A tým | Mattoni NBL - 21.03.2009 18:00

90
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
61

K vidění byl dobrý, rychlý basketbal a mnoha solidními akcemi. Je třeba se zmínit také o atmosféře, která byla korektní a docela bouřlivá. Fanoušci hostujícího týmu dokázali potěšit své hráče za každou povedenou akci hlasitým potleskem. Velice sympatické je, že nad svými hráči nezlomili hůl, i když by je určitě raději viděli na vyšších místech ligové tabulky.
Stejně jako v předchozích zápasech s Pardubicemi se soupeř držel v prvním poločase, ve druhém už odpadl. Ani v jednom z předcházejících letošních zápasů nám Pardubice nedaly tolik bodů, výjimkou nebyl ani tento. Naše obrana totiž byla po celých čtyřicet minut dostatečně agresivní a bylo vidět, že hráči se koncentrují na každou minutu utkání. Po utkání to ocenil i Jiří Zídek, který připomněl rychlý přechod do útoku Bendy s Nečasem i vynikající blok Justina Graye na Šteffela. A to do konce jednoznačného zápasu chybělo asi 15 vteřin. Konečná ztráta 29 bodů pramenila z poměrně nízké úspěšnosti pardubické střelby z pole. Konečné procento se dostalo jen na 36%, když ve druhém poločase dali hosté pouhopouhé tři koše za dva body a pět trojek. Neobvyklý byl počet trojkových a dvojkových pokusů. Pardubice vystřelily pětadvacetkrát za dva i tři body a vytěžili z toho devět košů za dva body a devět košů za tři body. Celková úspěšnost střelby byla 36%, přičemž střelba z pole v poslední čtvrtině byla jen 23%. Naše produktivita střelby měla od první čtvrtiny rostoucí tendenci až do konce zápasu. Dalším důležitým prvkem ovlivňujícím výsledek byl počet ztracených míčů. Poměr 5:17 je i důkazem kvality naší obrany. Podstatné pro vývoj skóre bylo, že nabídnuté příležitosti po ztrátě míče jsme dokázali potrestat bodově. Ke koukání byly i naše přihrávky, ocenit by se mělo našich 10 útočných doskoků – Goran 3, Petr a Radek po dvou. Méně se nám dařilo jen ve střelbě z čáry trestných hodů.
Jen těžko volit individualitu utkání. Volba nejlepšího hráče padla na Pavla Slezáka. Sice nebyl nejlepším střelcem, ale měl valorizaci 14 bodů. Pavel dnes nastoupil do základu a jako první začal bránit pardubického playmakera. Nejvyšší valorizaci z nymburských hráčů (20 bodů) získali Arthur Lee a Petr Benda. Více než 10 minut odehrál také Aleš Chán a bylo ho vidět nejen kvůli své výšce. Třináct valorizačních bodů je velice dobrých. V červeném dresu hostů byli nejlepšími Sirvydis, Šteffel a Sanders.
První čtvrtina byla střelecky slabší. Pardubice měly střelbu jen kolem 35% a my jen o 10% lepší. První koš však stál za to. Deset vteřin po začátku zápasu si Slezák s Lee vyměnili nakrátko míč a pak Pavel využil špatné rotace hráčů soupeře, naběhl do volného prostoru a tam ho našla nezištná přihrávka Arthura. Další náš koš byl výsledkem dobře sehraného pick and roll Bendy s Leem a prvně jmenovaný zakončil z krátké vzdálenosti. Pak se Šteffel obtočil kolem Bendy a skóroval a vyrovnání zařídil také pardubický pivot z trestných hodů. V první vteřině 4.minuty se dostaly Pardubice zásluhou Šteffela do vedení. Průnik Arthura znamenal naše opětovné vedení. Po té jsme přidali ještě dva koše a vedli jsme o pět bodů.  Hosté během 7.minuty dokázali využít naše dvě chyby a po dunku Payna a trojce Sanderse jsme dvě minuty před konce čtvrtiny prohrávali o čtyři body. Pak už jsme hosty do bodového zakončení nepustili a čtvrtinu jsme vyhráli o dva body. O dalších šest bodů jsme natáhli šňůru na začátku druhé čtvrtiny. Další bodově významná část zápasu proběhla v části šestnácté a 17.minutě. V ní poskočilo skóre z 29:21 na 37:47. Dvouciferný rozdíl jsme si pak udrželi až do konce poločasu.
Třetí čtvrtina, především v jejím úvodu, byla námi výborně sehraná. Po necelých pěti minutách jsme dokázali náskok z prvního poločasu zdvojnásobit. Střelecky se prosazovala většina našich hráčů – Chán, Lee, Gray, Sokolovský i Nečas. Když dal Goran na konci 27.minuty koš s faulem, byl náš náskok 26 bodů. Na konci čtvrtiny se nakonec hosté vymanili z dvacetibodové ztráty. Poslední čtvrtinu začal Sanders trojkou, ale další úsek jsme vyhráli s přehledem 9:0. Po koši za tři body Sirvydise jsme opět natáhli šňůru 8:0, kterou korunoval smečovaným košem Benda a upravil na 85:55. Do konce zápasu jsme z náskoku ztratili jen bod a připsali si 33.vítězství v Mattoni NBL.
Body: Benda Petr 15, Lee Arthur 14, Jagodnik Goran 13, Sokolovský Ladislav 9, Gray Justin 9, Nečas Radek 8, Chán Aleš 7, Slezák Pavel 6, Venta Matej 5, Tomaszek Robert 4, Křemen Michal 0 - Sirvydis Virginijus 18, Šteffel David 15, Sanders Levell 15, Sýkora Martin 6, Payne Lavell 4, Grepl Tomáš 3, Horák Ladislav 0, Jelínek Jiří 0, Gaidamavicius Tomas 0; střelba 3b.: 15/6:25/9; střelba 2b.: 48/30:25/9; TH: 20/12:20/16; doskoky: 30:28; chyby: 20:19; 5 chyb: 40. Šteffel David; čtvrtiny: 17:15, 26:17, 25:17, 22:12; rozhodčí: Lukeš Václav, Hruša Petr, Karásek Jan; komisař: Schödlbauer Jan; 750 diváků; nejlepší hráč: Slezák Pavel