A tým | Eurocup - 01.12.2009 18:00

79
BK Ventspils BK Ventspils Hosté
57

Letošní domácí premiéra v Eurocupu se nám povedla a BK Ventspils utrpěl druhou výraznou prohru v letošním ročníku. Naši byli v utkání jasně lepším týmem a ani na chvilku nepustili hosty do vedení. Během zápasu jsme se v podstatě vyvarovali delšího hluchého období, i když se jednou, dvakrát hostům povedlo dát více než dva koše v řadě. Hlavní devízou soupeřova týmu mohlo být, díky mládí většiny hráčů, rychlé přenesení hry na útočnou polovinu a zakončení rychlého protiútoku jednoduchou střelou. V podstatě se hostům povedl jen jeden rychlý protiútok, který zakončili dvěma body a to v době, kdy naše obrana byla vytažená a Ventspilsu se podařilo naše bránící hráče dlouhou přihrávkou překonat. Jinak naše obrana byla velice dobrá a soupeř neměl šanci. Jediným rušivým elementem byl nejvyšší muž na palubovce – 211 cm vysoký Američan Pettway. S ním měli naši obránci hodně práce. V prvním poločase měl na svědomí 12 bodů soupeře a na to, jak mu přijít na kobylku, našim hráčům chvíli trvalo. S jeho výkonem rostl a padal výkon Ventspilsu. Ve třetí čtvrtině jsme jej výborně ohlídali a soupeř dal jen 7 bodů. Pettway měl střelbu za dva body 9/9, trestných hodů 3/3 a získal šest doskoků. Srážely ho ztráty míče, jichž se dopustil celkem šestkrát. Druhým dvojciferným střelcem hostů byl s deseti body Kalve. Ten těžil především z dobré střelby za tři body (3/2). Pozornost určitě poutal na sebe také druhý rozehrávač Venspilsu Akeem Scott, který byl s míčem neuvěřitelně rychlý. Rychlost jeho svalových vláken byla úžasná a v prudkých zatáčkách občas ztrácel kontakt nohou se zemí, podkluzoval a padal na zem. Díky jeho špatné střelbě (z pole 8/0) a pěti ztrátám, to byl jeden z hráčů týmu soupeře, který získal záporné skóre valorizačních bodů.

U našich hráčů není jednoduché vybrat jednoho nejlepšího. Dnes táhl za jeden provaz celý tým. Žádný z hráčů v podstatě nepřekvapil, ale všichni odvedli to, co se od nich čekalo – rychlý pohyb v obraně, stoprocentní koncentraci a smysl pro týmovou spolupráci. Přesto valorizační body ukázaly na nejlepšího našeho hráče. Stal se jím se 30 body Arthur Lee. Své plusové bodíky sbíral jednak ve střelbě za dva body 7/4 a trestných hodech 5/5, ale především na doskoku – 4 útočné a 4 obranné, 6 získaných míčů a 5 získaných faulů. Na místě pasiv byly jen po jedné ztrátě a faulu. Nejlepším střelcem byl s 23 body Ron Lewis a odčinil tak nepovedený zápas v Itálii. Philip Ricci měl sice problémy ubránit Pettwaye, ale na útočné polovině opět ukázal svou schopnost dotlačit míč do koše a se 12 body byl třetím nejlepším střelcem. Dvouciferným střelcem byl také Láďa Sokolovský, kterého trenér Katzurin poslal na palubovku jako střelce z dlouhé vzdálenosti, když hosté zkoušeli zónovou obranu. Ze tří pokusů dal dvě trojky. Desítku bodů sice Petr Benda nedal, ale jeho jistota střelby ze střední vzdálenosti rozhodně dodávala klid do našich řad. Není možné nevyzdvihnout také jako obranu Aarona Pettwaye. Za necelých deset minut si šest valorizačních bodů připsal také Pavel Slezák či Pavel Pumprla.

Jak už jsme napsali v úvodu, bylo utkání v naší režii od samého počátku. Ron Lewis řádil v útoku podobně jako v zápase minulého kola Mattoni NBL proti Kolínu. Z prvních devíti bodů mělo šest jeho pomyslný podpis. Hosté na první body museli dlouho čekat a na první koš ze hry to bylo více než pět minut. Po něm byl stav 15:4. Do té doby hráli v útoku velice jednoduše, jejich pohyb na útočné polovině byl nedůrazný a naši díky tomu neměli problémy jejich útoky odrážet. Ve druhé části první čtvrtiny Muli prostřídal sestavu a než se noví hráči chytli, začali hosté stahovat svoji ztrátu. Prosazoval se především Pettway. Sedm bodů rozdílu po prvních deseti minutách nebylo špatné. Druhá čtvrtina byla v podstatě nejvyrovnanější. Ventspils se snažil nerozšiřovat bodové rozpětí mezi oběma družstvy a vcelku se mu to dařilo. Zdálo se, že přeci jen dokáže v Pardubicích odehrát vyrovnanou partii. Osmibodové vedení v poločase bylo zasloužené, ale v moderním basketbalu nic neřešící.

Bylo jen otázkou, jak trenéři připraví o přestávce své svěřence. Zatímco fanoušci v hale, kterých se sešlo přes 4,5 tisíce, sledovali akrobatické vystoupení Létajících chlapců, v šatnách se připravovaly týmy na druhou polovinu. Ve třetí čtvrtině vznikl rozhodující náskok pro dvaadvacetibodový rozdíl na konci zápasu. Více než šest a půl minuty se mohla na našem koši klidně provádět údržba. Hosté totiž po celou dobu nedali ani jeden bod. Střelba z dálky byla neúčinná a míče se na Pettwaye nedostaly, protože jeho obrana byla vynikající. Teprve v závěru čtvrtiny dali hosté nějaké body – celkem sedm. To svědčí o naší vynikající obraně. V poslední čtvrtině jsme si piplali náš náskok a stále jsme k němu nějaký bodík přidávali. Tečku za povedeným večerem udělal Pavel Pumprla, který proměnil svůj akrobatický dvojtakt po slalomu mezi hráči v posledním možném času. Míč ještě nedopadl na zem, když se rozhoukala závěrečná siréna.

Body: Lewis 23, Lee 13, Ricci 12, Sokolovský 10, Benda 8, Slezák 5, Hanavan 3, Pumprla 2, Křemen 2, Nečas 1, Lenzly 0 – Pettway 21, Kalve 10, Jurevicus 7, Zakis 6, Strelnieks J. 5, Scott 4, Blaus 2, Bertans 2, Berzins 0, střelba za 2 body: 39/25:25/17, střelba za 3 body: 17/5:24/4, TH 21/14:15/11, fauly 20:16, doskoky: 29:26, ztráty: 12:21, čtvrtiny: 21:14, 21:20, 15:7, 22:16