A tým | Eurocup - 23.02.2010 18:00

79
Gran Canaria 2014 Gran Canaria 2014 Hosté
71

Vynikající oslava kvalitního basketbalu trvala o pět minut déle než je normální hrací doba. Po čtyřiceti minutách zápas neznal vítěze a o našem vítězství rozhodlo až prodloužení. V zápase vystřídaly oba týmy dlouhé úseky, kdy se jim nedařilo na útočné polovině. První takový úsek byl k vidění na konci první čtvrtiny, kdy hosté ze stavu 17:16 otočili až na 17:24 (0:8). Prvních sedm minut druhé čtvrtiny zase slavila úspěch naše obrana, která dovolila soupeři skórovat jen jednou. Od stavu 19:27 dala Gran Canaria body až za stavu 36:27 (17:0). Další čistá šňůra nesla vizitku španělských vyslanců. Ve 26.minutě ztrácel soupeř deset bodů při stavu skóre 52:42, ale necelou minutu před konce čtvrtiny už vedla Gran Canaria 52:55 (0:13). I v poslední čtvrtině dal vždy jeden z týmu několik košů v řadě, ale obě družstva se už lépe hlídala a rozdíl ve skóre dosáhl maximálně šesti bodů.

Nejcennější skalp kromě vítězství v zápase jsme na hostech získali v počtu ztracených míčů. Naši hráči chybovali třináctkrát, hosté byli dvakrát horší. A nebyly to jen nevynucené chyby Gran Canarie, protože počet námi získaných míčů byl 16!! a to je vynikající číslo, zvlášť když ho porovnáme s pouhými pěti zisky hostů. S tím souvisí také počet střel na koš. Naši měli možnost celkem 66 ohrozil střelbou koš, Španělé jen jedenapadesátkrát. Počtem ztrát a získaných míčů jsme nahrazovali nedostatky na doskoku. Hosté nás přeskákali o devět doskoků. Také střelba trestných hodů byla naši silnou zbraní. Nedali jsme pouze dvě šestky ze 16 pokusů. Stejný počet bodů (14) vytěžili z čáry trestných hodů i hosté, ale potřebovali na to 23 pokusů.

Gran Canaria docílila stejné úspěšnosti ve střelbě za dva i tři body – 47%, což je především u střelby za tři body výborný výsledek. Střelbou z perimetru nás opět trápil především Jaycee Carroll. Rychlost, s jakou dokázal zvednout míč k úspěšné střele, byla obdivuhodná. Českým Carrollem byl Ladislav Sokolovský, autor 4 trojek z 8 pokusů. Ovšem ani Arthur Lee nezůstal pozadu (trojky 4/3).

Utkání začalo našim náporem. Díky rychlému přechodu na útočnou polovinu, jsme dokázali rychle vést 4:0 a po chvíli také 11:6. I když hráči Gran Canarie k nám přistupovali velice svižně, dařilo se nám přesně střílet. Ve třetí minutě jsme se poprvé dostali do malého trháku. Nejprve dal trojku Lee a z následného zisku míče vytěžil Lewis další 2 body (11:6). Bohužel Jaycee Carroll svou první trojkou srovnal na 11:11. V šesté minutě si Arthur Lee vyrobil druhou osobní chybu a střídal. Jeho místo zaujal Lenzly. Náš 15 bod vykouzlil individuálním uvolněním Petr Benda, který zamotal hlavu všem protihráčům a z krátké vzdálenosti skóroval (15:13). Na tento koš odpověděl protivně Carroll trojkou. Naposledy jsme se ujali vedení po Bendově střele z dlouhé vzdálenosti, kdy jen přešlap rozhodl, že měl koš hodnotu dva body. Další tři trojky hostů byly studenou sprchou nejen pro hráče, ale také pro početné publikum. O přestávce mezi první a druhou čtvrtinou bylo v hale mrtvolné ticho. V první čtvrtině dokázali hosté zastavit náš rychlý přechod do útoku a výborně stříleli za tři body (7/5).

