A tým | Mattoni NBL - 17.05.2002

Sparta Praha Sparta PrahaDomácí
75
87

Nymburk se po vítězství na Spartě posunul o velký krok k bronzové medaili v letošním ročníku Mattoni NBL.
Jen dvakrát odešli ze vzájemného souboje domácí poraženi. Nymburk prohrál svoje první utkání se Spartou v říjnu předminulého roku. Sparta prohrála na domácí palubovce v pátek 17.května roku 2002. Je však přinejmenším troufalé říkat, že Sparta hrála doma. Hala Na Letné patří bezesporu pražskému klubu, divácká kulisa však patřila BKGA. Tři autobusy fanoušků se vydaly v horkém dni do Prahy, aby pomohly Nymburku v cestě za bronzovými medailemi. “Já bych chtěl hrozně poděkovat divákům za jejich podporu. Za dobu, co jsem tady v Čechách, jsem něco takového ještě nezažil”, zářil štěstím Predrag Benáček. Rozhodně nebyl překvapen jen on, ale i hráči Nymburka. Když se po utkání trousili ze šaten do autobusu, vyvolávali nadšení fanoušci jejich jména a aplaudovali jim za jejich výkon. Sparťané tak mohli jen tiše závidět.

Utkání bylo zpočátku poměrně vyrovnané. Nymburk se musel obejít bez zraněného Jelínka, který k bolestem zad přidal obnovené zranění nohy. Do sparťanského týmu se vrátil David Douša, ale chyběl stále Bohunický. Nymburk přehrál Spartu ve střelbě za dva body. Úspěšnost střelby Sparty byla pod 50%, kdežto u Nymburka to bylo 65%. Ve střelbě trojek byl Nymburk jen o malinko horší, to stejné platí rovněž o úspěšnosti trestných hodů. Nymburská obrana pracovala výborně, jak při pokrývání střelců z perimetru, tak pivotů Sparty. I když pod košem už mohl trenér Ježdík střídat dva kvalitní hráče Fránu a Doušu, vyhrálo BKGA souboj o míč vícekrát. Devět útočných doskoků v prvním poločase vyrovnalo průměr BKGA za celý zápas. “ V celém utkání bylo vidět, že hráči nechtějí nic ponechat náhodě. Spartě se naopak trochu vytratil duch bojovnosti, který je v celém letošním ročníku ligy zdobil”, řekl po utkání Vratislav Šístek.

První čtvrtina byla pro Spartu úspěšná jen v první minutě, když se zpod koše trefili Frána a Dvořák. O minutu později však bylo opět srovnáno a za dalších 60 vteřin už Nymburk vedl. Na konci třetí minuty to bylo 8:6 pro Nymburk. Pak se na tři minuty vytratila přesnost střelby a ani jedno z družstev nedokázalo skórovat. Po této neplodné části hry Sirovina posunul Nymburk ještě o dva body dopředu. David Douša však svou trojkou připomněl hráčům hostů, že Sparta je v tomto nebezpečná. V poklidném tempu dalších minut domácí sice vyrovnali, ale hosté si vedení zatím vzít nedali.

Co se Spartě nepovedlo v první čtvrtině, udělala ve druhé. Dvořák zvrátil na chvíli vedení na stranu Sparty, ale v polovině druhé minuty se na tři a půl minuty zastavil přísun bodů na konto domácích a Nymburk získal slušný náskok 10 bodů. Až potom se Sparta trochu probudila a zastavila jedenáctibodovou šňůru Nymburka na snížení náskoku to však nestačilo.

Do poloviny čtvrté minuty další části hry byl náskok hostů vyčíslitelný jednociferný číslem. Až potom dvě bezpečné trojky Kubálka vrátily klid do řad Nymburka. Když se lámala třetí čtvrtina dali hosté tři slepené koše, na které domácí nedokázali odpovědět. Minutu před koncem Špička upravil na osmnáctibodové rozdíl. I když Sparta do konce tohoto hracího období o tři body snížila náskok vedoucího týmu, byl stále dostatečný. V poslední části hry dal Nymburk první koš až v čase 33:38. Do té doby dokázal Velenský trefit jen jednou, byť za tři body. Sparta se nadechovala k závěrečnému tlaku. Trenér Ježdík poslal na hřiště pět mladších hráčů a naordinoval jim presing po celém hřišti. Jen chvíli to činilo zkušeným nymburským borců problémy, postupně toho začali využívat k přečíslení obrany soupeře. V době, kdy se náskok Nymburka scvrknul na osm bodů, přišla bezchybná Kubálkova ruka a trojkou pomohl svému týmu k dvoucifernému rozdílu. Sparta dvěma koši snížila na 70:77. Do konce utkání zbývaly více než 2 minuty, když Kubálek dvěma trestnými hody zvýšil vedení Nymburka. V následujícím protiútoku se Doušovi nepovedlo proměnit trojkový pokus a Špička odraženou střelu doskočil. Nymburští hráči samozřejmě do útoku nespěchali, za to Sparta se snažila útok taktickým faulem zkrátit. Vysunutý Frána nedovoleně bránil Kubálkovi při střelbě z perimetru, a tak Nymburk dostal možnost třemi trestnými hody získat opět více než desetibodový náskok. Kubálek všechny šestky proměnil a na světelné tabuli minutu a půl před koncem svítilo 70:82. Další taktické osobní chyby Sparty k ničemu nevedly. Nymburk přidal dalších pět bodů, kdežto Sparta, díky tomu, že na střelbu neměla dostatek času, svoje pokusy neproměňovala. Poslední zápis do listiny střelců měl Velenský, jeho trojka však už jen znamenala snížení rozdílu skóre.

Body: Douša 18, Velenský 16, Dvořák 12, Burda a Miloš 8, Frána 7, Ličartovský 4, Marek 2 – Kubálek 27, Damjanovič 14, Sirovina 11, Špička a Danilovič 9, Hrubý a Freiberg 5, Novotný 4, Vorlíček 3, fauly 22:26, trestné hody 15/12 : 33/24, trojky 7:5, čtvrtiny 16:18, 13:20, 22:28, 24:21, rozhodčí Dolinek, Galajda.

Trenér Benáček:
To byl jeden z našich nejlepších výkonů v této sezoně jak v obraně tak v útoky. Každý hráč, který byl na palubovce odevzdal to, co se od něho čekalo. Nepodléhejme zbytečně optimismu, je to jen 2:0, v neděli musíme naplno bojovat. Myslím, že to bude nejtěžší utkání z dosavadních v play-off. Spartu jsme zatím doma vždy porazili a tak doufám, že se to povede i nyní.