A tým | Mattoni NBL - 14.04.2002

Triga-Eprin Brno Triga-Eprin BrnoDomácí
73
81

V posledním utkání dlouhodobé soutěže basketbalistů mezi domácími Housery (Triga-Eprin) a BKGA Nymburk šlo jen o to, zda Josef Jelínek dá více než 10 bodů a tím se posune v historických tabulkách superstřelců před Jana Bobrovského na třetí místo.
Osud utkání držel ve svých rukách nejlepší hráč Brna, téměř čtyřicetiletý ale 217 cm vysoký pivot, Jiří Okáč. Když se mu v prvním poločase dařilo, byl Nymburk o krok vzadu. Nymburští podkošoví hráči se přes něho pod brněnským košem nedokázali prosadit. Horší bylo, že jej nedokázali pokrýt ani pod vlastním košem. Byť Houseři měli v prvním poločase menší úspěšnost střelby (59% : 63%), dokázali si vybojovat až šestnáctibodový náskok. Přestávku mezi poločasy využil trenér Benáček k promluvě ke svým svěřencům a ti ve druhém poločase překvapili všech 950 diváků kvalitním výkonem. Trochu jim byl nápomocen i Okáč, kterému první poločas odebral více sil, a tak ve druhých dvaceti minutách byl jeho výkon pouhým zlomkem předcházejícího. Při jeho obraně se začal prosazovat o polovinu mladší Stanislav Votroubek. “Standa pod vlastním košem Okáče přeskákal. Na doskoku byl vždy o něco dříve. Jeho výborný výkon je pro nás příjemným zjištěním”, řekl na jeho adresu Vratislav Šístek.
Cestu za svým střeleckým bronzem začal Jelínek již v první minutě. Byly to první dva body utkání a zároveň poslední vedení Nymburka v prvním poločase. Houseři převzali vedení zásluhou Mužíka (3+2) a od té doby BKGA pouze dotahovalo náskok domácích. To se jim povedlo v polovině první čtvrtiny, kdy na ukazateli skóre svítili čtyři jedničky. To už na hřišti chyběl Jovan Sirovina, který během tří a půl minuty se na Okáčovi dopustil tří faulů. Jeho místo zastal Stanislav Votroubek. Domácí si do konce první čtvrtiny vypracovali pětibodový náskok.
Druhá čtvrtina byla až do sedmé minuty bodově vyrovnaná. Brno se zásluhou proměněných trojkových pokusů pomalu Nymburku vzdalovalo. Hlavní zásluhu na tom kromě Okáče měli Nachtigall a Vrubl. Čtyři minuty před koncem poločasu Houseři vedli o deset bodů. Hrubého trojka, znamenající snížení náskoku na sedm bodů, zvrat nepřinesla. Oba brněnští rozehrávači během jediné minuty náskok domácích zdvojnásobili a přiměli trenéra Benáčka k oddychovému času. Změny v sestavě jen zastavily nárůst rozdílu, a tak do šaten odcházel spokojenější soupeř s poměrně výrazným náskokem.
Při nástupu do třetí čtvrtiny měl Josef Jelínek na svém kontě deset bodů a tím se v historické tabulce střelců dělil o třetí místo s Janem Bobrovským. Stačil jediný bod, aby tuto legendu českého basketbalu překonal. Houseři jakoby chtěli chránit pozici bývalého brněnského hráče Bobrovského a snažili se Jelínkovi ve skórování zabránit. Dvakrát jej faulovali ještě před střelbou, ale právě druhý faul se stal osudným. Nymburk sehrál při vyhazování ze zámezí nacvičený signál a na jeho konci byl Jelínkův koš. Od této chvíle zůstaly před Jelínkem jen dvě mety, desetitisící bod a dva hráči Zídek a Brabenec, kteří mají na svém kontě více bodů než on.
Jelínkův koš byl posledním v sedmibodové šňůře Nymburka. Tu ukončil až v polovině čtvrté minuty trojkou Vrubl, ale na lépe hrající Nymburk to nestačilo. Kromě výkonnosti Okáče se Brňanům vytratila i přesnost střelby ostatních hráčů, a proto se jejich náskok pomalu ale nezadržitelně snižoval. Do konce třetí části hry zbývaly hostům jen dva body k vyrovnání skóre. To se podařilo hned v úvodu poslední části hry. Za tři se trefil Votroubek. Chvíli přetahované o vedení ukončil také trojkou Vorlíček a Nymburk měl o čtyři body více. Od té doby se o růst nymburského skóre staral Damjanovič. Symbolickou tečku za utkáním napsal Jura Okáč, který 15 vteřin před koncem upravil na 73:81. Byly to jeho jediné dva body v druhém poločase.
Nejlepší hráč utkání: Pavel Kubálek. “Kubálkovi se vrací forma, to je před play-off velmi důležité”, oznámil s potěšením Šístek.

Body: Okáč 18, Vrubl a Nachtigall 12, Machač 11, Mužík 8, Maleševič 6, Hudeček 4, Koukal 2 – Kubálek 18, Damjanovič 17, Jelínek 14, Votroubek 11, Hrubý 8, Vorlíček 5, Danilovič 4, Freiberg a Novotný 2, fauly 21:23, trestné hody 20/13 : 23/20, trojky 6:5, čtvrtiny 23:18, 31:22, 11:23, 8:18, rozhodčí Šedivý, Rozsypal.