LOSOVÁNÍ EUROCUPU 2013/14

LOSOVÁNÍ EUROCUPU 2013/14

Ještě ani pořádně nezaschl inkoust na závěrečném skóre posledního zápasu kvalifikace o Euroligu ve Vilniusu a už je tu losování Eurocupu.

Dnes, v sobotu 5.října, pouhých 11 dní před začátkem soutěže se v Barceloně v Olympijském muzeu Juana Antonia Samaranche uskuteční los druhé nejvyšší evropské basketbalové soutěže.  Soutěže, ve které je letos poměrně hodně změn. Připomeňme si je.


Letošního ročníku Eurocupu se zúčastní v základním kole 48 týmů, oproti loňským 32 a vzhledem k tomu, že bude skupin stejně jako vloni osm, budou o dva týmy početnější. To přinese všem klubům o čtyři zápasy více. Do dalšího kola postupují první tři týmy z každé skupiny (24).


Druhou změnou je účast osmičky týmů, které neprojdou do fáze TOP 16 Euroligy. Tato družstva se zařadí do druhé fáze Eurocupu a doplní čtyřiadvacítku úspěšnějších klubů po základní části Eurocupu. Z 32 týmů bude vytvořeno 8 skupin po čtyřech a do osmifinále postoupí první dva týmy z každé skupiny.


Další změnou je systém vyřazovacích bojů. Osmifinále (z 16 > 8), čtvrtfinále (z 8 > 4) a semifinále (z 4 > 2) se bude hrát systémem na dva zápasy, kde postupuje tým s lepší bodovou bilancí z těchto dvou utkání. Poslední dva týmy si pak zahrají finále.


Poslední změnou je rozdělení týmů do geografických konferencí. Původní plán počítal se čtyřmi konferencemi, nakonec byly kluby přerozděleny jen do dvou. „Redukce počtu konferencí nám přináší větší atraktivitu soupeřů. Původně měly být našimi soupeři především týmy z Německa a Francie, nyní se můžeme těšit na španělské týmy, kluby z Adriatické ligy,“ poznamenal výkonný ředitel Ondřej Šimeček.  

 
Losování

Procedura losování má jako obvykle jediné omezení. Pokud je to možné, neměly by být v jedné základní skupině 2 týmy z jedné země. Na týmy z Adriatické ligy (AL) se pohlíží jako na jednu zemi. V konferenci 2 bude možné toto pravidlo dodržet, protože nejvíce týmů mají Rusko, Turecko a Adriatická liga po čtyřech a tedy bude možné je rozložit do čtyř skupin po jednom týmu. V naší konferenci 1 však Německo a Francie má týmů pět, a proto v některé ze skupin budou dva německé a dva francouzské kluby. Čtyři týmy má v naší konferenci má ještě Itálie a to znamená, že se určitě utkáme minimálně s jedním německým, jedním francouzským klubem a také nebude chybět jeden italský.


Vlastní losování bude zahájeno v půl jedné. Nejdříve se vylosuje Konference 1 a poté Konference 2. Začne se losováním z koše 1 a první vylosovaný tým bude zařazen do skupiny A, druhý do skupiny B, atd (U Konference 2 to budou skupiny E až H). Po rozdělení prvních čtyř týmů se bude vybírat z koše 2 druhý tým do skupiny A. Do losovací urny se ale neumístí tým ze země, která už byla do skupiny A nalosována v předešlých kolech losování. Stejnou procedurou se bude postupovat přes všechny skupiny A až D a všechny koše.


Po zařazení jednotlivých týmů do skupin A-H zamíchá počítač náhodně jejich pořadí a přiřadí jim písmena A-F, která budou potom sloužit pro stanovení termínové listiny jednotlivých hracích dnů (viz níže). Termínová listina může být ještě následně ve velice výjimečných případech upravena na základě jednání jednotlivých týmů například o změnách pořadatelství, ale vedení soutěže žádné velké zásahy do pořadí zápasů nebo pořadatelství nepřipouští. 


