A tým | Mattoni NBL - 19.05.2002

75
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
68

Kdo čekal nějaký odevzdaný výkon Sparty, byl na omylu. Před utkáním varoval trenér Benáček: “Sparta není tým, který by rád prohrával. Zápas bude napínavý do poslední minuty”. Na jeho slova došlo. V utkání, v němž hrála hlavní roli obrana, zvítězila zkušenost nad mládím. Nic nepomohlo trenéru Ježdíkovi burcování svých svěřenců, ani vzteklé odhození desek při chybě svých hráčů. Nymburk prostě šel, za podpory plné haly, vstříc svému historickému úspěchu. Motivací jim byly nejen pohár a medaile, které zástupce ČBF pan Burda přivezl, ale také 10 dní volna, které slíbil trenér Benáček.
Domácí kouč vytvořil neobvyklou základní pětku Danilovič, Vorlíček, Kubálek, Špička a Damjanovič. Zařazení Vorlíčka a Špičky se ukázalo jako dobrý tah. Tato dvojice zatížila v první čtvrtině konto Sparty patnácti body. Hosté úvodní rozskok sice vyhráli, ale Špička vypíchl míč Milošovi a svoje sólo s přehledem zakončil. Dvořák sice vyrovnal, ale díky Špičkovým dvěma trestným hodům měl Nymburk opět více bodů. Proti byl Frána. Dokázal se pod košem prosadit a s faulem skórovat. Protože proměnil i následující šestku, dostala se Sparta na chvíli do vedení. Potom se na každé straně ujala jedna trojka (Kubálek, Burda) a Miloš přidal ještě dva body. Sparta se tímto dostala na nejvyšší (tříbodový) rozdíl. Vorlíček ho však jednou povedenou střelou vymazal, ale Frána s Milošem ho opět Spartě vrátili. Po Špičkově snížení na rozdíl jednoho bodu, sparťanský David Douša odmítl možnost Pražanů zvýšit jejich vedení. Ani jeden z jeho čtyř trestných hodů neskončil v síťce. Šestky v tomto utkání nezdobily ani jeden tým. Oba soupeři dosáhli úspěšnosti jen mírně nad 50%. Lehkovážnost Sparty potrestal dvěma trojkami Vorlíček. Jedna byla čistá, druhá rozložená na střelu zpod koše a následnou šestku za faul při střelbě. Nymburk tímto získal čtyřbodové vedení, kterým skončilo i první hrací období.

Ve druhé části dala sice Sparta první koš, ale pak se na čtyři minuty odmlčela. Ani Nymburk se nemohl výrazně prosadit přes obranu hostů, a tak náskok narostl “jen” na osm bodů. Po Englického trojce a trestném hodu zapracoval Damjanovič. Nejdříve spálil jasnou příležitost, když se na poslední chvíli rozhodl místo očekávané smeče pro donášku. Diváci už nad ním zlomili hůl, ale Áca dokázal v další minutě po nezištných přihrávkách Hrubého a Špičky třikrát bezpečně zavěsit. Nymburk se už blížil k desetibodovému rozdílu, ale Janouch jako správný kapitán do konce poločasu snížil na pětibodový rozdíl.

To co se nepovedlo v prvním poločase, uskutečnili domácí v polovině třetí minuty třetí čtvrtiny. Prvního dvouciferného rozdílu dosáhl Vorlíček svou další trojkou. Čtyři minuty měl Nymburk na svém kontě o tucet bodů více než soupeř a zdálo se, že medaile jsou již nadosah. Sparta se však vzepjala a dvěma trojkami Burdy a dvěma šestkami Miloše, vrátila zápas do tvrdé reality. Rozdíl byl najednou jen třetinový. Poslední akce skončila naštěstí pro domácí Sirovinovým košem deset vteřin před koncem čtvrtiny.

První útok v poslední čtvrtině se valil na nymburský koš a jeho finální střelec, do té doby nevýrazný, Pavel Miloš, se nemýlil. Pak dostali Sparťané ledovou sprchu. V těsném sledu se za tři trefil Kubálek a Danilovič a náskok byl zase desetibodový. Sparta sice zásluhou Miloše z něho neustále malinko ubírala, ale pod pět bodů se nikdy nedostala. V samotném závěru se hosté pokoušeli zkrátit čas pro útok Nymburka taktickými fauly. Přepokládali patrně, že Nymburk naváže na nízké procento úspěšnosti trestných hodů a oni se tak z rychlých protiútoků pokusí o střelbu z perimetru. Miloš dvěma trojkami hluboko za čárou ohraničující tříbodovou zónu jejich druhou část prognózy splnil. Ale první jim vůbec nevyšla. Sparťané si za oběť faulů vybrali dvakrát Vorlíčka, jednou Daniloviče a Jelínka, ovšem ti byli z čáry trestných hodů stoprocentně úspěšní.

A tak po výsledku 75:68 skončila pro BKGA Nymburk letošní mistrovská sezona, ve které při druhém startu v nejvyšší basketbalové soutěži skončili na bronzovém stupínku.

Body: Vorlíček a Damjanovič 16, Sirovina 13, Kubálek 12, Špička a Danilovič 8, Jelínek 2 – Miloš 19, Burda a Frána 11, Marek 6, Englický, Janouch a Velenský 5, Dvořák 4, Douša 2, fauly 26:25, trestné hody 32/18 : 30/16, trojky 7:8, čtvrtiny 20:16, 16:15, 18:17, 21:20, rozhodčí Macela a Lukeš, diváků 500.