ČESKÝ POHÁR - DEN TŘETÍ

Poslední den nabídl jedno překvapení a jedno prodloužení.

Final 8 Poháru České pošty – finálový den

V sobotu vyvrcholil program Final 8 Poháru České pošty v basketbalu mužů. V opavské hale se nejprve o třetí místo utkaly týmy Prostějova a Děčína. Posledním zápasem v turnaji byla repríza loňského finále mezi Nymburkem a Novým Jičínem.

b>

BK Prostějov – BK Děčín (24:25; 39:40; 57:62)

Nejlepší střelci: Lawrence 19, Veikalas a Landry 10 – Houška P. 29, Hatcher 19, Houška J. 13, Pomikálek 12

Rozhodčí: Vyklický, Paulík, Vrážel. Trestné hody: 16/12:26/13 Fauly: 26:22 Trojky: 3:7

Stejně jako ve včerejším zápase proti obhájcům prvenství z Nymburka vstoupili do utkání úspěšněji děčínští basketbalisté. Náskok si vybudovali zejména díky vysoké úspěšnosti střelby svých podkošových hráčů z perimetru. Prostějov se dostal na dostřel jediného bodu až na konci první čtvrtiny, a to zejména díky chybám děčínských hráčů. Po rychlém protiútoku Prostějova a následné děčínské ztrátě snižoval Lawrence úspěšnou tříbodovou střelou zároveň se závěrečnou sirénou na nejtěsnější možný rozdíl. Podobný scénář mělo i druhé hrací období. Děčín si v jeho průběhu vybudoval mírný náskok, který ale Prostějov do konce poločasu stačil umazat. Na začátku druhého poločasu se zdálo, že si oba týmy role vyměnily. Do vedení se dostal Prostějov, a naopak Děčín byl tím, kdo musel dotahovat. To se mu povedlo a před poslední čtvrtinou se vrátil do vedení. V poslední desetiminutovce už na Prostějov dolehla únava ze dvou těžkých zápasů v minulých dnech a Děčín si dokráčel pro druhé místo.

Trenér Prostějova Peter Bálint hovořil o únavě svého týmu: „Gratuluji Děčínu ke třetímu místu. Soupeř hrál velice dobře. Především začátek měl výborný. Dokázali jsme se ale vrátit do hry. V hlavách jsme však měli včerejší prohru v Novém Jičíně a to dnes rozhodlo. U hráčů byla zřetelná nižší motivace. Při našem vedení následovala šňůra deseti trestných hodů Děčína. Už jsme pak neměli psychické síly na zvrat. Není to ale výmluva. Děčín byl dnes lepší.“

Pavel Budínský, trenér bronzového celku si považoval zisku medailí: „Zisk bronzu a výhra nad Prostějovem je pro nás velká věc. V dosavadním průběhu sezóny jsme s Prostějovem dvakrát prohráli. Dnes jsme podali velmi dobrý výkon na obou polovinách hřiště. Když nás Prostějov dotáhl, a dokonce šel do vedení, zabojovali jsme a bod po bodu jsme si budovali náskok. Chtěl bych ocenit náš týmový výkon, drželi jsme při sobě v obraně. V útoku jsme předvedli naši nejlepší produktivitu na turnaji, a tak jsme zaslouženě vyhráli.“

ČEZ Basketball Nymburk – UNIBON Nový Jičín 86:85 po prodl. (22:26; 44:49; 61:68; 80:80)

Nejlepší střelci: Simmons 20, Sokolovský 15, Lenzly 13, Nissim 12 – Channels 20, Muirhead 15, Šarovič 12, Pelikán 10

Rozhodčí: Dolinek, Lukeš, Vondráček. Trestné hody: 34/26:21/14 Fauly: 21:33 Trojky: 8:7

Do finálového utkání se dokázaly probojovat celky Nymburka a Nového Jičína. Nový Jičín, povzbuzen včerejším těsným vítězstvím v semifinále nad Prostějovem, vstoupil do utkání velice dobrým výkonem. Jeho vedení se v začátku zápasu několikrát vyšplhalo až k deseti bodům. Zásluhu na tom měla aktivní pohyblivá obrana, která nutila Nymburk zakončovat z nepřipravených pozic nebo dokonce ztrácet míče. Vždy na konci čtvrtiny se Nymburk dokázal bodově přiblížit ke svému soupeři. Ve třetím hracím období si Nový Jičín postupně vypracoval desetibodové vedení, které po celou desetiminutovku udržoval. Když už to vypadalo, že se Nymburk dostane zpět do kontaktu se soupeřem, novojičínští hráči vždy předvedli povedenou akci či úspěšnou tříbodovou střelu. Se závěrečným klaksonem snížil Lenzly na rozdíl sedmi bodů. Začátek čtvrté čtvrtiny nabídl stejný obrázek hry s desetibodovým vedením Nového Jičína. Nymburk však mobilizoval zbytky sil a šest minut před koncem čtvrtiny dokázal poprvé od začátku utkání srovnat se soupeřem krok. V oboustranně nervózním závěru čtvrté čtvrtiny mohl dát Nymburku jistotu Simmons. Svoji střelu však minul a Šarovič poslal zápas do prodloužení. V něm se týmy trefovaly pouze z trestných hodů. Nymburk proměnil o jeden víc, a tak se raduje z vítězství a obhajoby prvenství v Českém poháru.

Trenér poraženého finalisty Zbyněk Choleva litoval nevyužité šance: „Kdybychom vyhráli, byl bych šťastný. V lize se nám nedaří, proto byl Pohár dobrou šancí se chytit. Včera se nám to povedlo, dnes už ne. V dnešním zápase se nám nevydařil zejména závěr. Celý zápas jsme byli lepším týmem. Možná nám došly síly. Třeba Channels, celý zápas nejlepší hráč, v závěru ztratil pohyb. V závěru nás srazily ztráty. Kdybychom vyhráli, byl bych šťastný. Takto nezbývá nic jiného, než pogratulovat Nymburku k vítězství.“