84
Pallacanestro Lauretana Biella Pallacanestro Lauretana Biella Hosté
60

3 prezidenti

Nymburk odehrál utkání 5.kole Eurocupu před zraky tří prezidentů. Pozvání od našeho klubu a svých bývalých spoluhráčů z Orbisu Praha neodmítl prezident České republiky Václav Klaus. Utkání sledoval prezident Adriatické ligy Radovan Lorbek a pochopitelně nechyběl ani prezident našeho klubu Miroslav Jansta.

K utkání se hledělo trochu s obavami. Přeci jen dvě předchozí prohry v lize v Prostějově a Pardubicích nebyly dobrým odrazovým můstkem před tak důležitým zápasem. Kdo sledoval všechna tři utkání, musel si dlouho mnout oči, protože výkon našeho týmu byl naprosto odlišný od zápasu na Hané. Absolutně koncentrovaný výkon přiváděl hostující hráče k zoufalství. Frustrace z vlastní hry vedla k technické chybě,, kterou jsme dokázali využít i ke dvěma nesportovním chybám. V zápase jsme ani vteřinu neprohrávali. Biella dokázala pouze jednou vyrovnat na 21:21. Špilmachr hostů Aradori zůstal na třech bodech, protože ho hned v úvodu vymazal Michal Křemen, který nastoupil v základní sestavě s Bendou, Slezákem, Nečasem a jediným zahraničním hráčem Leem. Hned na úvod se Slezák s Bendou postarali o pětibodové vedení 7:2 a hosté nedokázali udělat nic víc než za přispění Schultze snížit náš náskok. Dva fauly Radka Nečase ho posadily mezi náhradníky a z lavičky ho zastoupil Phil Ricci. Vstup do zápasu se mu úplně nepovedl. Více než kontaktů s míčem měl kontaktů s protihráčem a rozhodčí mu odpískali dvě osobní chyby. Stále však trvala důvěra trenéra a náš pivot se za ní odvděčil. V útoku dal tři koše v řadě a naleptal sebevědomí hostujících pivotů. Biella se, stejně jako my, v této části zápasu musela popasovat s absencí své podkošové jedničky Pasca. Také on musel v úvodu zápasu kvůli dvěma osobních chybám v úvodu zápasu zahřívat lavičku. Za stavu 15:6 se hostující hráči přestali topit a několika tempy se dostali k hladině. Po šesti bodech v řadě se dvě minuty před koncem přiblížili na 15:12. Do konce první čtvrtiny se už nic nestalo, naše střely z dlouhé vzdálenosti dopadly úplně stejně jako snaha hráčů Bielly prosadit se z bezprostřední vzdálenosti. Ve druhé čtvrtině přibývaly body pomalu, obrana byla tak těsná, že vypracování otevřené střely bylo téměř nemožné. Stále jsme si udržovali mírné vedení, i když se nám nedařila střelba z perimetru. Po některých nevydařených střelách se hosté dostali do postupného útoku a byli častěji úspěšní než my. Výsledkem bylo postupné snížení rozdílu až na nulu (21:21). Pak se příděl bodů ještě zpomalil a během pěti minut zaznamenaly oba týmy dohromady jen šest bodů. V sedmé minutě třemi fauly stiženého Nečase vystřídal na pozici čtyři Láďa Sokolovský a uvedl se faulem na střílejícího hráče. Ten sice koš dal, ale následnou šestku už ne. Minutu a sedm vteřin před koncem poločasu byl stav stále jen 25:23. V našem útoku pak Láďa vrátil i s úroky nedovolené bránění v předchozím čase a trojkou zvýšil naše vedení na 28:23. Nesportovní chyba Ona Emby na Lenzlyho pomohla k navýšení na 30:23 a do konce hracího období zbývalo 37 vteřin. Italy jsme však do útoku už nepustili. Neúspěšnou střelu totiž bravurně doskočil Pumprla a my jsme měli na ruce poslední zakončení v prvním poločasu. Protože Benda dal po nezištné přihrávce Ládi Sokolovského dva body, skončil první poločas devítibodovým vedením 32:23.

Na úvod druhého poločasu získal Sokolovský míč a otevřel po samostatné akci skóre třetí čtvrtiny. V ní se skóre na naší straně hodně pohnulo kupředu. Mohly za to čtyři proměněné trojkové pokusy našich hráčů. Konečně jsem protrhli nepříznivý poměr z první poloviny utkání 8/1. První trojku dal Lenzly (37:27), druhou Lewis (45:29), třetí Sokolovský (48:30) a čtvrtou Lewis (56:35). Tím, že jsme přidali do rejstříku střelbu z perimetru, stali jsme se ještě nebezpečnějšími než doposud. Kromě čtyř tříbodových košů pomohlo k získání dominance v zápase šest ztracených míčů Bielly proti našemu jednomu. K zvýšení ambic na výhru přispěla i technická chyba Schultzeho, pro kterého to byla zároveň pátá chyba. A to se psala teprve 23.minuta. Po třiceti minutách bylo skóre utkání 58:38 a zdálo se, že ani vítězství ani výrazný náskok nám další průběh zápasu nemůže vzít. Po pěti bodech Sokola svítilo na ukazateli 63:40 a na časomíře se pomalu měnila 32. na 33.minutu. Naši pak v útoku nikam nespěchali, nechali plynout čas zápasu a stříleli až z naprosto volných pozic nebo pár vteřin před koncem časového limitu pro útok. Hosté tak nedostali šanci k rychlým protiútokům a tím pádem ani ke snižování našeho náskoku. Téměř celou poslední čtvrtinu se vedení drželo nad dvaceti body. Čtyři minuty před koncem jsme se dostali do vedení až o pětadvacet bodů a to jsme v podstatě udrželi až do konce. Nebýt antidopingové kontroly, vypařili by se Italové z haly v několika minutách.

Body: Lee 20, Lewis a Sokolovský 16, Lenzly 12, Ricci, Benda, Slezák 6, Nečas 2 – Smith 20, Soragna a Garri 8, Pasco 6, OnaEmbo 5, Schultze a Achara 4, Aradori 3, Coleman 2, střelba za 2 body: 38/21 – 55,2% : 30/15 – 50%, střelba za 3 body: 19/8 – 42,1% - 14/5 = 35,7%, TH 25/18 (72%) – Lewis 6/6 : 23/15 (65%) Garri 8/8, doskoky 31:26, ztráty 9:17, fauly 25:23, valorizace 91:47, čtvrtiny: 15:12, 13:11, 26:15, 26:22