A tým | Mattoni NBL - 27.03.2010

USK Praha . USK Praha .Domácí
60
84

Utkání, které se odehrálo v hale v Benešově a ve kterém bylo USK „domácí“, zapadlo přesně do průběhu 39.kola Mattoni NBL, kde povětšinou slavily vítězství hostující týmy. Zvítězit se podařilo doma jen Brnu, které však hostilo Vyšehrad. V ostatních zápasech (s výjimkou Brno-Vyšehrad) padlo více bodů. „Nelze to však přičítat kvalitě obran, jako spíše skutečnosti, že ani jeden tým neměl na benešovské palubovce domácí prostředí a méně střel končilo bodovým vyjádřením,“ poznamenal k defenzivní činnosti Vráťa Šístek.

Z podkošového porovnání jsme vyšli vítězně my. Na doskoku jsme vyhráli výrazně 39:25 a to především na obranném. Pravdou je, že ani USK neoplývá pod košem vysokými hráči. Proti našim Bendovi, Riccimu a Nečasovi může trenér Scalabroni nabídnout jen Klimeše a Forda. „Byla zde více patrná převaha zkušeností než fyzických parametrů jako je výška nebo hmotnost,“ doplnil Šístek. Nejlepším hráčem na doskoku byl Petr Benda s 11 doskočenými míči. Bohužel pro něho tolik nestřílel, a tak mu do double-double chyběly čtyři body. Stejně tak čtyři útočné doskoky jako Petr měl Phil Ricci a se sedmi doskočenými míči byl našim druhým nejlepším doskakovačem. Mezi naše dva pivoty se vklínil Klimeš s 9 doskoky (4 útočné).

V zápase jsme poměrně dost chybovali. Celkem 22 ztracených míčů by se nám proti soupeřům z vyšších pater tabulky nemuselo vyplatit. Na vině byla mimo jiné i trochu snížená koncentrace.

Na straně domácích jako obvykle odehráli největší porci minut oba Američané. O osm vteřin déle než McKay strávil na palubovce Ford (37:07). Dohromady tito dva hráči nastříleli 36 bodů, tedy 60%. K nim se do rodiny dvouciferných střelců propasíroval Hruban s 11 body. Na naší straně bylo dvouciferných střelců více. Nejvíce bodů dal Arthur Lee – dvacet s tím, že skóroval v každé čtvrtině. Bohužel musel strávit na palubovce více minut. Jeho záloha Mike Lenzly inkasoval po necelých sedmi minutách na palubovce úder loktem do úst a pak poznal benešovskou nemocnici. Několik stehů potřeboval službu konající lékař, aby se mu zranění uvnitř úst zahojilo rychleji. „Myslím, že do dalšího zápasu bude v pořádku,“ vyjádřil pozitivní naději Vratislav Šístek. Střelecky se činil také Phil Ricci, který několikrát využil své kilogramy k útočnému doskoku a následným dvěma bodům zpod koše. Ron Lewis zase dokázal nejpřesněji střílet za dva body. Ze šesti pokusů se nemýlil ani jednou a dohromady zatížil konto domácích 13 body. Pavel Slezák byl zase procentuálně nejpřesnějším střelcem na 11 bodů spotřeboval 7 pokusů (trojky 2/2). Posledním dvojciferným střelcem byl Michal Křemen, který se prosazoval především v úvodu zápasu. Po návratu ze střídačky ve druhém poločase už nepřidal k deseti bodům z prvního poločasu ani jeden.

Utkání začalo náporem domácích a vedení 9:4 bylo odrazem našeho vlažného vstupu do utkání byť do základu nastoupila eurocupová základní pětka. „Zápas měl trochu nádech charity a byl volnější z obou stran,“ podotkl Vráťa Šístek ke skutečnosti, že se zápas hrál na palubovce Benešova. Desetibodovou šňůrou (po třech bodech Ricci a Křemen, dva dvoubodové koše Lee) jsme se dostali do vedení 14:11 a trenér domácích volal po oddechovém času. Po něm se dostalo do vedení opět USK a trojkou v posledních vteřinách první čtvrtiny vedlo o dva body. Jak USK skončilo první desetiminutovku, tak začalo druhou. Za tři body se trefil Hruban. A když Hruban a McKay přidali po koši, vedli na začátku 13.minuty domácí 25:17. Po chvíli se nadvakrát po útočném doskoku prosadil Ricci a jeho spoluhráči dokončili načaté dílo další desetibodovou šňůrou. Lavička domácích nemohla zůstat v klidu a byla tu další porada. Nesportovní chybu Klimeše jsme potrestali čtyřmi body, a tak se čistá série protáhla na 14 bodů (15.minuta – stav 25:31). Domácí sice dvěma koši v řadě korigovali nepříznivý výsledek, ale poslední dvě a půl minuty jsme vyhráli 10:2 a do druhého poločasu jsme měli k dobru deset bodů. Až do té doby musel trenér Katzurin držet na palubovce hráče, kteří obvykle hrají více minut. Ve třetí čtvrtině se náš náskok stále udržoval kolem deseti bodů, a protože jsme měli chvíle, kdy jsme dali po sobě dva koše, náskok se neustále mírně navyšoval. Na konci třetí desetiminutovky ztrácelo domácí USK 17 bodů. V prvních třech minutách poslední čtvrtiny se naše vedení díky ztrátám soupeře rozmnožilo až na 27 bodů (46:73) a bylo jasné, že se vítězství USK stalo velkou utopií. „Bylo jen otázkou času, kdy se utrhneme,“ doplnil Šístek.

body: Ford Tremaine 18, McKay Myles 18, Hruban Vojtěch 11, Klimeš Martin 4, Vocetka Michal 4, Slavík Jiří 3, Kotas Lukáš 2, Maštálka Jan 0, Moravec Luboš 0, Šťastný Martin 0, Zídek Tomáš 0 - Lee Arthur 20, Ricci Philip 15, Lewis Ronald 13, Slezák Pavel 11, Křemen Michal 10, Benda Petr 6, Pumprla Pavel 5, Lenzly Mike 2, Nečas Radek 2, Sokolovský Ladislav 0, Tsiaras Georgios 0, Valc Petr 0;střelba 3b.: 17/2:19/7; střelba 2b.: 37/19:42/26; TH: 25/16:15/11; doskoky: 25:39; chyby: 17:21; čtvrtiny: 18:16, 13:25, 15:22, 14:21; rozhodčí: Kurz Vlastimil, Matějek Ivor, Jedlička Jiří; komisař: Matějček Josef; 400 diváků; nejlepší hráč: Ricci Philip