A tým | Mattoni NBL - 18.02.2009 18:00

107
BK Děčín BK Děčín Hosté
54

Trenér poražených Pavel Budínský vystihl v pozápasovém komentáři úplně přesně obraz dnešního zápasu, když řekl: „Bylo to, jako bychom se dostali mezi dva mlýnské kameny.“ Ano, naši hráči svého soupeře rozemleli na prach (s malým „p“). V utkání jsme byli jednoznačně lepším týmem a to jak v kolektivním pojetí tak v individuálních výkonech všech hráčů. V počtu valorizačních bodů jsme více než šestkrát lepší než náš soupeř. V celkovém počtu bodů byl lepší jen zápas proti Poděbradům z kraje této sezony (160) a náš dnešní výkon je zařazen letos na třetím místě. Za zmínku stojí i to, že Blake Schilb byl sám ve valorizaci o třetinu lepší než celý tým Děčína. Jen těžko lze říct, zda se nám více dařilo v útoku nebo obraně, ale více statistických údajů vypovídá právě o defenzivní činnosti. Úspěšnost střelby: Děčín proměnil jen 35% svých pokusů z pole, my jsme z deseti střel proměnili šest (60%). Kdybychom započítali utkání bez první čtvrtiny, bylo by to u nás ještě o 4% více. Pohoda se promítala i do střelby trestných hodů. Jediný, komu se dnes z čáry trestného hodu nepodařilo dát dva koše byl Michal Křemen. Ostatní stříleli stoprocentně! Na doskoku jsme si s týmem hostů také poradili, i když na útočném doskoku byl lepší Děčín. Největší zásluhu na tom měl Tarvis Williams, který potvrdil pozici „letce“ Mattoni NBL. Rovněž počet ztracených míčů byl jednoznačně na naší straně a podobným rozdílem skončily i počty asistencí.
Jediným hráčem Děčína, který mohl trochu konkurovat našim hráčům, byl Tarvis Williams. Jediný dvojciferný skórer v děčínském dresu přičemž k osmi košům za dva body potřeboval jen 11 pokusů. Neprosadil se Hatcher (valorizace 0) ani Jakub Houška, toho více zaměstnávalo krocení temperamentu. Do Nymburka nepřijel Pavel Houška. Určitě by pomohl v obraně i útoku. Králem našeho týmu se stal Blake Schilb. Na jeho 35 valorizační se složilo 8 doskoků, 92% střelba, 1 asistence a 4 získané fauly. Především střelecky byl dnes Blake k nezastavení. Přízeň fanoušků ho těšila a bylo vidět, jak si zápas užívá. Také Justin Gray se mohl pochlubit dobrou střelbou – za dva body minul jednu ze čtyř a za tři body dvě z pěti. Pavel Slezák opět ukázal, jak je schopen z minimální minutáže vytěžit maximum. Strávil totiž na palubovce 11 minut a za tu dobu nastřádal 17 valorizačních bodů (celý tým Děčína 24). Pavlova střelba z pole byla 5/3, TH 2/2, měl 3 doskoky a 4 získané míče. To je efektivita, kterou by mu mohli závidět i v NBA.
Do utkání jsme vstoupili možná trochu nervózně. Jako bychom chtěli hned od samého úvodu splácet dluhy z minulého zápasu. Projevilo se to především na úspěšnosti střelby. V polovině 5 minuty jsme prohrávali 4:8, když celkem 6 střel nepropadlo obroučkou a měli jsme tři ztráty. Úplně první body zápasu dal Petr Benda po nacvičené akci. Ze střední vzdálenosti ho od koše dělil pouze vzduch. Žádný z obránců nepřečetl naši akci. Ovšem na druhé straně se trefil úřadující trojkařský lídr Miloš. Arthur sice poslal náš tým do vedení, ale Hatcher obrátil na 4:5 a po chvíli Alič z rychlého protiútoku navýšil rozloženou trojkou vedení na 4:8. Za tohoto stavu našel odvahu vystřelit Lee a pak byl z rychlého protiútoku úspěšný Nečas a protože to byl koš s faulem, dostali jsme se do vedení. Potom jsme dvakrát neuhlídali Tarvise a ten poslal své hráče do vedení 12:9. Vyrovnání zařídil Gray z perimetru, ale Tarvis ještě jednou a naposledy poslal Děčín do vedení. Druhá čtvrtina, především její úvod, byl pro celý vývoj zápasu klíčový. Naši nastříleli v řadě 15 bodů a udali tón. Hosté nenašli recept na naši rychlou hru a ani v útoku na nás nic nevymysleli. Ve druhé části druhé čtvrtiny jsme ani jednou nechybovali ve střelbě. Po změně stran bylo jasné, že dva body zůstanou v Nymburce. Děčín alespoň  udržoval konstantní odstup kolem třiceti bodů, který v závěru čtvrtiny narostl na 38 bodů. Byla to čtvrtina Blake Schilba. Ať vystřelil odkud chtěl, míč spadl do koše. Jeho bílé zuby se smály na celé kolo a fanoušci (ti naši) se bavili. Čtyřicetibodovou hranici jsme prolomili košem Tomaszka ve 32.minutě. Za zmínku stojí úsek 33. a poloviny 34.minuty. Ten jsme vyhráli 18:0 a donutili jsme soupeře k 4 ztrátám. Nejvyšší rozdíl ve skóre byl ve 35.minutě – 56 bodů. V poslední čtvrtině se na palubovce trochu jiskřilo. Nejprve se pod košem Nymburka nebezpečně oháněl Jakub Houška, pak stejný hráč inkasoval úder do lícní kosti a ke konci vyfasoval Matej Venta technickou chybu. V první chvíli nikdo nevěděl za co, protože Matej se nevyjadřoval k rozhodčím. Po utkání pak rozhodčí Vondráček vysvětlil, že technickou chybu dostal Matej za ostrý slovní výpad proti jednomu z hráčů Děčína. Byla to první Ventova TCH v české lize.
Body: Schilb Blake 25, Gray Justin 18, Lee Arthur 10, Slezák Pavel 9, Křemen Michal 8, Tomaszek Robert 8, Jagodnik Goran 8, Benda Petr 6, Venta Matej 6, Chán Aleš 4, Nečas Radek 3, Sokolovský Ladislav 2 - Williams Tarvis 17, Alič Admir 7, Hatcher Wiliam 7, Miloš Pavel 6, Pištěcký Antonín 5, Houška Jakub 4, Balík Marek 3, Prach Pavel 3, Soukup Miroslav 2, Holanda Jiří 0; střelba 3b.: 19/10:19/3; střelba 2b.: 49/31:38/17; TH: 17/15:16/11; doskoky: 33:26; chyby: 18:21; TCH: 38. Venta Matej; čtvrtiny: 18:14, 32:9, 27:18, 30:13; rozhodčí: Galajda Václav, Vondráček Marek, Kapl Antonín; komisař: Pražák Miloš; 750 diváků; nejlepší hráč: Schilb Blake