A tým | Mattoni NBL - 28.11.2009 18:00

84
BC Kolín. BC Kolín. Hosté
53

Do Nymburka přijel soupeř, který v dosavadním průběhu Mattoni NBL svedl s našimi hráči nejvyrovnanější souboj. V dnešním utkání však byly karty rozdány podle papírových předpokladů a podle očekávání byl také konečný výsledek. Naši hráči se opět prezentovali výbornou obranou a ubránili soupeře na 53 bodech. Pro ilustraci může posloužit velice dlouhý časový úsek, kdy hosté nedali ani bod. Ve druhé čtvrtině dal Kolín dvaadvacátý bod v čase 14:01 a další až po více než pěti minutách, když na časomíře svítilo 19:40. Za tu dobu inkasovali 13 bodů v řadě. Měřítkem účinnosti naší obrany je i poločasový stav úspěšnosti kolínské střelby za dva body – 16,7%. Účinnější byla střelba z perimetru, ve které dosáhli hosté na poměr 13/5, tj 38,5%. S naší střelbou to bylo v tentýž čas opačně. Z kratší vzdáleností to bylo bez čtyř desetin 70%, ale ve střelbě za tři body se ujal jen jeden z pěti pokusů. Výsledkem nepoměrů střelecké výkonnosti bylo naše poločasové dvacetibodové vedení. Na závěr je třeba konstatovat, že v prvním poločase hrál Kolín osobní obranu a s tou jsme si poradili poměrně dobře.

Po změně stran Kolín vyrukoval se svou velkou zbraní, zónovou obranou. Tentokrát jsme byli lépe připraveni. Na rozdíl od prvního zápasu jsme dokázali do hry proti zóně zapojit i podkošové hráče a míče neobíhaly jen po obvodu. Přesto bylo vidět, že tento způsob obrany nám neseděl. Dopustili jsme se devíti ztrát, což bylo proti poločasovým čtyřem více než zdvojnásobení. Kolín se naopak v počtu ztracených míčů zlepšil, Jestliže v prvním poločase měl osm, ve druhém už jen šest. Svůj podíl na tom mělo i to, že jsme nehráli obranu po celém hřišti, ale číhali jsme na soupeře až kousek za půlící čárou.

Z celkových statistik zaujme 24 asistencí a sedm zblokovaných míčů. Paradoxy lze najít i ve statistikách jednotlivců. Předně Michal Křemen nedal ani bod, přesto jeho valorizační body dosáhly hodnoty 15! Michal totiž jediné dva body odečetl ve dvou nepovedených střelách z dálky, plusové body si připisoval například v asistencích. Šestkrát vybídl své spoluhráče k jasné střelecké pozici, osmkrát doskočil v obraně míč (nejvíce ze všech). Dále měl 2 získané míče a jeden získaný faul. Neobvykle vysokou hodnotu má počet bloků u Petra Bendy. Celkem čtyřikrát se postaral, aby soupeř neskórovat, i když hrál jen 22 minut. Zdá se, že bude tuhá zima, Petr rozdával čepice. Dvě čepičky svým soupeřům nadělil také Ricci. Kromě tří hráčů, kteří nastoupili, měli ostatní dvouciferný počet valorizačních bodů. Z tohoto hlediska se zápas nepovedl Lenzlymu (-8). V kolínském dresu měl dvouciferné číslo jen Smith (18), ostatní hráči se museli spokojit s jednou číslicí.

Utkání začalo našim náporem. Po čtyřech a půl minutách jsme vedli 16:8. K nezadržení byl především Lewis, autor deseti bodů. Dva body přidal efektně smečí po Křemenově asistenci Nečas a čtyři Bedna. Do dvouciferného vedení jsme se dostali až dvě a půl minuty před koncem první čtvrtiny. Za pozornost stála také poslední akce čtvrtiny, při které vyslal míč na koš v pravý okamžik Láďa Sokolovský. Ve druhé čtvrtině jsme nejdříve navýšili na 30:14, ale pak jsme se nevyvarovali krátkému výpadku a soupeř se nám osmi body (trojka Machač a Marko, za dva body Jones) přiblížil. Skóre se zastavilo na 30:22 a soupeř byl přeci jen trochu na koni. Ze sedla ho vyhodila naše na úvod zmiňovaná šňůra. Skóre 43:24 bylo výrazným vedením. Kromě střelby z pole se nám dařilo i z čáry trestných hodů (8/8). Na počátku třetí čtvrtiny nám to opět padalo, zaznamenali jsme devět bodů v řadě a vedli jsme 59:30. Do konce zápasu se naše vedení navýšilo už jen o dva body a hráli jsme přesně to, co stačí na udržení stejného náskoku.

body: Lewis Ronald 15, Ricci Philip 14, Benda Petr 12, Pumprla Pavel 11, Hanavan Ian Joel 10, Sokolovský Ladislav 9, Nečas Radek 6, Lee Arthur 5, Slezák Pavel 2, Křemen Michal 0, Lenzly Mike 0 - Smith Terry James 18, Marko Roman 7, Jones Brad 6, Zuzák Stanislav 6, Machač David 5, Zachrla Roman 5, Hubálek Michal 3, Pavlík Jan 3, Platt Roderick 0; střelba 3b.:15/5:26/7, střelba 2b.: 43/29:34/11, TH:13/11:18/10, doskoky:32:25, chyby:19:17; čtvrtiny: 26:14, 17:10, 18:13, 23:16; rozhodčí: Vyklický Robert, Hošek Jan, Kec Jakub; komisař: Matějček Josef; 600 diváků; nejlepší hráč: Benda Petr