A tým | Mattoni NBL - 30.01.2010

BC Kolín. BC Kolín.Domácí
78
86

V polabském derby v Kolíně jsme se opět trápili a na rozdíl od prvního zápasu jsme mohli slavit vítězství už po čtyřiceti minutách. „Trenérům i hráčům se určitě honily hlavou vzpomínky na minulý zápas. Navíc moderátor utkání to často připomínal a tím hnal kupředu nejen hráče Kolína, ale také diváky, kteří se určitě těšili, že se budou moci připnout k opasku náš skalp. Ani dvě minuty před koncem nebylo jasné, kdo vyhraje,“ řekl k průběhu zápasu Vratislav Šístek.

Utkání podobně jako ve čtvrtek proti Děčínu rozhodla v náš prospěch až poslední čtvrtina, ovšem na rozdíl od vzpomínaného zápasu jsme museli po třicet minut náskok dotahovat. Když nepočítáme vedení 2:0 na samém úvodu utkání, dostali jsme se poprvé do vedení až na začátku 32.minuty. Do té doby jsme ztráceli nečastěji kolem čtyř až šesti bodů. Nejvíce to bylo v průběhu druhé čtvrtiny o osm bodů. První polovina zápasu byla také poznamenána velkým počtem osobních chyb na obou stranách. Naši hráči nastřádali dvacet faulů a domácí o pět méně. „V šesté minutě se dostali do křížku Platt a Ricci a pak už rozhodčí pískali hodně úzkostlivě,“ poznamenal Vráťa Šístek. Se třemi fauly do druhého poločasu vstupovali Benda, Křemen a Ricci a Lenzly už dokonce do utkání pro pět osobních chyb zasáhnout nemohl. Nebylo divu, protože musel bránit jednu z „motorových myší“ domácích Jonese. Čtyři fauly si Michael udělal na Jonesovi a jednu na Smithovi a do zápasu mohl zasáhnout jen na 12,5 minuty. Lépe na tom nebyl ani Ricci, který sice mohl nastoupit ve druhém poločase, ale celkově před vyfaulováním odehrál 11:47 min. Ovšem přeborníkem v rychlosti faulování se stal Jiří Jelínek. Ten stihl čtyři fauly za necelé dvě minuty.

V první čtvrtině nebyla naše hra dobrá. Trápili jsme se v útoku. Za deset minut jsme vyslali na koš soupeře deset střel z kratší vzdáleností a úspěšní byli jen jednou Benda a jednou Sokolovský. Z perimetru se jednou střelou prezentoval Slezák. Z čáry trestných hodů jsme byli úspěšnější (7/6). Hodně hráčů mělo zápornou valorizaci, měli jsme i méně doskoků. Nebylo proto divu, že jsme prvních deset minut zápasu prohráli 13:21. Největší problémy nám dělal Machač, který se dokázal dobře natlačit pod koš a s 80% úspěšností střílet. Naopak Plattovi se dařilo méně ve střelbě, ale získal pět doskoků. Vedli jsme sice 2:0, ale domácí sérií 7:0 obrátili vývoj zápasu. Po Slezákově trojce vedl soupeř už jen dvoubodových rozdílem 7:5, ale další dobrý úsek měli domácí, když navýšili náskok blíže k desítce na 13:5. Vzhledem k naší střelecké impotenci jsme nakonec první čtvrtinu prohráli o 8 bodů.

Ve druhé čtvrtině jsme stříleli za dva body podstatně lépe. Z deseti střel se ujalo sedm a ze šesti trojkových jsme proměnili dva. K tomu je ještě možné připočítat střelbu trestných hodů 9/8. Domácí se opírali o lepší střelbu za tři body (9/4), proto se rozdíl ve skóre pouze snížil a nepřevrátil na naši stranu. Začátek čtvrtiny byl z naší strany povedený, podařilo se snížit na rozdíl tří bodů 23:20, ale trojky Smitha a Pavlíka znamenaly opět sedmibodový rozdíl (29:22). Díky aktivitě našich nižších hráčů (Křemen, Slezák, Lenzly) se podařilo snížit na dostřel jediné trojky (37:34), jenže tu dal Pavlík. Nejmenší rozdíl v druhé čtvrtině jsme docílili minutu před koncem, když Sokolovský snížil na 42:40. V poslední minutě sice dostala lavička domácích technickou chybu, ale tu jsme potrestali jen jedním bodem. Zvláštností druhé čtvrtiny byla střelba trestných hodů. Oba týmy stály na čáře trestných hodů devětkrát a zaznamenaly z toho 8 bodů.

