ČESKÝ POHÁR - DEN PRVNÍ

První den finálového turnaje Českého poháru postoupili favorité: Nymburk, Nový Jičín, Prostějov a Děčín. Nejtěžší zápas má za sebou Prostějov, který vyhrál o bod.

BK Děčín – NH Ostrava 70:62 (18:14; 41:27; 59:45)

Nejlepší střelci: Houška P. 16, Hatcher 12, Stria 9 – Burke 14, Stuchlý 12, Mason 10

Rozhodčí: Macela, Vondráček, Kapaňa. Trestné hody: 14/9:18/12 Fauly: 21:22 Trojky: 5:4

Prvním postupujícím do semifinále Final 8 Poháru České pošty se stal tým BK Děčín, který si poradil v opavské hale s Ostravou. Rozhodující náskok si tým ze severu Čech vybudoval již v prvním poločase, přestože v polovině první čtvrtiny prohrával už rozdílem sedmi bodů. Do poločasu zvýšil Děčín svůj náskok na dvouciferný. Poločasové vedení si Děčín udržel i před závěrečnou čtvrtinou. V ní měla Ostrava roli ztíženou o absenci svého nejlepšího střelce Marka Stuchlého, který měl už od prvního poločasu problémy s fauly a nakonec musel krátce po začátku posledního hracího období střídat pro pět faulů. Přesto se ostravským hráčům podařilo skóre zkorigovat. Nic se ale nezměnilo na tom, že pro tým z Ostravy finálový turnaj Českého poháru končí.

Zdeněk Hummel, trenér Ostravy, uznal po zápase kvality soupeře: „Gratuluji soupeři k zaslouženému vítězství. Rozdíl mezi mým týmem a děčínským je v řešení situací. Děčínští vše řeší lépe, a proto nás přehráli. Vždy, když jsme dotáhli náskok na hratelný rozdíl, vlastními chybami jsme ztratili šanci.“

Trenérovi vítězného družstva Pavlu Budínskému se líbilo, že tým splnil úspěšným čtvrtfinále první z cílů pro Final 8: „Jsem rád, že jsme zvítězili. Odehrajeme na tomto turnaji minimálně dvě těžká utkání a to je velký přínos. Dělali jsme také chyby, ale asi méně než soupeř.“

BK Prostějov – BK JIP Pardubice 76:75 (21:21; 41:35; 60:57)

Nejlepší střelci: Veikelas 18, Landry 14, Lawrence 12, Marek 11 – Bohačík 16, Pospíšil 13, Wright 10

Rozhodčí: Dolinek, Hošek, Lukeš Trestné hody: 27/22:27/19 Fauly: 23:28 Trojky: 6:4

Diváci: 350

Diváci v Novém Jičíně mohli vidět zápas čtvrtfinále Českého poháru se vším, co ke kvalitnímu basketbalu patří. Los k sobě svedl dva týmy, které by fanoušci před začátkem turnaje tipovali minimálně na semifinále. Zápas začal poměrně nervózně, ale Pardubice si přesto vybudovaly malý náskok, který ale dokázali prostějovští hráči do konce prvního hracího období smazat. Ve zlepšeném výkonu pokračoval Prostějov i na začátku druhé čtvrtiny, kde položil základ ke svému poločasovému vedení o šest bodů. Ve třetí čtvrtině se podařilo pardubickým stáhnout náskok soupeře a po pěti minutách se dostali dokonce do vedení. To si však Prostějov stihl před závěrečnou čtvrtinou vzít zpět. V ní si Orli dlouho drželi pětibodové vedení. V poslední minutě Pardubice snížily na rozdíl dvou bodů a po neúspěšných trestných hodech Veikelase mohly v posledních vteřinách strhnout vítězství na svoji stranu, když měly k dispozici dvě střely. Ani jedna z nich však košem nepropadla, a tak se z postupu do semifinále raduje Prostějov.

