A tým | Mattoni NBL - 21.02.2009 17:30

NH Ostrava NH OstravaDomácí
62
90

Na palubovce ostravské haly jsme odehráli vynikající první poločas, ve druhém jsme propadli ve třetí čtvrtině a do pohody jsme se dostali opět v posledních sedmi minutách, které jsme vyhráli přesvědčivě 20:4.
Stejně tak jako v minulých zápasech jsme i v Ostravě stříleli dobře za dva body, a to s úspěšností 65%. Střelba za tři body byla mírně podprůměrná, ale celková střelba z pole se udržela nad padesáti procenty. Domácí svůj koš zaměřovali o poznání hůře a to především proto, že naši obránci jim tolik šancí nedávali. Jejich úspěšnost byla 35%. Domácím se rovněž nepodařilo naše hráče přeskákat ani pod vlastním ani pod naším košem. Celkově jsme získali pod košem o 12 míčů více než soupeř. Za zmínku stojí rovněž počet asistencí. Na našich 16 asistencích je možná trochu překvapivé, že rozehrávači Lee, Venta a Gray posbírali jen 3 asistence dohromady, tedy stejně jako Sokolovský nebo Nečas a o jednu méně než Benda. Na výsledku se rovněž podepsal větší počet ztracených míčů Ostravy, i když rozdíl nebyl tak velký jako v předešlých našich zápasech.
Nejlepší individuální výkon podal dnes Petr Benda, po právu vyhlášený nejlepším hráčem utkání. Za 31 minut strávených na palubovce nastřílel 19 bodů, z toho 7 (ze sedmi) z čáry trestných hodů, měl již zmiňované čtyři asistence a 4 doskoky. Jedinou vadou na kráse byly tři ztracené míče. Velice dobrý zápas sehrál Radek Nečas a to především na doskoku (7 doskoků). Pověst střelce prokázal Blake Schilb, který ze šesti střel z pole minul jen jednu trojku a přidal také 5 doskoků. Smolařem utkání byl Justin Gray, který se tak dlouho snažil prolomit prokletí ostravských košů, až se dostal na úspěšnost střelby z pole na hodnotu 13,3%. Z 15 střel proměnil jen dvě dvojky. Tak snad příště, až to budeme více potřebovat! Naopak výborně si počínal Arthur Lee (střelba 100%), toho však zase zradila pusa, když jí po 4.faulu neudržel na uzdě a po technické chybě odešel povinně střídat. Na straně domácích byl nejlepším hráčem Marcus Arnold, kterému k vyššímu hodnocení pomohly především doskoky. Dokázal pod koši získal 10 míčů a díky 10 bodům si připsal také double-double. Nejlepším střelcem byl Marek Stuchlý, který nás vytrestal třemi trojkami na přelomu poločasů. Do dvouciferné hodnoty valorizace se dostal už jen s 10 body Petr Bohačík.
Utkání jsme začali dobře. Celoplošnou obranou a výborným doskokem jsme si vypracovali brzy výraznější náskok. Po pěti minutách jsme vedli už o 10 bodů (4:14). Kromě bezchybné střelby byly k vidění i přihrávky, které „měly oči“, například od Sokolovského nebo Křemena při prvních našich dvou koších nebo Jagodnika ke konci čtvrtiny. Goran střídal po druhé faulujícího Nečase a hned po jeho nástupu jsme sehráli akci, při níž Goran střílí sám z dlouhé vzdálenosti. Tentokrát však přešlápl, takže hodnota koše byla jen dva body. Do druhé čtvrtiny poslal trenér Katzurin Blake Schilba a ten se hned prosadil prvním košem po několika rychlých přihrávkách. Další koš s faulem dal po rychlém protiútoku Benda. Jen se o pár vteřin převalila první minuta druhé čtvrtiny a vedli jsme o 15 bodů. Neuběhla ani minuta a Blake trojkou zvyšoval na 15:35 a trenér Rón si vzal první time out. V této části zápasu jsme hráli velice dobře a vrásky na čele mohly dělat jen tři fauly Leeho a Jagodnika. Ostrava trochu vytáhla obranu, ale nic moc jim to platné nebylo. Čtyři minuty před odchodem do šaten jsme po trojce Venty vedli už 50:21. V rozmezí dvacet vteřin dal Stuchlý dvě trojky a my jsme dokázali kontrovat jen třemi trestnými hody. Až do konce poločasu byli ve střelbě úspěšní jen domácí, a tak se náš skoro třicetibodový náskok zmenšil na 21 bodů. A to jsme měli ještě štěstí, že poslední střela Stehlíka přišla až po časovém limitu. Tento nevyzpytatelný rozehrávač Ostravy hodil míčem na koš z místa asi tři metry na koncovou čárou u našeho koše a super trojku trefil! Skvělý výkon.
Do druhého poločasu přišel ten tým, který první poločas končil a nikoliv tým, který ho začínal. „Do druhého poločasu jsme nastoupili ležérně a přestali jsme hrát kolektivně. Stříleli jsme z nepřipravených pozic po špatných clonách,“ poznamenal v průběhu utkání Vratislav Šístek. Třetí čtvrtina se líbila divákovi, který má rád urputný boj a neurovnanou hru. My jsme se proti zóně Ostravy těžko prosazovali. Pohyb míče byl pomalý a naši hráči nezpůsobovali ani žádný velký rozruch pod košem. Výsledkem bylo postupné snižování  náskoku Ostravy. K tomu také přispěla technická chyba Arthura Lee po jeho faulu. Domácí dostali možnost ke čtyřem trestným hodům (dali z nich 3 body) a z následujícího útoku dali domácí dva body. Rozdíl ve skóre se dostal na 16 bodů. Ještě že se trojkou prosadil Schilb. Ovšem bylo to jen na chvíli, do konce třetí čtvrtiny jsme vedli jen o 13. Úvod posledního hrací období byl hlavně o faulech a trestných hodech. Za prvních pět minut padlo 12 bodů, z toho 7 bylo po jednom bodu. Zato oba týmy měly po čtyřech osobních chybách. Od té doby si oba týmy připsaly už jen po jednou faulu. „Naši kluci už nefaulovali, aby se utkání příliš neprotahovalo a mohli jsme dříve odjet domů,“ vysvětlil s úsměvem Šístek. V závěrečných minutách se domácím už nedostávalo sil, špatně stříleli a my dobře doskakovali v obraně. Výsledkem toho bylo, že jsme se opět dostali do výrazného vedení.
Body: Stuchlý Marek 20, Bohačík Petr 11, Arnold Marcus 10, Stehlík Jan 9, Robinson Shawan 5, Palát Michal 3, Mužík Marek 2, Uhlíř Rostislav 2, Korytek Kordián 0, Mielczarek Artur Piotr 0 - Benda Petr 19, Lee Arthur 13, Schilb Blake 12, Jagodnik Goran 12, Sokolovský Ladislav 9, Nečas Radek 6, Křemen Michal 5, Venta Matej 5, Gray Justin 4, Slezák Pavel 3, Chán Aleš 2, Tomaszek Robert 0; střelba 3b.: 20/5:22/7; střelba 2b.: 34/14:40/26; TH: 25/19:24/17; doskoky: 23:35; chyby: 19:23; 5 chyb: 27. Lee Arthur; TCH: 27. Lee Arthur; čtvrtiny: 15:25, 17:28, 22:14, 8:23; rozhodčí: Macela Miroslav, Vondráček Marek, Hruša Petr; komisař: Cígler Vilém; 824 diváků; nejlepší hráč: Benda Petr

Další zápas nás čeká ve středu na "domácí" palubovce v Jihlavě proti Opavě.