A tým | Eurocup - 02.02.2010

Turk Telekom Ankara Turk Telekom AnkaraDomácí
92
97

Utkání v Turecku jsme odehráli velice dobře takticky a vysokou mírou psychické odolnosti. Dokázali jsme s chladnou hlavou ustát z našeho posledu nepříznivý vývoj konce normální hrací doby a v prodloužení jsme už dominovali.

Do zápasu nastoupili domácí sebejistě a několika povedenými akcemi si v průběhu první čtvrtiny drželi mírné vedení. Kromě tří vyrovnaných průběžných stavů (11:11, 13:13 a 15:15) jsme byli jen jednou ve vedení 3:2, když Petr Benda proměnil „and one“, tedy koš s faulem. Potom domácí několikrát poměrně snadno pronikli až v našemu koši a skórovali. Ovšem naše hráče takový vývoj nijak nepřekvapil a dokázali držet s domácími krok v útoku. O střelecké pohodě svědčí i Nečasova trojka za stavu 11:7, jeho druhá (ze tří pokusů) v Eurocupu. Před Radkovou trojkou byl jediným střelcem Petr Benda. Možná trochu s podivem byli jedinými střelci naši podkošoví hráči, i když domácí měli pod košem výškovou i hmotnostní převahou. Ovšem naši dlouzí díky vynikajícím kombinacím dokázali být v útoku velice efektivní. V páté minutě však musel Petr Benda (v turecké televize přejmenovaný na Petr Bende) střídat kvůli zraněnému kolenu. Nahradil ho Phil Ricci a kromě jeho místa pod košem si oba naši pivoti předali i skvělou útočnou hru. Ještě do konce čtvrtiny měl Phil na svém kontě sedm bodů, dva získané fauly, jeden blok a jeden útočný doskok s bodovým bonusem. Prostě skvělý vstup do utkání z lavičky. V první čtvrtině jsem na tom byli nejhůře v 9.minutě, kdy domácí Mallet proměnil pokus z perimetru. My jsme však dokázali odpovědět stejným způsobem. Autorem trojky byl Michal Křemen. Domácí však vzápětí udeřili z perimetru ještě jednou Wilsonem. Naše odpověď – Ricci koš s faulem, takže také za tři body.

Po přestávce mezi čtvrtinami jsme pokračovali ve výborném útočném snažení. První koš sice dali domácí a zvýšili na 25:21, ale nezadržitelný Ricci šesti body v řadě vývoj skóre otočil. Najednou to byli domácí, kteří tahali za kratší konec. Sice jsme se nedostali zpočátku do výrazného vedení, ale rozhodně to byl balzám pro naši psychiku. Na konci 14.minuty byl vyrovnaný stav 31:31, ale pak přišla naše povedená minuta a půl. Lee dvě šestky podtrhl trojkou z dalšího útoku a na konci 15.minuty Lenzly další trojkou dostal náš celek do vedení o 8 bodů. V obraně jsme domácí donutili ke dvěma ztrátám a to byl důležitý prvek naší hry. Po time outu se Türk sice do konce prvního poločasu dostal na dostřel, ale stále jsme byli ve vedení my. O poločasové přestávce hlásil Jiří Zídek z Ankary toto: „Kluci plní Muliho pokyny, aby šli do utkání bez jakéhokoliv tlaku, ten je na rukách domácích, protože jsou favorité. Hráli jsme velice trpělivě, nic jsme neuspěchali, máme jen čtyři ztráty a to svědčí o dobrém soustředění. Naopak Telekom ukázal, že není na zápas soustředěn. Třikrát udělal úplně nesmyslné chyby v přihrávce.  Musíme najít cestu,  jak zastavit útok domácích, protože 45 bodů za poločas je hodně. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, musíme udržet domácí na menším počtu nastřílených bodů ve druhém poločase. Dominantní postavou byl Ricii, který hraje dobře jeden na jednoho, když využívá svojí rychlosti. Útoky začínal 4 metry od koše čelem ke koši a pak pomocí otáček se dostal do blízkosti koše a v pohodě zakončoval. Také proměnil perfektní přihrávky od Arthura při seběhnutí pod koš nebo přihrávky od druhého pivota.“

