HI-TECH REGENERACE
Nabízí se nám otázka, jak naši hráči nabírají síly k dalšímu zápasu za tak krátkou dobu a stihnou to vůbec? Odpověď zní ANO, a to z úst člověka zodpovědného za zdravotní stav hráčů – fyzioterapeuta Petra Kádnera.
Celá Petrova odpověď zní takto: “Při takovém zápasovém zatížení, jaký mají naši hráči, nelze v mnoha případech používat klasické formy regenerace jako jsou masáže, vodoléčba a podobně, protože mezi jednotlivými zápasy je mnohdy jen jeden den, který v horším případě strávíme na cestách, a na tyto formy regenerace tudíž nemáme čas a zároveň nejsou ani vhodné. Samozřejmě s kolegou Jirkou Šmídem využíváme každé vhodné chvilky k masážím a regeneraci, zejména ihned po domácích zápasech. V ostatních případech přichází na řadu špičkové myostimulátory Compex.“
„Na začátku sezóny jsem se začal zamýšlet nad alternativními způsoby regenerace. O myostimulátoru jsem uvažoval, ale žádný z modelů, o které jsem se zajímal, nebyl určen primárně pro sportovce, většinou šlo o použití pro estetické účely. O Compexu jsem se dozvěděl od své kolegyně, která ho již několik měsíců používá u vrcholových sportovců a je velmi spokojena,“ popisuje náš fyzioterapeut, jak k přístroji přišel.
Petr Kádner neskrývá ani svou spokojenost s přístrojem: „Již při prvním setkání s přístrojem mi bylo jasné, že myostimulátor Compex je přesně ten produkt, který by nám mohl pomoci v době drsného zápasového rytmu. Programové vybavení pro regeneraci, trénink a léčbu, kompaktní rozměry a dlouhá výdrž baterie jsou vlastnosti, které přístroj předurčují k použití nejen u vrcholových sportovců. Jedinečný je také mi-Senzor, který před začátkem programu sval otestuje a stimulaci po té přizpůsobí danému stavu,“ přidal Petr další výhody Compexu.
„V současnosti používám Compex pro regeneraci po utkáních či tréninku. S úspěchem přístroje zapínám při cestě autobusem nebo v letadle, např. při letu z Moskvy do Prahy stihnu se dvěma přístroji vystřídat až osm hráčů. Compex upotřebím také jako elektroléčebný přístroj k ovlivňování bolestivých stavů pomocí TENS proudů, jež jsou v rehabilitaci jedny z nejpoužívanějších. Tréninkové programy aplikuji hlavně u hráčů s poúrazovými stavy při návratu do plné zátěže nebo při svalových dysbalancích. Abych hráče netrápil něčím neznámým, vyzkoušel jsem si samozřejmě přístroj i na vlastním těle. Po běhání, jízdě na kole nebo squashi využívám program Active Recovery a svalová únava a bolest, která se do 48 hodin po zátěži vždy dostavila se buď vůbec neobjeví nebo je přítomna v mnohem menší míře.“ doplňuje fyzioterapeut nymburských mistrů.
Pavel Pumprla je jedním z nejvytíženějších hráčů Nymburka v dosud odehraných zápasech, a proto má s Compexem asi největší zkušenosti “Na začátku jsem si myslel, že články s pozitivními komentáři českých i zahraničních vrcholových sportovců jsou jen prázdné reklamní řeči. Když slyšíte slovo myostimulátor, tak se Vám přeci jen vybaví teleshopping a s ním pochybná kvalita výrobků tímto způsobem prodávaných. S Compexem však mám nyní několikatýdenní zkušenost a jsem velmi příjemně překvapen. Náš fyzioterapeut mi doposud naordinoval tři druhy programů, jednak aktivní regeneraci po zápasech, potom program zahřátí – warming up a do třetice program na snížení bolesti. Se všemi třemi programy jsem byl spokojen a mohu říct, že po použití myostimulátoru po zátěži mám druhý den opravdu lepší pocit a moje nohy nejsou tak „těžké“ a jsou tudíž lépe připraveny na další zátěž. Podobné pozitivní zkušenosti mám i s ostatními programy.
Tre Simmons je dalším hráčem Nymburka, kterého trenér Ginzburg posílá na palubovku velmi často. Tre své zkušenosti s přístrojem komentuje:“ Myostimulátor znám už z doby, kdy jsem hrál na college v Americe. Byl jsem tedy příjemně překvapen, když Petr, náš fyzioterapeut, Compex poprvé přinesl. Jsem zvyklý používat myostimulátor při různých poraněních ke snížení bolesti a rychlejšímu uzdravení. Novinkou je pro mě použití myostimulátoru k regeneraci, ale rád si po zápase seanci aktivní regenerace zapnu, protože výsledky jsou druhý den na tréninku znát.
O pozitivech se zmiňuje i Mike Lenzly: “E-stim (Compex) jsem poprvé viděl na college podobně jako ostatní zahraniční hráči v týmu. Když jsme měl problémy s ramenem, používal jsem program na snížení bolesti a také program na posílení svalů v okolí ramenního kloubu. Zaujaly mě testovací funkce, kdy před začátkem programu přístroj otestuje stav daného svalu a program mu pak uzpůsobí. Dokonce uvažuji o koupi vlastního přístroje, abych ho měl vždy po ruce a nemusel se dělit s ostatními spoluhráči.“ Smích……….