Ve třetí čtvrtině rozdíl osciloval mezi jedním a pěti body v náš neprospěch. Stále se nám nedařilo udělat krok k tomu, abychom převzal vývoj zápasu do svých rukou. Za dva body jsme stříleli s 50% účinností (12/6), ale nedali jsme ani jednu trojku z pěti pokusů. Střelba za tři body nebyla do té doby příliš úspěšná. „Při střelbě z perimetru bylo vidět, že jsme pod větším tlakem. Hráči si uvědomovali, že po nepovedené střele může soupeř utéct a dát jednoduchý koš. Zbavovali se odpovědnosti, přecházeli pozice a nahrávali na své spoluhráče,“ hledal odpověď na úspěšnost střelby za tři body Vráťa Šístek.

Do poslední čtvrtiny nastoupil Lewis, který do té doby odehrál jen 11 minut, na jeho kontě nebyl ani bod a dokonce měl zápornou valorizaci. Také Arthur Lee zvýšil aktivitu. Vše dohromady nám pomohlo, abychom se dostali z nepříznivého vývoje skóre. Nejprve Lewis trojkou vyrovnal a Benda nás po dlouhé době dostal do vedení (60:62). Na to odpověděl trojkou Pavlík. Dva průniky Lewise do vymezeného území zastavili domácí jen za cenu faulu a naše křídlo proměnilo všechny čtyři šestky. Další koš měl opět jmenovku Lewise, ale domácí byli stále na dostřel (čas 33:23 – skóre 64:67). Na nervy nám zabrnkaly dvě trojky domácích, jejichž autorem byl Pavlík a Marko. Snižoval Benda po útočném doskoku, ale stále jsme čtyři minuty před koncem prohrávali. Během 37.minuty jsme však domácím vypálili rybník. Trojka Leeho strhla ostatní hráče a Benda s Nečasem přidali další dva koše (čas 37:04 – skóre 70:76). „Ukázalo se, jak jsme na Arturovi závislí. S jeho výkonem roste a padá výkon celého týmu,“ všiml si Šístek. V posledních třech minutách jsme už drželi domácí na distanc přesnou střelbou. Ve čtvrté čtvrtině byly naše střelecké statistiky následující (v závorce Kolín): za 2 body 11/7 (12/3), za 3 body 6/3 (7/3), trestné hody 7/4 (6/4).

Nejlepší výkon v zápase podal Petr Benda. K 19 bodům přidal 10 doskoků (double-double) a dva bloky. Sice ztratil 4 míče, ale při 39,5 minutách, které strávil na palubovce, to není nijak velké číslo. „Benda je jediný hráč, na kterého se můžeme stoprocentně spolehnout,“ doplnil Šístek. K vítězství nás posunul také zlepšený výkon Leeho a Lewise v poslední čtvrtině. Na straně domácích si double-double připsal Machač (16 bodů 11 doskoků). Za zmínku stojí počet získaných faulů Jonese, který deseti v podstatě vyfauloval dva naše hráče a trestné hody Smitha (9/9).

Body: Jones Brad 18, Smith Terry James 17, Machač David 16, Pavlík Jan 12, Platt Roderick 10, Marko Roman 5, Hubálek Michal 0, Jelínek Jiří 0, Zachrla Roman 0 - Benda Petr 19, Sokolovský Ladislav 14, Lee Arthur 13, Lewis Ronald 11, Slezák Pavel 10, Křemen Michal 7, Nečas Radek 5, Ricci Philip 4, Lenzly Mike 3; střelba 3b.: 22/8:22/6 střelba 2b.: 36/14:43/23 TH: 30/26:28/22 doskoky: 31:34 fauly: 25:27; 5 chyb: 20.Lenzly, 33.Ricci; čtvrtiny: 21:13, 24:28, 14:15, 19:30; rozhodčí: Vrážel, Kurz, Kučera M.; komisař: Matějček Josef; 610 diváků; nejlepší hráč: Benda