Druhý poločas byl do stavu 50:53 stále vyrovnaný (24.minuta), bylo ale vidět, že obrana měla větší váhu než v první polovině. Domácí i nadále měli obrovské problémy s řešením obrany našeho pick and roll a kromě podkošových hráčů se začali prosazovat i křídelní hráči a Artur Lee. Posledně jmenovaný dal za stavu 50:53 trojku a pak se povedl husarský kousek Pavlu Pumprlovi, který nastoupil do druhého poločasu. Za stavu 50:56 vyškolil Wilsona a obouručnou smečí skvěle zakončil po mohutném výskoku. „To byl studijní materiál pro začínající basketbalisty,“ nechal se unést Michal Ježdík při komentování záznamu v České televize. Opravdu to stálo za to. I když turecká televize často akce neopakovala, na tuto jsme se mohli podívat dvakrát. Pampi svým košem dokázal, že jsme se dokázali prosadit nejen týmovou souhrou, ale také individuálními schopnostmi ve hře jeden na jednoho. Do devítibodového vedení jsme se dostali ve 27 minutě po koši s faulem Ricciho (byl to už jeho 20.bod!!) Jenže o minutu později to bylo už jen o čtyři body, protože se z perimetru trefil Acik. Ovšem i potom jsme byli aktivnější my a ztracený náskok jsme si necelou minutu před koncem čtvrtiny opět získali zpět.

Na přelomu čtvrtin dali domácí pět bodů a přiblížili se na 64:68. Blíž se však nedostali, protože jsme byli schopni odpovědět na každý koš domácích nějakým bodem. Ve 36.minutě jsme se po třech bodech Pavla Pumrly vyšvihli opět na osmibodový rozdíl. Mallet odpověděl trojkou a Mike se nenechal zahanbit. Na časomíře byla 37.minuta na ukazateli skóre 73:81 a Turci začali stupňovat tlak. Teklo jim do bot, a tak domácí fanoušci, kteří po celý zápas při našem útoku pískali, přidali ještě pár decibel. Dvě naše ztráty, blok Wilsona a dvě minuty před koncem jsme měli k dobru už jen tři body (78:81). O minutu později byl sice bodový stav jiný, ale rozdíl byl stále tři body. Pak v našem útoku ztratil Pavel Pumprla míč při probíhání po zadní lajně a situace se zhoršila. Turkům na vyrovnání stačila trojka. Zkušený Besok zůstal chvíli na oblouku volný a skutečně pokus proměnil. K vyrovnání došlo 47 vteřin před koncem a bylo jasné, že každý tým bude mít ještě jeden útok k dispozici. Ten náš zastavil Besok faulem na Ricciho. Náš pivot si pevné nervy zachoval a potvrdil své solidní statistiky v proměňování trestných hodů. Jedenáct vteřin před koncem normální hrací doby fauloval Lenzly Besoka při střelbě a veterán tureckého týmu také proměnil obě šestky. Časový úsek do konce čtvrté čtvrtiny jsme strávili většinou na polovině soupeře. Nejprve se Arthurovi vykroutil míč z obroučky. „Snad půlkou objemu už byl vevnitř,“ řekl v komentáři Jakub Bažant. Bohužel pro nás nebyl úspěšný ani jeden ze dvou dopichů pod košem.

Prodloužení je vždy trochu jiný zápas. Domácí mohli být potěšeni zdramatizováním zápasu, ale byli jsme to naopak my, kteří vládli prvním třem minutám. Wilson chtěl dát první trojku prodloužení, ale nebyl úspěšný. Z protiútoku pálil Pampi za tři body a neúspěšnou střelu doskočil Lenzly a skóroval přes všechny domácí pivoty. Další body přidal Benda a pak jsme přestáli i útočný faul Leeho. Po necelých třech minutách prodloužení zvyšoval Lenzly už na 87:93. Pak body přibývaly jen z čáry trestných hodů. Domácí se dostali na rozdíl tří bodů, ale Lenzlyho šestky byly definitivní tečkou zápasu.

Body (v závorce odehraný čas): Dudley 18 (32:45), Lang 16 (25:15), Besok 16 (19:45), Mallet 15 (35:00), Acik 8 (33:51) – 11 asistencí, Erdogan 8 (20:19), Wilson 5 (28:05), Sonkol 4 (8:04), Yarangüme 2 (10:47) – Ricci 24 (37:38), Lee 13 (39:50), Benda 13 (35:19), Pumprla 12 (23:46), Lenzly 12 (19:47), Lewis 12 (22:47), Nečas 8 (17:03), Křemen 3 (15:09), střelba za 2 body: 49/27 (55,1%) : 48/23 (47,9%), střelba za 3 body: 19/7 (36,8%) : 17/7 (41,1%), TH 21/17 (80,9%) : 36/30 (83,3%), doskoky útočné: 12:9, doskoky obranné: 22:22, asistence: 27:21, fauly: 24:21, čtvrtiny: 23:21, 22:25, 16:22, 26:19, prodloužení: 5:10