A tým | Mattoni NBL - 23.01.2010

NH Ostrava NH OstravaDomácí
72
104

V zápase, kterému předchází nejdelší cesta autobusem, jsme domácí Ostravu rozstříleli více než stovkou bodů. Dopomohla nám k tomu vysoká úspěšnost střelby z pole. Za dva body to bylo 74% za tři body 52% (z pole 66,1%). Domácí nestříleli z perimetru také špatně, na konci zápasu měli střelbu za tři body s úspěšností 41%, pokulhávali však se střelbou za dva body, když skončili na 45,5%. Čísla z konce zápasu však ovlivnila druhá polovina utkání, kdy domácí stříleli už hodně uvolněně, protože bylo jasné, že od porážky je už nic nezachrání a když se k tomu přidá pokles naší koncentrace, výsledek je nasnadě. Pokud bychom totiž porovnali účinnost střelby v prvním poločase, vyzněla by jasně pro nás 73%:31%. V zápase jsme také domácí jednoznačně přeskákali. Pravdou je, že Ostrava má pod košem přeci jen slabší sestavu než jiné týmy. Za pozornost stojí úspěšnost trestných hodů. Domácí neminuli ani jeden z patnácti pokusů, naši dva z jedenadvaceti. Tedy alespoň podle statistik. Ve skutečnosti byly dva body připsány Riccimu jako trestné hody, ale dal je z pole a následný trestný hod neproměnil. Chyb se však v technickém zápisu vyskytuje více. Například za stavu 41:69 je faulován Lee, který také hází trestné hody. Jenže ouha, první proměnil on a druhý už střílel a proměnil Benda. Na výsledek zápasu to vliv nemělo a jen se potvrdila slova, že statistika je přesný součet nepřesných čísel.

Utkání začalo zostra. Už během prvních pěti minut vedli naši basketbalisté o deset bodů 18:8 a padlo dohromady 26 bodů. Téměř polovina z nich měla jediného autora, byl jím Pavel Slezák. Za čtyři minuty dal čtyři trojky!! Utkání tím dostalo jednoznačný ráz. Do konce první desetiminutovky dal ještě Sokol jednu trojku a další body Benda, Nečas, Lee a Lenzly. Neomylní jsme byli také z čáry trestných hodů. Domácí se jen těžko propracovávali ke koši a díky obraně nedostávali žádný prostor ke střelbě. Střeleckou taktovku ve druhé čtvrtině přebral Křemen, který Slezáka nahradil. Za čtyři minuty dal tři trojky a po patnácti minutách jsme vedli o třicet bodů 49:19. Konec druhé čtvrtiny už byl klidnější a odstup se zvýšil jen o čtyři body. Stav 29:63 věstil velký debakl. Zvlášť když hned na začátku druhého poločasu dal Slezák svou pátou trojku a Benda zvýšil až na rozdíl 39 bodů. Tím z nás asi vyprchala touha útočit i bránit a následující dvě minuty jsme prohráli 1:12. Na počátku této série bylo pět bodů Číže, hráče, který je správně drzý a nic si nedělá z toho, kdo proti němu hraje. Číž i v tomto zápase ukazoval, že jeho minutáž není náhodná. Třetí čtvrtinu jsme prohráli 20:25 nejen díky obraně. Poslední čtvrtina byla skoro kopií předchozí. Našim se už zdálo o úterním zápase proti Crvene zvezdě, domácí zase bezstarostně pálili z dálky. Dvě trojky dal Palát a po jedné Stuchlý a Mitchell, a tak Ostrava dala v poslední čtvrtině více košů z dálky než zblízka.

Body: Stuchlý Marek 20, Číž Adam 16, Mitchell Mike 16, Palát Michal 6, Kouřil David 5, Payne Lavell 4, Palyza Lukáš 3, Gniadek Martin 2, Černoch Václav 0, Zbránek Filip 0 - Benda Petr 18, Pumprla Pavel 17, Slezák Pavel 15, Ricci Philip 11, Sokolovský Ladislav 10, Křemen Michal 9, Lee Arthur 9, Lenzly Mike 9, Nečas Radek 4, Lewis Ronald 2; střelba 3b.: 22/9:21/11; střelba 2b.: 33/15:35/26; TH: 15/15:21/19; doskoky: 13:29; fauly: 18:16; technická chyba: 9. Lee Arthur; čtvrtiny: 16:33, 13:30, 25:20, 18:21; rozhodčí: Paulík Robert, Kapl Antonín, Janovský Martin; komisař: Slezák Jan; 936 diváků