Přehled týmů v jednotlivých konferencích včetně zařazení do košů pro losování:

Konference 1:

 • Koš 1: Valencia Basket (ESP), ALBA Berlín (GER), Bilbao Basket (ESP), ČEZ Basketball Nymburk (CZE)
 • Koš 2: Cedevita Zagreb (AL), Union Olimpia Ljubljana (AL), CAI Zaragosa (ESP), Pallacanestro Cantu (ITA)
 • Koš 3: Virtus Rome (ITA), Dinamo Banco di Sardegna Sassari (ITA), Cimberio Varese (ITA), Le Mans Sarthe Basket (FRA)
 • Koš 4: Belgacom Spirou Charleroi (BEL), Asvel Villeurbanne Lyon (FRA), Telenet Oostende (BEL), Belfius Mons Hainaut (BEL)
 • Koš 5: Ratiopharm Ulm (GER), Cibona Zagreb (AL), BCM Gravelines Dankerque (FRA), Elan Chalone sur Saone (FRA)
 • Koš 6: Paris Levallois (FRA), Artland Dragons Quakenbrück (GER), EWE Baskets Oldenbureg (GER), Telekom Baskets Bonn (GER)

 
Konference 2:

 • Koš 1: UNICS Kazaň (RUS), Chimki Moskva (RUS), Spartak St.Petersburg (RUS), Budućnost VOLI Podgorica (AL)
 • Koš 2: Nižnyj Novgorod (RUS), Banvit Bandirma (TUR), Besiktas Istanbul (TUR), Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)
 • Koš 3: Aykon Ted Ankara Kolejlili (TUR), VEF Riga (LAT), Hapoel Migdal Jeruzalém (ISR), Panionios Athény (GRE)
 • Koš 4: PAOK Soluň (GRE), Maccabi Haifa (ISR), Neptunas Klajpeda (LTU), Igokea Aleksandrovac (AL)
 • Koš 5: Radnički Kragujevac (AL), MTZ Skopje Aerodrom (AL), Chimik Južnij (UKR), Lukoil Academic Sofia (BUL)
 • Koš 6: Kalev Cramo Tallin (EST), Bisons Loimaa (FIN), ALBA Fehervar (HUN), CSU Asesoft Ploiesti (ROM)


Pořadí zápasů v jednotlivých skupinách:

Hrací den   1  F-C   D-B   E-A
Hrací den   2  A-F   B-E   C-D
Hrací den   3  F-D   E-C   A-B
Hrací den   4  F-B   C-A   D-E
Hrací den   5  E-F   A-D   B-C
Hrací den   6  C-F   B-D   A-E
Hrací den   7  F-A   E-B   D-C
Hrací den   8  D-F   C-E   B-A
Hrací den   9  B-F   A-C   E-D

Hrací den 10  F-E   D-A   C-B
 
vloženo: 05.10.2013 01:29 / aktualizováno: 05.10.2013 02:36 / přečteno: 4907x
 
« Zpět
SPONZOŘI Facebook
ČEZ
STARLIFE
J&T BANKA
GEOSAN THETA
EPL COND
Velišek - Podpěra
ADIDAS
LION SPORT
AUTOSALON LOUDA
CAR 4 WAY
Dr. MAX
Renomia
Zepris
VIS
Město Nymburk
Elektro Kutílek
Datonet
DP ComTel
Špára STK
Nota Bene
FALDO
Louda Reality
Crystal Bohemia
Wobenzym
Louda Alform
Inkospor
Barton
Jimsoft s.r.o.
C.L.P.A.
CASIA TOUR
hala
XXL
Hyundai
Molten
Česká televize
Kooperativa
AGEL
Pivovary Lobkowitz
ONDRÁŠOVKA
Redside
VALBEK
Rozehnal a Kuchař
ZENIT
SPORT
Finance Habitation
SUBTERRA
Sev.en EC
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.