A tým | Mattoni NBL - 15.05.2002

87
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
83

Po prvním utkání v Nymburce má k bronzu o něco blíže Nymburk, Spartu však není možné podceňovat.
V nymburském týmu chyběl pro zranění zad Votroubek, Sparta přijela bez dvou hráčů užšího kádru, na marodce zůstali Bohunický a David Douša. Únava z náročného programu play-off se projevila na hře obou družstev. Zpočátku vlažné utkání získalo určitý náboj až ve druhém poločase hlavně díky tomu, že se Nymburku začalo dařit. Sparta naopak ve třetí čtvrtině zcela propadla. Sedm bodů, které dokázala za čtvrtinu vstřelit, je hodně málo. Tento moment i fakt, že Sparta, při vyrovnaných statistických ukazatelích střelby i doskoku, měla 18 ztracených míčů, se ukázalo jako rozhodující pro konečný výsledek utkání.

Na celkovém nasazení se možná projevil trochu stín vyřazení z bojů o titul. Oběma družstvům jakoby chyběla motivace do dalších zápasů. To se přeneslo i mezi fanoušky, a tak divácký motor pracoval také jen na tři čtvrtiny plynu.

Sparta začala tak, jak je pro její hru typické. O úspěšnou střelbu z trojkové vzdálenosti se postarali dvakrát Burda a jednou Dvořák. To vyneslo hostům mírný náskok, který se do poloviny první čtvrtiny ještě zvětšil na osm bodů. Trojky Jelínka a Daniloviče pomohly domácím dostat se tři minuty před koncem hracího období na dostřel dvou bodů. Trestné hody obou družstev ani Špičkova ukázková smeč na rozdílu nic nezměnily. Teprve třetí trojka Burdy půl minuty před koncem stanovila pětibodové vedení Sparty po první čtvrtině.

Po vyhraném úvodním rozskoku druhé čtvrtiny se opět za tři body trefil obávaný střelec z dlouhé vzdálenosti Pavel Miloš. Byla to však naštěstí jeho jediná trojka z osmi pokusů v tomto zápase. Jinak jich má v této sezoně na svém kontě jako nejlepší Sparťan více než stovku. Ve druhé čtvrtině obě družstva polevila v obraně a výsledkem toho bylo celkem 56 bodů, o které se poctivě rozdělili oba soupeři. Změny rozdílu skóre však přicházely ve vlnách. Nejdříve se domácím podařilo z osmibodového rozdílu smazat pět bodů, ale za chvíli se po ztrátě míče a dvou nepřesných střelách opět vyhoupl na devět bodů. V posledních třech minutách prvního poločasu se skóre měnilo většinou z čáry trestného hodu. Ke snížení náskoku Sparty pomohl trojkou Špička.

Druhý poločas nezačal pro Nymburk dobře, Damjanovič neproměnil ani jednu šestku, naopak Velenský proměnil obě. Po Hrubého dvoubodovém koši se trefil za tři Dvořák. Nikdo v té chvíli netušil, že za dalších 10 minut (tedy do 2.minuty poslední čtvrtiny) dají Sparťané pouze jeden jediný koš. Celkem sedm střeleckých pokusů nepropadlo obroučkou. Navíc Sparta se ztrátami míče osmkrát připravila o možnost koš Nymburka vůbec ohrozit. Ani domácí nevynikali v úspěšnosti střelby, ale protože neudělali tolik chyb v útoku, obrátili v sedmé minutě skóre ve svůj prospěch. Do konce čtvrtiny byl rozdíl opět pětibodový, ovšem na světelné tabuli svítilo větší číslo na straně Nymburka.

Ještě první dvě minuty poslední čtvrtiny patřily Nymburku. Pod koš se nezadržitelně cpal Damjanovič a jeho střelecké pokusy propadávaly obroučkou. Z desetiminutové střelecké letargie Sparty se první probral Frána, který se v dosavadním průběhu, díky výborné obraně Nymburka, příliš neprosadil. Do páté minuty poslední části hry Sparta snížila šestibodovou šňůrou opět na pět bodů. Čáru přes rozpočet jim udělal svou klasickou vysokou střelou z trojkové vzdálenosti Danilovič. Sparta však není soupeř, který by se položil. Úspěšnější střelbou i nadále ukrajovala bod za bodem. Proti však byli Kubálek s Jelínkem, neboť oba přidali po jedné trojce a nedovolili Spartě, aby obrátila vývoj závěru utkání. Navíc hosté si na taktické fauly vyhlédli špatnou oběť – Josefa Jelínka. Ten všechny čtyři trestné hody proměnil, a tak Sparta odešla z palubovky s prohrou.

Body: Jelínek 20, Kubálek 16, Damjanovič 12, Sirovina 11, Špička 8, Hrubý a Danilovič 6, Vorlíček, Panáček, Novotný, Freiberg 2 – Dvořák 23, Burda 16, Miloš 15, Frána 12, Janouch 3, Englický a Marek 2, fauly 24:25, trestné hody 31/24 : 22/17, trojky 9:8, čtvrtiny 21:26, 28:28, 17:7, 21:22, rozhodčí: Macela, Lukeš, stav série je 1:0.