A tým | Mattoni NBL - 21.11.2009

BK Děčín BK DěčínDomácí
57
102

Naši hráči dali zapomenout děčínské hale na loňský předsilvestrovský zápas a tentokrát zatlačili domácí do hluboké defenzivy a střelecké neschopnosti. „Střídali jsme osobní obranu se zónou a domácí nebyli schopni v útoku nic vymyslet. Hodně střel Děčína bylo nepřipravených nebo v posledních vteřinách útoku,“ potvrdil Vráťa Šístek. Naopak děčínští našim hráčům dávali prostoru a klidu ke střelbě dostatek. Porovnání střeleckých statistiky dopadlo pro domácí katastrofálně. Domácí vystřelili z pole o jednu střelu více než my (60:59), ale trefili koš jen ve 14 případech oproti našim pětatřiceti. Vyjádřeno v procentech: domácí 23,3%, hosté 59,3%. S takovou úspěšností se nedá vyhrát proti žádnému týmu. Děčín zachraňoval body jen díky trestným hodům. Ze 33 nařízených šestek proměnil 26, ale ani tak to na naše hráče nestačilo, my jsme dali o dva trestné hody více. Náš první nepovedený trestný hod přišel až na úplný závěr prvního poločasu! Už podle počtu trestných hodů je vidět, že v utkání bylo odpískáno velké množství faulů. Vycházelo skoro 7 faulů na čtvrtinu. „Nedá se říct, že by se hrálo hodně tvrdě, jen rozhodčí byli úzkostlivější než jindy,“ podotkl Šístek. V souvislosti s fauly si zaslouží pozornost tři osobní chyby na Soukupa v rámci jednoho jediného útoku Děčína na začátku druhé čtvrtiny. Miroslav Soukup byl také jedním z mála hráčů, který se snažil pronikat pod koš. Hodně střeleckých pokusů Děčína přicházelo z dálky. Povedenou trojku zaznamenal v první čtvrtině Pavel Houška, zázračnou Fenderson ve třetí minutě druhé čtvrtiny a nečekanou Soukup. Také naši hráči se o čtyři trojky podělili rovnoměrně: Sokolovský, Lenzly, Lewis a Křemen.

Vraťme se ještě na chvíli k osobním chybám. Největším magnetem na fauly byl Will Hatcher. Za 34 minut byl zastaven desetkrát nedovoleně a díky tomu také házel 16 trestných hodů. Hatcher je kádr, proměnil jich patnáct. Sedm získaných faulů měl na svém kontě Mirek Soukup. Z našich hráčů přitahoval fauly nejvíce Lee (5) za 18 minut a Lewis (4) za 16 minut.

Naši hráči hráli v plném tempu celých čtyřicet minut a kromě kvalitní obrany byly k vidění povedené akce v útoku. Například ve druhé čtvrtině našel Ricci vynikající přihrávkou Petra Bendu v náběhu ke koši a byly z toho dva body. O chvíli později zase Benda ukázal perfektní pivotmanskou práci, vycukal si pod košem všechny obránce a skóroval. Za chvíli pro změnu Pumprla si to prokličkoval od trojkového oblouku až ke koši a na dlouhou ruku donesl míč do koše. Stejný hráč na začátku 3 čtvrtiny vybojoval míč na naší obranné polovině a z rychlého protiútoku dunkoval 54.bod našeho družstva. Ovšem Pavel Pumprla předvedl svou rychlost už na konci první desetiminutovky. Do konce hracího období zbývalo asi 2,5 vteřiny. Vyhazovali jsme zpod koše, Pavel dostal přihrávku zhruba na úrovni soupeřovy šestky a vyrazil směrem k děčínskému koši. Nikdo ani časový signál konce čtvrtiny ho nezastavil a Pavel proměnil svoje sólo přes celé hřiště ve 24.bod. Pavlova střelba 6/6 za dva body svědčí o jeho dobré formě. Na konci prvního poločasu měli poslední útok k dispozici domácí. Pištěcký měl být tím finálním střelcem, ale obranný zákrok Petra Bendy stál za to. To nebyla čepice, to byla ušanka!

