A tým | Eurocup - 12.01.2010

BK Ventspils BK VentspilsDomácí
59
85

Vítězství nad Ventspilsem poprvé v historii samostatného českého basketbalu posunulo některý klub mezi posledních 16 týmů druhé nejprestižnější klubové soutěže Evropy. Protože vyhrála Biella doma nad Bambergem, můžeme se radovat z postupu z prvního místa. Nymburk splnil svůj první cíl: „Zvítězili jsme ve všech zápasech doma a urvali jsme jedno vítězství venku. To byl náš plán před začátkem soutěže,“ řekl po bezprostředně po utkání Jiří Zídek.

Utkání začal o jeden koš lépe domácí tým, který svou první střelu z perimetru proměnil ve tři body. Naše hráče to však nevykolejilo a za šest minut jsme obrátili vývoj skóre do desetibodového vedení. K úvodnímu momentu řekl Pavel Pumprla: „Možná kdyby dali domácí ještě nějaký koš z tříbodového prostoru, by to bylo nepříjemné. Nám se ale naopak povedlo nechat Ventspils dlouho na třech bodech a to nás uklidnilo.“ V celé první čtvrtině jsme byli podstatně aktivnější ve hře na koš, dařilo se nám střelecky, protože nám soupeř pouštěl do otevřených střel. Do dobrých pozic jsme se dostávali často po vniknutí pod koš a vyhození směrem k perimetru. I když jsme vedli 11:3 stále jsem praktikovali celoplošnou obranu, která sice nebyla extrémně těsná, ale přesto jsme neustále vytvářeli tlak na hráče s míčem. Ventspils více než co jiného sbíral ztráty a těžce se prosazoval ve hře jeden na jednoho. Nejlepší hráč Ventspilsu Pettway se po horším začátku posadil na lavičku a v zápase se moc neprosazoval. Lídrem týmu v první čtvrtině se stal Kalve, který si však v úvodní desetiminutovce udělal tři fauly. Naši hráči měli solidní střelbu, přičemž nejlepším střelcem byl v první desetiminutovce Benda s deseti body a Lewis s devíti. O taktické vyspělosti svědčí i poslední akce první čtvrtiny, kterou jsme zakončili úspěšně se závěrečným klaksonem a upravili na rozdíl 14 bodů (13:27). První útoky druhé čtvrtiny neproměnil ani jeden tým, pak se ale prosadila dvojice Pumprla – Ricci povedenou přihrávkou a zakončením. I když byl začátek druhé čtvrtiny z naší strany trochu neurovnaný, dokázali jsme vedení udržovat na stejné úrovni. Přechod domácích do zónové obrany zaplatil Láďa Sokolovský ztrátou, kterou ale v dalším útoku potrestal trojkou po výborném pohybu míče po perimetru. Potom jsme se dopustili několika ztrát. Byly dvě, tři, ale v kontrastu s výbornou první čtvrtinou se to zdálo jako větší počet. Dvakrát se nám nepovedl rychlý protiútok, když soupeř vyhmátl přihrávku o zem. Přesto byly k vidění pěkné akce naši hráčů. Například Lee po zisku míče proměnil sólo ve dva body. Po chvíli vyškolil Pumpra Pettwaye, kterému utekl po zadní lajně a smečí si užil společně s lavičkou povedený koš. Do poločasu jsme se dostali do vedení o 22 bodů.

Pod dojmem vysokého vedení jsme ve třetí čtvrtině trochu polevili na obranné polovině. U domácích se probudili střelci z delší vzdálenosti a více bojovali pod košem. Klesl počet našich doskoků a zvýšil se počet doskoků domácích, ale přesto se rozdíl ve skóre v první polovině třetí čtvrtiny nijak výrazně neměnil. Teprve od 25.minuty se náš náskok 28 minut začal postupně snižovat. Trenéru Katzurinovi se to moc nelíbilo a při time outu nabádal svoje hráče ke koncentraci. Domácí třetí čtvrtinu vyhráli, ale rozdíl ve skóre snížili jen o dva body. V poslední čtvrtině se více střílelo z dálky, naši hráči nehráli tolik kolektivně, pomaleji putoval míč a také obrana byla horší. Soupeř však ale rezignovat a utkání se jen dohrávalo. Na posledních 1:38 nastoupil v evropské premiéře také Petr Valc.

Body: Kalve a Bertans 14, Zakis 12, Buskevics 10, Blaus 5, Berzins a Meiers 2 – Lewis 22, Benda 15, Ricci 13, Lee 10, Sokolovský 8, Pumprla 6, Lenzly 3, Křemen 4, Slezák a Nečas 2, střelba za 2 body: 33/14:43/27, střelba za 3 body: 16/5:16/5, TH 25/16:17/16, doskoky 27:34, ztráty 21:18, fauly 17:20, čtvrtiny: 13:27, 11:19, 22:20, 13:19