Na úvod druhé čtvrtiny nedal Lewis trojku, ale Benda útočně doskočil a tento významný prvek jeho hry nám dopomohl ke dvěma bodům zpod koše. Jeden ze dvou rodilých Španělů malinký Bellas trojkou vytáhl vedení Gran Canarie na 19:27, ale z následného protiútoku se urodila trojka i na ruce Lenzlyho. V následujících šesti minutách hosté začali sbírat především ztracené míče. Výborně pozičně postavený a pozorný Sokolovský zachytil lobovanou přihrávku. I když jsme z protiútoku koš nevytěžili, donutili jsme hosty k další ztrátě. Další tři body přidal Sokolovský. Na začátku své útočné akce uklouzl, padl na kolena, ale stále dribloval. Potom se vydal do průniku a košem s faulem donutil trenéra Gran Canarie k oddechovému času. Mezi dvěma útočnými fauly hostů dal trojku Láďa Sokolovský, když ho trestuhodně nechali obránci snad dvě vteřiny úplně volného (28:27). Na 31:27 zvyšoval snad z osmi metrů opět Sokolovský. V 17.minutě dokonal dílo zkázy pěti body Lenzly (TH + trojka). Na ukazateli skóre svítilo 36:27 a stav druhé čtvrtiny byl 19:3 pro nás. Před druhým poločasem byl náš náskok solidní a rozhodovaly o něm především ztracené míče 5:10.

Na začátku druhého poločasu dal Lee trojku, ale Benda si při čistém bloku udělal třetí faul. Tři body dali také hosté, ale pak na 1,5 minuty neskóroval nikdo. Čtyři minuty před koncem zvyšoval Lewis na 52:42. Vzápětí si udělal Benda čtvrtý faul a střídal. Další minuty patřily Carrollovi a hlavně jeho zásluhou se dostali hosté do vedení. Do konce čtvrtiny jsme dokázali ještě srovnat, v posledním útoku se z rohu trefil náš kapitán.

Na úvod čtvrté čtvrtiny se hosté prosazovali především chytrými přihrávkami pod koš a po koši s faulem jsme 3 minuty a 44 vteřin před koncem prohrávali 60:66. Time out si vzal Muli Katzurin. Hned po něm přišla Sokolova trojka a v zápětí jeden „and one“ v podání Petra Bendy. Průběžné skóre se vyrovnalo. Dvě a tři čtvrtě minuty před koncem řádné hrací body si vzal hostující trenér time out. Po něm hosté vedou 66:68. Dvě minuty a jednu vteřinu před koncem si připsal Lenzly koš s faulem (69:68). Naše skvělá obrana nepustila 23 vteřin hosty k zakončení postupného útoku a dokonce jsme útok přerušili, když se míč dostal po sražené přihrávce za koncovou čáru. Vteřinu před koncem limitu pro postupný útok vyhazovali hosté zpod koše a Moran za jedinou vteřinu přijal míč a bohužel Radek Nečas ho musel faulovat. Moran však dal jen jednu šestku a bylo vyrovnáno. Nic na tom nezměnil ani náš dvojnásobný útok. Když hosté získali míč, zbývalo do konce utkání 2,2 vteřiny a trenér hostů si vzal oddechový čas. Po vyhazování ze strany přebral míč Carroll, ale blok Lenzlyho mu nedovolil skórovat.

Prodloužení se odehrálo v naší režii. Začali jsme Bendovým ziskem míče a stejný hráč proměnil dvě šestky. Carroll po 50 vteřinách prodloužení přidal dvoubodový koš pro Gran Canarii. Z následného útoku skóroval Sokolovský v poslední vteřině postupného útoku. Nepříjemnost nás čekala v následujícím útoku Gran Canarie, Petr Benda si na McDonaldovi udělal pátý faul, ale odchod našeho pivota byl jediný „trest“, protože McDonald netrefil ani jeden trestný hod. V dalším našem útoku doskočil Ricci odražený míč a dvěma body posunul skóre na 75:71. Hala bouřila a intenzita hluku se ještě zvýšila, když Pavel Pumprla svou rychlostí vybojoval míč a odsoudil hosty k další ztrátě. Lee byl na druhé straně úspěšný a šestibodový náskok už byl velice slibný. Do konce prodloužení už hosté jen neúspěšně stříleli z dálky a nám se tak povedlo poprvé v historii nymburského basketu porazit španělský tým.