Úplný začátek zápasu byl špatný. Nejprve Benda ztratil míč a po chvíli fauloval Soukupa. Děčínský pivot proměnil obě šestky a domácí poprvé a naposledy vedli. Z dalšího útoku totiž dal Křemen trojku, dva body přidal Benda a tři body Lewis. Po dvouminutovém valčíku jsme vedli 8:2 a udali jsme tón celému zápasu. Desetibodový rozdíl byl už v šesté minutě (8:18) a po chvíli dokonce 8:20. Potom domácí devítibodovou šňůrou ukázali, že ještě nejsou zlomeni. Ještě ve 15.minutě byl rozdíl přijatelný 27:33. Posledních pět minut druhé čtvrtiny bylo pro domácí očistcem – prohráli je 17:2! Nedařila se střelba ani z dálky ani z kratší vzdálenosti a dvě šestky zahodil i Fenderson. Poločasové vedení o 21 bodů bylo vysoké, ale zasloužené. Ve třetí čtvrtině připadaly většinou na jeden koš domácích dva koše naše, a tak rozdíl ve skóre nerůstal poměrně pravidelně až do třiceti dvou bodů na konci třetí čtvrtiny. Do poloviny třetí čtvrtiny jsme měli na svém kontě 4 týmové fauly. Dva si udělal hned na začátku Ricci a po něm dva Nečas. Pro oba hráče to byly shodou okolností čtvrté fauly a oba střídali. Z důvodu velkého počtu týmových faulů pak domácí dali většinu bodů z trestných hodů. To byla jejich záchrana, jinak by byl rozdíl ještě větší. Také v poslední čtvrtině jsme splnili plán počtu vstřelených bodů – 26 (stejně jsme dali ve druhé i třetí čtvrtině, jen v první o dva míň). Domácí se smířili s osudem zápasu a naši hráli až do poslední minuty. Za pozornost stála u domácích akce mladých Mařík – Pomikálek, kterou zakončil druhý jmenovaný smečovaným košem. U nás to byly dva body Petra Valce, který nastoupil do poslední části zápasu.

Na závěr přinášíme ještě několik hlášek místních fanoušků, které zachytila kamera snímající zápas (časy jsou orientační).

15.minuta: „Ta střelba je stejná jako proti USK. S takovou střelbou nemůžeme vyhrát, zvlášť proti Nymburku.“

18.minuta: „Ve všem nás potrestaj!“ – po dvou proměněných šestkách.

20.minuta: „Tak to skončí vejpraskem.“ „Dělaj si s náma, co chtěj!“

20.minuta: „Tak a je po zápase!“

25.minuta (time out Děčín), rada trenérovi: „Dej tam lavičku, ať si alespoň zahrajou proti pořádnejm baskeťákům!“

28.minuta: „Oni hrajou, jako kdyby to bylo o tři.“ (myšleno Nymburk)

29.minuta: „Dají nám, co se do nás vejde.“

30.minuta: „Ono to snad bude o čtyřicet!!“

33.minuta: „Dneska Hatcherovi nikdo nepomohl. Je na to sám….“

36.minuta: „To je zoufalství“ – po dvojím nevyužití útočného doskoku a špatné střele

38.minuta: „Týý vole, to je debakl!“

Body: Hatcher Wiliam 21, Soukup Miroslav 17, Houška Jakub 6, Houška Pavel 5, Fenderson LaVontay 4, Pištěcký Antonín 2, Pomikálek Tomáš 2, Alič Admir 0, Balík Marek 0, Červenka Andrej 0, Mařík Lukáš 0, Novotný Pavel 0 - Benda Petr 19, Lewis Ronald 19, Pumprla Pavel 15, Lenzly Mike 10, Křemen Michal 9, Ricci Philip 7, Lee Arthur 6, Hanavan Ian Joel 5, Slezák Pavel 5, Sokolovský Ladislav 5, Valc Petr 2, Nečas Radek 0; střelba 3b.: 23/3:12/4 střelba 2b.: 37/11:47/31 TH: 33/26:33/28 doskoky: 28:41 chyby: 26:27; 5 chyb: 34. Křemen Michal; čtvrtiny: 20:24, 9:26, 15:26, 13:26; rozhodčí: Lukeš Václav, Karásek Jan, Kučera Martin; komisař: Výborný Rudolf; 850 diváků; nejlepší hráč: Pumprla Pavel