Trenér vítězného družstva Peter Bálint hodnotil zápas: „Jednalo se o zápas nahoru dolu. Po našem vedení Pardubice skóre dotáhly. My děláme stále stejné chyby. Díky nim mohly Pardubice rozhodnout dříve než poslední střelou.“

Jeho protějšek Jan Slowiak žehral na situaci ze závěru zápasu, kdy pardubický rozehrávač volil dvě sekundy před koncem střelu za tři body: „Dokázal bych si představit, že by Wright využil čas až do konce. Měl by vniknout a vytvořit situaci pro sebe nebo pro někoho jiného, která by mohla skončit košem či faulem.“

BK Opava – ČEZ Basketball Nymburk 56:96 (14:30; 27:55; 33:74)

Nejlepší střelci: Blažek 13, Šiřina 9, Dygrýn a Miklošík po 8 – Christmas 18, Chán a Slezák po 12, Sokolovský 11, Lenzly 10

Rozhodčí: Vyklický, Kapl, Holubek. Trestné hody: 24/14:13/7 Fauly: 16:20 Trojky: 2:15

Od začátku zápasu šel obhájce jednoznačně za splněním svého prvního cíle, kterým byl postup do semifinále Českého poháru. Domácí hráči od začátku ztráceli na svého soupeře zoceleného zápasy v evropském poháru či v Adriatické lize. Ze zdravotních důvodů mohli domácí počítat pouze s devíti hráči připravenými k zápasu. Již před poslední čtvrtinou získal nymburský celek čtyřicetibodový náskok, když ve třetím hracím období dovolil domácím hráčům skórovat pouze šesti body. Alespoň dílčí úspěch si domácí připsali v poslední čtvrtině, kde dokázali svého soupeře přetlačit o jeden bod. Nymburk se mohl spolehnout zejména na trojkovou střelbu. Z této vzdálenosti totiž nymburští hráči stříleli s úspěšností 60%, když trefili celkem 15 z 25 střel.

Domácí trenér David Klapetek: „Jsem rád,že jsme i v oslabení mohli hrát proti Nymburku. Je to výborná škola.“

Trenér obhájců prvenství Ronen Ginzburg zhodnotil vysokou výhru svého týmu: „Do Opavy jezdím rád. Dnes jsme vysoko vyhráli, ale domácím chyběli nemocní tři klíčoví hráči a to se na jejich hře projevilo. Jsme unaveni,ale dnes jsme si s chutí zahráli.“

UNIBON Nový Jičín – BK Ústí nad Labem 107:68 (27:11; 45:36; 67:50)

Nejlepší střelci: Channels 21, Muirhead 17, Šoška 14, Jurečka a Šteffel po 12 – McFadden 29, Hejl 10, Cosey 6

Rozhodčí: Vrážel, Matějek, Nejezchleb Trestné hody: 22/17:26/11 Fauly: 24:23 Trojky: 8:5

Diváci: 500

Druhé novojičínské čtvrtfinále proti sobě svedlo domácího favorita proti týmu z druhé nejvyšší soutěže. Průběh první čtvrtiny naznačoval jednoznačný průběh zápasu. Ústí si jen stěží zvykalo na tempo extraligového basketbalu v podání domácích. Vysoká ztráta z prvního hracího období však basketbalisty ze severu Čech nezlomila a naopak domácím v druhé desetiminutovce ukázali, že svoji kůži nedají lacino. Hosté stáhli svoji poločasovou ztrátu pod dvouciferný rozdíl. Do role favorita se novojičínští basketbalisté vrátili ve třetí čtvrtině, ve které si vzali zpět pohodlný náskok. Na ústeckých basketbalistech byla znát únava ze včerejšího vítězného zápasu play-off 1. ligy na půdě opavského B-týmu. V poslední čtvrtině Severočeši ještě zkoušeli domácí zaskočit vytaženou obranou, ale rozjetý domácí tým už si vítězství pohlídal a postupně zvýšil své vedení až na konečných 107:68.

Trenér hostujícího celku Roman Bednář: „Jsem rád, že jsme mohli takovéto utkání sehrát. Myslím, že 25 až 30 minut jsme s favoritem drželi krok. Pak se projevila kvalita domácího celku. Závěr už pak mohl být zajímavý i pro domácí diváky.“

O splnění povinnosti hovořil domácí trenér Zbyněk Choleva: „Dnes jsme postupem splnili povinnost. To často bývá problém. Na začátku zápasu jsme rychle získali skoro dvacetibodové vedení. Tím jsme se dostali až do velké pohody. Toho soupeř využil, když se rozstřílel zejména McFadden. Neměli jsme ani tak strach o výsledek, jak spíše o hru. To, co jsme předvedli ve druhém poločase si musíme přenést do zítřejšího semifinále. Snad nás přijde podpořit i více fanoušků.

vloženo: 18.03.2011 06:06 / přečteno: 13752x