BK Děčín BK DěčínDomácí
86
78

Osmnáct kol a šestnáct vítězství v řadě než padla kosa na kámen

Šest set čtyřicet minut jsme dokázali udržet neporazitelnost, i když jsme v některých zápasech měli namále. Možná, že měl domácí rozehrávač Holanda v předzápasovém rozhovoru pravdu, když řekl: „Nymburk má více cizinců, kteří na vánoční svátky jezdí domů a jejich výkony jsou po svátcích obvykle horší.“ Domácím určitě ublížila vánoční přestávka méně než nám. Od úvodního rozskoku bylo vidět, že se opravdu chtějí poprat o co nejlepší výsledek, naši byli v první polovině a především ve druhé čtvrtině nuloví v obraně i útoku. „Na začátku jsme s Děčínem hráli pět minut vyrovnaně, vedli jsme, ale následujících patnáct minut jsme odehráli naivně a soupeř toho dokázal využít. Byl na nás dobře připravený, ale myslím si, že hlavně rozhodl náš špatný přístup v obraně v prvním poločase,“ řekl pro server nbl.cz Petr Benda. Rozhodčí připustili tvrdší hru, především pod košem bylo dost a dost strkanic a to nám očividně nesvědčilo. Projevilo se to i na počtu doskočených míčů v poločase 22:11. Naši hráči byli prostě k doskoku nedůrazní a nechali se přeskákat. To byl jeden z důvodů naší poločasové bodové ztráty.
Závěrečné skóre bylo důsledkem špatné obrany v prvním poločase. I když hrál Děčín doma, nechat si nastřílet 50 bodů za dvacet minut je hodně. Rozdíl v poločase byl propastný, ale nikoliv nehratelný. Ve druhém poločase jsme ve 23.minutě prohrávali dokonce o 21 bodů (61:40), ale pak jsme obranu přeci jen zlepšili. Dokázali jsme zastavit útoky domácích. Za posledních 17 minut dal Děčín jen 25 bodů, jenže na to, abychom dokázali náskok Děčína snižovat, museli bychom proměňovat jasné koše z bezprostřední blízkosti. To se nám dnes skutečně nedařilo. Pro ilustraci: za 2 body: Jagodnik 9/1, Nečas 4/0, Benda 4/1. V poslední desetiminutovce jsme sice náskok snižovali, ale začali jsme moc pozdě a časomíra ukrajovala vteřiny o mnoho rychleji, než se nám dařilo dávat koše.
Více než prohra dělají vrásky trenérům určitě dvě zraněná kolena. Ze stejného důvodu zápas nedohrál Pavel Slezák a Arthur Lee. Především u našeho rozehrávače je toto zranění velice nepříjemné i s ohledem na blížící se důležitá utkání v Eurocupu. "Jak se to přesně stalo nevím, rozhodčí mi říkal, že Arthur šlápl na míč," odpověděl na dotaz sportovní manažer Šístek.

Jaký byl průběh utkání?
Až do začátku 7.minuty bylo utkání vyrovnané, ale po většinu času jsme byli v mírném vedení my. Pak poprvé zahrozil trojkou Pavel Miloš a srovnal na 13:13. Na jeho body jsme ještě odpověděli díky Arthurovi, ale po vyrovnání Hatcherem nám dal tentýž hráč trojku a domácí vedli 18:15. Křemen a Lee otočili na 18:20, ale pak znovu trestal Miloš střelou z perimetru. Na konci 11.minuty jsme se dostali do pětibodového vedení 26:21 a po necelé minutě ještě na 28:23. Trenér Budínský nahradil Miloše Prachem a ten si s Pavlem předal recept na dalekonosné střely a za jásotu domácích svou první střelu na koš proměnil ve tři body. Vteřinu před koncem 13.minuty bodový lídr Děčína v prvním poločase Pavel Houška trojkou poslal domácí do vedení a po chvíli dvojkou a dvěma trestnými hody pečetil obrat (35:30). Když dal Holanda další dva body po útočném doskoku, ztráceli jsme 7 bodů a Děčín měl za sebou šňůru 11:0. Jagodnik sice trojkou ukázal směr, kterým jít, ale okoukal ho Jakub Houška a košem stejné bodové hodnoty upravil na 40:33 a dvěma trestnými hody na 42:33. Kdyby nedal Goran další trojku, dostal by se rozdíl ve skóre do dvouciferné hodnoty. Goran svým košem však jen oddálil rozdílovou metu, na konci 18.minuty už nám chybět tucet bodů do vyrovnání (48:36). Stejným rozdílem skončil i první poločas.
Ve druhém se uvedl trojkou z levého rohu Miloš a zjevně si parketu dokonale zapamatoval, protože ze stejného místa zarazil po minutě a půl do naší rakve další hřebíček (58:40). Hatcher nechtěl zůstal pozadu a za středu hřiště z dobrých osmi metrů navýšil náskok na hrozivých 61:40. Bylo odehráno dvě a půl minuty druhého poločasu a v něm jsme nedali koš ze hry! Zato jsme čtyřikrát zpod koše minuli. Dva průniky Schilba a Graye pod koš ukazovaly cestu, ale oba byly do nepostavené obrany soupeře. Jakmile byl Děčín na obranné polovině zformován, bylo pro nás těžké se prosadit. Rozdíl ve skóre se pohyboval mezi 20 a 22 body. Jiskřičku naděje vykřesali Jagodnik (trojka + 1 TH) a Sokolovský (trojka). Stačilo to na snížení na 68:53. Na začátku 29.minuty to vypadalo po 5 bodech Justina ještě lépe (70:58). Dokázali jsme srazil deset bodů ze svého manka. Před poslední čtvrtinou jsme ztráceli 14 bodů, ale v prvních dvou minutách jsme nedali ani bod. Pravda ani Děčín neposunul svoje skóre, ovšem při dohánění ztráty toto není vítězství. Čtyři minuty před koncem po koši s faulem Venty byl náskok domácích jen devět bodů. Ale čtyři body v řadě a trojka Pavla Houšky nám definitivně zaklopily víko. Závěr si domácí Děčín zkušeně ohlídal, dlouhými útoky nechal běžet čas. Našich posledních pět bodů jen korigovalo konečnou prohru.
Body: Houška Pavel 22, Hatcher Wiliam 18, Miloš Pavel 12, Soukup Miroslav 12, Houška Jakub 8, Holanda Jiří 5, Alič Admir 4, Prach Pavel 3, Balík Marek 2 - Jagodnik Goran 17, Schilb Blake 15, Gray Justin 13, Lee Arthur 13, Sokolovský Ladislav 7, Venta Matej 6, Benda Petr 4, Křemen Michal 2, Nečas Radek 1, Chán Aleš 0, Slezák Pavel 0; střelba 3b.: 24/10:21/8; střelba 2b.: 44/19:48/20; TH: 22/18:16/14; doskoky: 38:32; chyby: 18:20; 5 chyb: 40. Houška Jakub; čtvrtiny: 21:22, 29:16, 23:21, 13:19; rozhodčí: Vyklický Robert, Galajda Václav, Lukeš Libor; komisař: Výborný Rudolf; 1010 diváků; nejlepší hráč: Soukup Miroslav