A tým | Mattoni NBL - 03.10.2007

74
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
71

Ostrava přijela do Nymburka s odhodláním zvítězit. Vítr z plachet jim vzal úvod utkání, ve kterém jsme působili dominantním dojmem. Základní pětka ve složení Everett, Slezák, Schilb, Sokolovský a Benda nasázela překvapeným hostům 10 bodů, přičemž Ostrava si ani jednou neškrtla. Úplně první body našeho letošního působení v Mattoni NBL dal nejmladší hráč v našem dresu Pavel Slezák a po něm jsme se prosadili v několika rychlých protiútocích. Procházka s Prášilem dvěma trojkami přibrzdili naše snahy, ale po chvíli jsme zase vedli dvouciferným rozdílem (8.minuta – 21:9). V té době se hosté bodově drželi jen střelbou trojek, do prostoru pod košem nedokázali propašovat kloudnou přihrávku a když už se míč objevil ve větší blízkosti našeho koše, neměl střelec dostatek klidu na zakončení. Určitá změna nastala, když se na palubovku dostal Marek Stuchlý a Zbyněk Pospíšil. Hosté se více pouštěli do průniků pod koš a body jim přibývaly po trestných hodech. Změna nastala také ve způsobu obrany Ostravy. Přechod na zónu nám činil problémy. Díky absenci Rančíka, který bojuje se zraněným kotníkem a jen epizodním příspěvkem Bernarda, který je v rekonvalescenci, jsme neměli správného pivota, který by dokázal dobře napíchnout obranný val Nové huti. Naše střelba z perimetru byla bohužel v první čtvrtině špatná (6/1) a kontrastovala se střelbou Ostravy (5/4). Nejlepším hráčem první čtvrtiny byl Benda, který ke 4 bodům přidal 2 doskoky a 3 bloky! Pro zajímavost: Ostrava nedala za celou první čtvrtinu ani jeden dvoubodový koš.
Druhá čtvrtina byla z naší strany katastrofální. Dali jsme pouze 9 bodů, zatímco hosté nasypali do našeho koše dva a půl násobek! Ztratila se kompaktnost naší obrany, a proto hosté dokázali proměnit 7 dvoubodových košů z deseti pokusů. My jsme se ke střelbě moc nedostali, pouze devět pokusů za deset minut je málo. Vzhledem ke špatnému procentu úspěšnosti střelby z perimetru v první čtvrtině jsme se v této části hry ani jednou nepokusili o trojku. Dopustili jsme se však 7 ztrát. Hosté už ve 13.minutě vyrovnali a potom jsme se chvíli přetahovali o vedení v zápase. Do 16.minuty jsme prohrávali pouze o bod nebo dva, ale konec prvního poločasu nás zastihl ve větší krizi. Ostrava dala tři koše za sebou a na přestávku jsme odcházeli s mankem sedmi bodů.
Domluva v šatně byla hlasitá, ale zpočátku se na nás nijak neprojevila. Naopak. Ostrava po šňůře 8:0 zvýšila vedení na 15 bodů (32:47). Naštěstí další tři minuty patřily nám. Náskok hostů se ztenčil na 6 bodů, ale radost mohli fanoušci projevovat jen chvíli. Dalších šest bodů v našem koši znamenalo zase dvouciferné vedení hostů. „Chlapci bojovat!!“ znělo ze všech stran hlediště, a tak chlapci zabojovali a ještě do konce třetí čtvrtiny snížili na pět bodů. Na začátku poslední části zápasu přišly dvě slepené trojky Macka a Schilba a rázem jsme se ocitli ve vedení. To dodalo našim hodně energie a svůj náskok jsme postupně zvedli až na 8 bodů (ve 35.minutě – 68:60). Po time outu trenéra Róna se jeho svěřenci ještě jednou otřepali. Využili našeho individualismu a srovnali skóre. Po trojce Mitchella to dvě minuty před koncem bylo 68:68. Schilb s Everettem nám získali čtyřbodové vedení, ale radost nám zkalil Mužík další trojkou. Posledních několik vteřin bylo hodně nervově vypjatých. Láďa Sokolovský nedal trojku a o osudu utkání mohli rozhodnout hosté. Měli v držení míč a do konce bylo přibližně deset vteřin. Pavel Beneš dokázal vytlačit rozehrávajícího Mitchella až k postranní čáře, kde se v ten okamžik pohyboval rozhodčí Kapl. Došlo ke strážce všech tří aktérů a míč společně s Mitchellem skončil v autu. Protože jiné pravidlo nebylo porušeno, dostali jsme míč do držení my. Ovšem než jsme mohli rozehrát, dostal Mitchel technickou chybu a pak společně s několika spoluhráči z týmu pronásledoval rozhodčího a snažil se ho přesvědčit o své pravdě. Asistent trenéra Černík psychicky vypjatý závěr nevydržel a odmrštil láhev Mattonky směrem ke své střídačce. Nezasáhl nikoho, jen vodou trochu polil trenérovu tašku. Schilb proměnil však jen jednu šestku za TCH. Protože jsme dostali míč, musela Ostrava takticky faulovat. Pavel Beneš mohl s definitivní platností rozhodnout o osudu utkání. Kdyby dal obě šestky, vedli bychom o čtyři body. Dal však také jen jednu a trenér Rón si vzal poslední oddechový čas, čímž kromě porady s hráči posunul místo vhazování do poloviny hřiště. Necelých šest vteřin však Ostravě nestačilo, i když Mitchel posledním pokusem z levého rohu možná pár fanoušků Nymburka vystrašil. Jeho pokus však neměl patřičnou délku a ani při něm nebyl faulován. Mokrou tečku přichystal opět asistent Černík, který politím palubovky usnadnil uklízečkám jejich práci.
Body: Everett Terrell 15, Sokolovský Ladislav 14, Schilb Blake 14, Mack Monty 12, Benda Petr 8, Beneš Pavel 6, Slezák Pavel 3, Nečas Radek 2, Chán Aleš 0, Křemen Michal 0, Bernard Michael 0 - Stuchlý Marek 16, Prášil Jaroslav 14, Mužík Marek 13, Mitchel Mike 10, Pospíšil Zbyněk 6, Procházka Lukáš 5, Bohačík Petr 5, Ofoegbu John 2, Uhlíř Rostislav 0; střelba 3b.: 18/4:25/12; střelba 2b.: 40/25:29/12; TH: 19/12:13/11; doskoky: 27:29; chyby: 17:21; TCH: 40. Mitchel Mike; rozhodčí: Vrážel Petr, Kurz Vlastimil, Kapl Antonín; komisař: Jahoda Milan; 1000 diváků;