička po úspěšném útočném doskoku a potom Kubálek zajistil vedení o 30 bodů. V čase 33:12 byl Jelínek při úspěšné střelbě faulován a z nařízeného trestného hodu dosáhl stovky. Pak Nymburk pod dojmem vysokého vedení trochu polevil v koncentraci a některé přihrávky ztratily přesnost. Sparta toho využila a zkorigovala skóre. Závěr opět patřil domácím, a tak dovedli zápas k výraznému vítězství.
Body: Kubálek 26, Jelínek 25, Sirovina 19, Špička 13, Hrubý 11, Damjanovič 10, Palatinus 4, Panáček, Freiberg a Novotný po 2 – Frána 18, Burda 16, Miloš 15, Douša David 10, Dvořák 7, Velenský 6, Douša Dan a Reinberger po 4, Bohunický 3, Marek 2, fauly 22:27, trestné hody 23/19 : 22/14, trojky 21/11 : 26/11, čtvrtiny 31:19, 21:18, 33:25, 29:23, rozhodčí Lukeš, Hartig