A tým | Mattoni NBL - 03.11.2007

USK Praha . USK Praha .Domácí
71
104

Ještě nikdy v sedmileté historii naší účasti v Mattoni NBL jsme na Folimance nepokořili stovku. Bod od ní zůstal výsledek zápasu v březnu 2004. „Na to kolik padá obvykle na USK bodů, je to výborný výsledek. Faktem je, že nám soupeř umožnil často střílet otevřené střely,“ poznamenal sportovní manažer Vratislav Šístek. Nebetyčný rozdíl byl v úspěšnosti střelby ze hry: USK 41,8% my 67,7%. Dokázali jsme vystřelit 65 pokusů, z nichž bylo dohromady 44 úspěšných. Domácím propadlo obroučkou jen 23 střel ze hry. Z čáry trestných hodů byli domácí nejen častějšími exekutory, ale také byli o trochu úspěšnější. Na doskoku byla obě družstva vyrovnaná a v počtu ztracených míčů jsme na tom byli lépe my.
Začátek zápasu byl minisoubojem mezi Rančíkem a Wagnerem. Za prvních pět minut dali Wagner i Rančík po sedmi bodech. Za domácí přidal čtyři Vukotič, za nás pět Sokolovský a dva Lee. I proto jsme si neustále udržovali zatím bezvýznamný náskok dva až pět bodů. V polovině šesté minuty si však Wagner udělal druhý faul a šel střídat. Střelecké otěže domácích přebrali ostatní hráči vcelku rovnoměrně. V našem dresu sesbíral sedm bodů Sokolovský a díky 12 bodů byl jediným dvouciferným střelcem na palubovce. Láďa ani jednou neminul z pole, neproměnil jen dvě šestky. K tomu přidal tři doskoky a tři získané fauly. Na straně domácích nebyl žádný dvouciferný střelec a nejlepším v útoku zůstával stále Wagner. Teprve ve druhé čtvrtině se první vysokoškolák dostal přes devět nastřílených bodů. Bylo to Dvořák, který využil svých dalekonosných střel a přes Rada dvakrát trestal za tři body. I díky němu stáhli domácí už devítibodový náskok z první čtvrtiny. USK se ve druhé čtvrtině více snažilo útočně a tomu jsme se my mohli zabránit často jen na úkor faulu. Domácí proto stříleli celkem deset trestných hodů. I díky jejich solidnímu proměňování byl soupeř neustále v těsném závěsu. Dva a půl minuty před koncem prvního poločasu dokonce USK po trestném hodu Platta téměř srovnalo (40:41). Šestibodová šňůra našich dlouhých (Rančík 4, Nečas 2) však odrazila snahu domácích o převrat ve skóre. První poločas se hrál hodně bez obran. „Obdrželi jsme 42 bodů. To se trenéru Katzurinovi moc nelíbilo a o přestávce to dal hráčům náležitě pocítit,“ řekl Šístek.
Ve třetí čtvrtině jsme hodně přitlačili v obraně. Soupeř si s naší agresivitou nedokázal poradit. Za deset minut ztratili domácí osmkrát míč, z toho třikrát Vukotič. Visel na něm Lee, u něhož bylo zlepšení obrany nejmarkantnější. Z pětibodového manka USK na začátku druhého poločasu bylo po sedmi minutách naše vedení o 19 bodů. Soupeř se dokázal proti naší defenzívě prosadit pouze sedmi body, což na našich jedenadvacet nestačilo. Od 28.minuty, kdy stoupl rozdíl na 19 bodů (49:68), se hra vyrovnala. Domácí se snažili ještě na začátku poslední desetiminutovky něco udělat s vývojem zápasu, ale konečnou pro jejich snahu bylo snížení našeho náskoku na 13 bodů (59:72 a 64:77). Trochu nás přibrzdila zónová obrana domácích. Nejlepším způsobem, jak překonat tento typ defenzívy, je střelba z perimetru. Protože během dvou minut byli úspěšní Rančík, Beneš a Křemen, drama se nekonalo. Naopak my jsme zvýšili vedení na 66:86. Po druhé Benyho trojce byl náš náskok 25 bodů. Domácí rezignovali a vzhledem k tomu, že jejich lavička je výrazně užší, nedokázali držet krok ani fyzicky. Stovku pokořil Slezák, který na konci utkání dostal za ostrá slova na adresu rozhodčího technickou chybu. Úplně poslední bodovou tečku napsal Aleš Chán, který se tím stal jedenáctým střelcem našeho týmu. Neskóroval jsem Bernard, který neodehrál tak špatný zápas, jak ukazují statistiky.
Body: Andelija Muris 13, Wagner Lucious 13, Dvořák Daniel 10, Platt Roderick 9, Vukotič Andrej 7, Vocetka Michal 6, Kotas Lukáš 5, Marko Roman 5, Rerko Peter 3, Slavík Jiří 0 - Rančík Radoslav 25, Lee Arthur 14, Sokolovský Ladislav 12, Nečas Radek 10, Beneš Pavel 10, Křemen Michal 8, Benda Petr 8, Schilb Blake 7, Mack Monty 6, Chán Aleš 2, Slezák Pavel 2, Bernard Michael 0; střelba 3b.: 15/4:11/7;střelba 2b.: 40/19:54/37; TH: 31/21:15/9; doskoky: 26:27; chyby: 18:25; 5 chyb: 32. Sokolovský Ladislav; TCH: 39. Slezák Pavel; rozhodčí: Paulík Robert, Kurz Vlastimil, Rozsypal Pavel; komisař: Šantrůček Zdeněk; 500 diváků; nejlepšíhráč: Lee Arthur; čtvrtiny: 21:27, 21:20, 13:25, 16:32