A tým | Mattoni NBL - 18.11.2009 18:00

129
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
61

Ostrava přijela do Nymburka s devíti hráči, z toho osm jich napsala do zápisu o utkání. U Ivoše Kresty teplota těla vyšplhala výše než je zdrávo při cestě autobusem. „Já k nim nesmím, abych je nenakazil,“ vysvětlil pivot svou pozici na lavičce daleko od ostatních spoluhráčů. Je škoda, že hosté k nám přijeli s takovou sestavou. Ještě než se Benda a Payne postavili na rozskok, bylo jasné, kdo v zápase vyhraje. Utkání bylo chvílemi skoro nedůstojné nejvyšší české lize. Nicméně pro mladíky z Ostravy to byla opravdová škola.

V zápase padlo hned několik rekordů a zajímavých čísel. Začněme u hostů. Marek Stuchlý za necelé čtyři a půl minuty v první čtvrtině stihl nastřílet 8 bodů a tím zaokrouhlil počet svých ligových bodů na 8500. Už od letošního jara je nejlepším střelcem mezi aktivními hráči Mattoni NBL. Další dva rekordy této sezony jsme překonali my. V první řadě to je počet týmových bodů v utkání. Sto dvacet devět bodů letos ještě nikdo nedal a v historických tabulkách od roku 1998 je to čtvrtý nejvyšší počet. Pro zajímavost třetí největší počet bodů jsme dali my Ústí v březnu 2008 a to 133. O dva body více dala Mlékárna Kunín v únoru 2006 Spartě Praha a vůbec nejvíce inkasovalo Ústí nad Labem od Prostějova v březnu - 136 bodů. Druhým překonaným rekordem této sezony je počet valorizačních bodů. V tomto zápase jich naši hráči nasbírali celkem 178, což je v historických tabulkách 5.-7.místo.

V utkání jsme donutili soupeře ke 27 ztrátám. Několikrát jsme jejich rozehrávku nepustili ani za půlící čáru. Osm smečovaných košů muselo diváky bavit. Třikrát takto zakončil Donald Lewis a Pavel Pumprla, po jednom si připsal Petr Benda a Philip Ricci. Posledně jmenovaný se stal po zásluze nejlepším hráčem utkání. Za 18,5 minuty, které strávil na palubovce nastřílel 24 bodů a měl 10 doskoků rovnoměrně rozdělených mezi útočné a obranné. Je to první Philipův double-double v Nymburce. Ricci byl nebezpečný především díky pěti útočným doskokům, ze který dosáhl deset bodů. Jakmile totiž získal pod košem míč, hned se dral vzhůru, aby dostal míč tak, kam patří. „Philip je hráč, který přesně ví, kam si má pod košem stoupnout,“ pochválil „kolegu“ pivota Jiří Zídek. Ricci měl vynikající střelbu z pole. Z jedenácti střel minul jednou. Jen by měl trochu zapracovat na trestných hodech. Přesnou střelbu měl i Radek Nečas, který proměňoval zpod koše levou i pravou rukou a dvakrát perfektně volejbalovým způsobem dopinkl míč do koše.

Utkání nezačalo zcela jednoznačně pro náš tým. Jako bychom testovali, kolik si můžeme proti dorosteneckému týmu Ostravy dovolit. Naše obrana na hostující střelce nebyla nejlepší a ani tlak při celoplošné obraně nebyl to, co ve druhé polovině zápasu. Hosté díky tomu dokázali dýchat a skóre se pohybovalo v poměrně vyrovnaném stavu. Na začátku druhé čtvrtiny dali Číž a Palát po jedné trojce a díky tomu snížili na 36:31. Neuplynuly ani dvě minuty a už byl rozdíl 13 bodů. Pak ještě Gniadek třemi trestnými hody za faul na perimetru snížil na rozdíl deseti bodů (44:34) a v dalších pěti a půl minutách to byl sešup, že se hosté nestačili divit. Posledních 330 vteřin prohrála Ostrava 22:4. Podle stejných not se hrálo i ve třetí čtvrtině. Naši sázeli jeden koš za druhým, Ostrava se prosadila jen sporadicky. Naše obrana byla stále stejně agresivní jako na začátku a vymyslet kloudnou akci bylo pro hosty neřešitelné. Do výrazu Ostravanů se stále více vkrádala rezignace do krve trenéra Hummela se vyplavovalo stále více adrenalinu. O přestávce před poslední čtvrtinou už kouč Nové Huti mluvil hodně nahlas. Na ukazateli do stovky zbýval bod a na straně hostů svítila padesátka. Ovšem ani první pětiminutovka poslední čtvrtiny nebyla ze strany hostů dobrá. Prohráli jí 17:2 a na ukazateli skóre svítilo hrozivých 116:52. Posledních pět minut bylo už poklidných a body na naší straně nepřibývaly tak rychle. Naši měli v posledním útoku na ruce vytvoření rekordu ve velikosti rozdílu ve skóre, který drží Pardubice v zápase s Vyšehradem. Patnáct závěrečných vteřin však prodriblovali na půlce, i když se diváci dožadovali zakončení útoku.

Body: Ricci Philip 24, Pumprla Pavel 18, Lewis Ronald 17, Hanavan Ian Joel 14, Nečas Radek 13, Lenzly Mike 12, Benda Petr 10, Křemen Michal 9, Lee Arthur 9, Sokolovský Ladislav 3, Valc Petr 0 - Stuchlý Marek 14, Payne Lavell 9, Mitchell Mike 8, Číž Adam 7, Gniadek Martin 7, Palát Michal 7, Zbránek Filip 6, Kudláček Kamil 3; střelba 3b.: 19/10:17/7 střelba 2b.: 59/44:27/10 TH: 18/11:26/20 doskoky: 37:18 chyby: 21:21; 5 chyb: 40.Sokolovský Ladislav 37.Payne Lavell; čtvrtiny: 29:22, 39:16, 31:12, 30:11; rozhodčí: Galajda Václav, Vondráček Marek, Baloun Jan; komisař: Pražák Miloš; 320 diváků