A tým | Mattoni NBL - 17.10.2009

BC Kolín. BC Kolín.Domácí
96
98

Také Kolín získal z nadace zápůjčku defibrilátoru a je možná trochu s podivem, že ho nebylo nutné během utkání s Kolínem někomu nasadit. Dvojí prodloužení bylo určitě náporem na nervovou a kardiovaskulární soustavu obou týmů i fanoušků. V normální hrací době utkání poslal zápas do prodloužení trojkou domácí Terry Smith. Vyrovnávajícím střelcem prvního prodloužení byl Ron Lewis z trestného hodu. Ve druhém prodloužení si naši hráči drželi odstup a závěr sehráli takticky lépe než domácí.

V první čtvrtině se domácí drželi o krok před našim týmem. Zpočátku to bylo dokonce o šest bodů protože první dva naše střelecké pokusy byly špatné a většinou létaly na přední obroučku. Počáteční ztrátu jsme sice dokázali snížit na dva body, ale v prvních deseti minutách jsme se ani jednou nedostali do vedení. To zařídil až v čase 11:36 Sokolovský trojkou. Koš Rodericka Platta s faulem sice poslal Kolín do vedení, ale Nečas a Sokolovský se zasloužili o osmibodový náskok (27:35), který Lee zaokrouhlil na deset. To už si trenér Benáček vzal oddechový čas. Po něm ještě Sokolovský naše vedení o dva body navýšil na 27:39. Naši se snažili praktikovat vytaženou obranu po celém hřišti, ale na konci druhé čtvrtiny se nám stala málem osudnou. Domácí několika pasy přes skoro celé hřiště poslali své vyslance k našemu koši. Protože ti byli hodně rychlí, dostávali jsme poměrně jednoduché koše. Takový vývoj zápasu s bodovým vyjádřením strhl domácí hráče k maximálnímu úsilí. A jak z nich vyzařovalo nadšení, přeskočila jiskra i na fanoušky. Ti dirigovaní moderátorem zápasu hnali svoje hráče stále dopředu. Marko a dvakrát Machač měli u svého koše poznámku „rychlý protiútok“. Náš náskok se stále ztenčoval, až se dostal minutu před koncem první půle na dva body. Když do konce čtvrtiny zbývalo něco kolem půl minuty Sokol trojkou odrazil první útok domácích. Do konce poločasu zbývalo 25 vteřin. Smith pak taktickou chybou, když se místo dlouhého útoku snažil zakončit už v desáté vteřině útoku, daroval poslední útok nám. Lenzly mu totiž míč při střeleckém pokusu sebral a Pumprla přidal ještě dva body.

O poločasové atmosféře v šatně nám není nic známo, ale 44 bodů Kolína nemohlo nechat trenéra Katzurina v klidu. Taktické plány spřádal i Predrag Benáček. Do druhého poločasu nastoupil jeho tým se zónovou obranou. Ta fungovala velice dobře. Vzhledem k tomu, že se nám nedařilo ve střelbě z dálky a ze střední vzdálenosti nám chyběla jistá ruka Petra Bendy, dali jsme ve třetí čtvrtině jen 11 bodů. Pod košem jsme neměli žádného opravdového pivota, a tak míč velice často pouze obíhal po kraji zóny soupeře, ale do střelby se nikomu moc nechtělo. Pravda na útočném doskoku se domácím v tomto okamžiku nedařilo a za stavu 44:56 nás nechali dokonce dvakrát doskočit. Když si po těchto doskocích zaběhl Sokol do blízkosti koše, dostal přihrávku a teprve potom jsme dali koš. Hra Kolína se soustředila na obranu a pokud jeho hráči vyráželi do útoku, potkávali se s naší kompaktní obranou. Domácí útočníci se prodírali přes dva až tři hráče Nymburka a jen v polovině případů se jim podařilo nepřesně vystřelit. Teprve když poslal trenér Benáček ve 27.minutě na palubovku Jana Pavlíka, dal Kolín první koš třetí čtvrtiny, to už jsme vedli o 14 bodů. Nakonec se domácím podařilo do konce čtvrtiny snížit na 55:62. Ve čtvrté čtvrtině jsme si střelecký time out vybrali i my. Čtyři minuty jsme se nemohli prosadit, nedařilo se z dálky, nepřesný byl i Arthur ze své oblíbené parkety a vypadalo to s námi špatně. Kolín sice také nepředváděl střelecký koncert, ale body dával. Moderátor zápasu několikrát připomínal, že Nymburk prohrál v posledních dvou letech v Mattoni NBL jen tři zápasy, burcoval diváky a ti pak předávali energii svým hráčům. Tři minuty před koncem se dostali domácí do vedení 71:69. Naši sedmi body odrazili první pokus Kolína převzít otěže zápasu (71:76). Ovšem oba dva Američané ve službách Kolína Smith a Jones se postarali o vyrovnání a náš poslední útok obrana domácích nedovolila proměnit ve dva body.

Došlo na prodloužení. To zahájil Sokolovský trojkou a to byl také největší bodový rozdíl celého prvního prodloužení. Pak se domácí dostali o bod do vedení, za chvíli jsme zase my byli o bod vpředu. V čase 44:44 po neúspěšném našem útoku musel Arthur faulovat Jonese a ten se postavil na čáru trestných hodů. Jones měl do té doby trestné hody 6/6, ale v tomto okamžiku vyhořel, nedal ani jednu šestku a Kolín stále vedl jen o bod. Po devíti vteřinách byl náš útok zastaven faulem na Lewise a autor faulu Jones musel povinně střídat. Ron se postavil na čáru trestných hodů a měl možnost dostat náš tým do vedení. Ron první šestku nedal a kdyby nedal ani druhou mohla být situace kritická. Dal, a proto bylo vyrovnáno. Trenér domácích si 7 vteřin před koncem vzal oddechový čas, aby posunul hru na střední čáru. Po zahájení hry měli domácí míč v držení jen 4,5 vteřiny a pak trestuhodně ztratili míč. To byl signál pro našeho trenéra k oddechovému času. Za posledních dva a půl vteřiny se sice Sokolovi podařilo vystřelit, ale jeho pokus už postrádal přesnost.

Došlo na druhé prodloužení. V něm už jsme byli neustále ve vedení, v jeden čas dokonce o sedm bodů. Domácí sice na konci dvěma trojkami téměř vyrovnali skóre, ale zápas jsme drželi pod kontrolou my. Především díky stoprocentním trestným hodům Sokola a Arthura jsme dovedli zápas do vítězného konce.

body: Platt Roderick 22, Jones Brad 19, Smith James Terry 19, Machač David 14, Pavlík Jan 13, Marko Roman 7, Zachrla Roman 2, Hubálek Michal 0, Jelínek Jiří 0, Zuzák Stanislav 0 - Sokolovský Ladislav 30, Lee Arthur 16, Křemen Michal 13, Lewis Ronald 12, Hanavan Ian Joel 10, Nečas Radek 8, Lenzly Mike 5, Pumprla Pavel 2, Slezák Pavel 2; střelba 3b.: 24/8:28/6 střelba 2b.: 50/25:55/29 TH: 31/22:26/22; doskoky: 46:31; chyby: 26:24; 5 chyb: 45. Jones Brad; 47. Lenzly Mike; čtvrtiny a prodloužení: 22:19, 22:32, 11:11, 21:14, 7:7, 13:15; rozhodčí: Vrážel Petr, Kurz Vlastimil, Znamínko Petr; 610 diváků; nejlepší hráč: Sokolovský Ladislav