A tým | Mattoni NBL - 01.11.2006

BK Děčín BK DěčínDomácí
79
91

V zápase prvního s druhým bylo utkání stále na vážkách. I když jsme se ve třetí čtvrtině dostali do patnáctibodového vedení, domácí dokázali především díky střelecké odvaze Sanderse ještě zápas zdramatizovat. V poslední čtvrtině se totiž přiblížili až na rozdíl tří bodů, ale hodně tlustou čáru přes rozpočet jim udělal Diaz, který trojkou z mohutného výskoku zajistit potřebný odstup.

V zápase rozhodovalo (samozřejmě kromě rozhodčích) několik důležitých momentů. V úvodu zápasu to byl výkon Pavla Englického, který využil důvěry trenéra Katzurina a během dvou minut dal šest bodů a blokem zabránil koši Děčína. Ovšem Pavel se neomezil pouze na tento epizodní vstup a po celých 27 minut byl naším platným hráčem. Další prvek, který rozhodoval zápas, byl počet doskočených míčů. Celkem se nám povedlo pod oběma koši získal 35 balónů, přičemž nejúspěšnějším sběračem byl opět Englický (8). Vyhráli jsme jak na útočném, tak na obranném doskoku. Třetím statistickým údajem, který hovořil v náš prospěch, byl počet ztracených míčů. Jak říkal před utkáním Jiří Holanda, varoval trenér Budínský své hráče před hloupými ztrátami. I když si jich Děčín připsal o jeden více než byl jejich průměr, pomohlo nám to k daleko jednoduššímu skórování.

Zajímavé srovnání je vidět také na počtu střel z perimetru a za dva body. V našem případě se jednalo o obvyklé rozložení četnosti střelby, Děčín měl stejný počet pokusů za dva i tři body a to 27. Vzhledem ke slušné úspěšnosti střelby z dálky (přes 40%) se mu dařilo s nám držet bodově krok. Kromě obvyklých střelců Sanderse a Jiráně, potvrdil Slovák Futo, že je nebezpečný ve větší vzdálenosti od koše. Jeho tři trojky a především ta z posledního hracího období byla pro dramatičnost zápasu velice důležitá. O snaze Děčína střílet z dálky hovořil o poslední přestávce i Marek Balík: „Musíme soupeře ubránit a doufat v úspěšnou střelbu z dálky,“ odpověděl do dotaz redaktora ČT rozehrávač domácích. Naše střelba z perimetru nebyla tak četná (pouze 13 pokusů) a ani tak úspěšná (necelých 31%), přesto možná nejdůležitější koš zápasu padl právě ze vzdálenosti šest a čtvrt metru.

V předzápasovém rozhovoru varoval Vratislav Šístek před vyrovnaným zápasem a jeho slova se po celou první čtvrtinu potvrzovala. Po první minutě svítily na ukazateli skóre stále dvě nuly. První se osmělil Pavel Beneš a ze střední vzdálenosti po fintě načal náš bodový účet. Sanders hned z protiútoku kontroval, ale Beny v rychlém sledu nás opět ze střední vzdálenosti dostal dopředu. Soukup vyrovnal, ale tři body si z pravého rohu připsal Diaz a za chvilku se stejný hráč vypravil na výlet až pod koš Děčína a vedli jsme 9:4. Na pět bodů našeho Diaze odpověděl stejným počet bodů reprezentant Jakub Houška. Pak nastoupil místo Nikkily Pavel Englický a uvedl se několika dobrými akcemi. Hned v té první sehrál dvakrát důležitou roli. Nejdříve zblokoval Ella Sanderse při jeho střeleckém pokusu ze dvou metrů, míč se dostal k Sokolovskému. Láďa těsně před půlkou nahrál křižně na pravou stranu Diazovi. Ten zdánlivě rychlý protiútok zabrzdil, ale to už se středem k děčínskému koši blížil Pavel Englický, dostal míč a v cestě k jeho prvnímu koši nic nebránilo. Pak mu dvakrát naservíroval přihrávku Rančík a vedli jsme 15:12. Dva body domácích zařídil Jiráň, ale v zápětí si udělal faul a střídal. Nově nastoupivší Balík však měl smůlu. Jakmile po vhazování zpoza koše dostal míč, nalepili se na něho Diaz s Englickým. Posledně jmenovaný srazil přihrávku Balíka směrem k Diazovi, Guillermo udělal tři kroky a už se houpal na obroučce. Dvě minuty před koncem se náš náskok zásluhou přesných trestných hodů vyšplhal na 6 bodů, ale domácí do první pauzy dotáhli na dva body. Zasloužil se o to David Panáček, který byl při pokusu o trojku faulován, a protože byl úspěšný i z čáry trestného hodu, připsal si Děčín 4 body z jednoho útoku.

Úvod druhé části zastihl děčínského Futa v pohodě. Dvěma trojkami poslal svůj tým do dvoubodového vedení. Po deseti vteřinách však na druhé straně vnikal pod koš Diaz, navázal si dva obránce a úplně volný Rančík zužitkoval jeho nezištnou přihrávku. Bylo vyrovnáno (28:28). Potom se naše obrana hodně semkla a nedovolila domácím za 24 vteřin vystřelit. I v dalším útoku museli domácí po dlouhém driblinku srtřílet z nepřipravené akce. Trenér Budínský si vzal oddechový čas. „Když se udriblujeme k smrti, je to náš konec. Nesmíte přecházet pozice,“ znělo z jeho úst. Hned po time outu se zrodila naše další pěkná akce. Standa Votroubek se domluvil s Pavlem Englickým a přihrávkou nad koš ho vyzval k další smeči. Po pěti bodech Diaze jsme odskočili na devět bodů, ale domácí se dvěma trojkami (Jiráň a Sanders) snažili náskok snížit. Protože jsme ve střelbě byli úspěšní i my, náskok se ztenčil pouze o bod. Do konce prvního poločasu se skóre pohnulo na 40:50.

Hned po nástupu do druhého poločasu dal Diaz trojku a potlesk od trenéra Katzurina sklidil Rančík, který vypíchl míč Houserovi a nikým neohrožován dal náš 55.bod. Už se zdálo, že Děčín ztrácí naději na úspěch. Prohrával o 15 bodů, vyrobil dvě chyby a střelecky se neprosadil. Za záchrannou brzdu však zatáhl Jiráň a trojkou zatím pohřbil pesimistické nálady domácích. Pak na sebe vzal odpovědnost kapitán Sanders a sedmi body v řadě stáhl náskok na 7 bodů. Když fauloval při střelbě Englický Jiráně, vzal si náš trenér oddechový čas. V nezvykle klidném tónu zhodnotil situaci na hřišti a poslal na obranu Sanderse Sokola. Po chvíli si Jiráň vyrobil třetí faul a šel na střídačku. Toho jsme využili a dostali jsme se na rozdíl deseti bodů (64:54). Při time outu nabádal trenér Budínský své hráče, aby tolik nespoléhali na střelbu z dálky a snažili se o vniknutí do bezprostřední blízkosti koše. Do konce třetí čtvrtiny se Děčínu podařilo stáhnout náskok pouze o dva body a za zaznamenání stojí i náš poslední koš čtvrtiny. Do konce čtvrtiny zbývalo 0,3 vteřiny, když jsme dostali míč k vyhazování za postranní čárou zhruba na úrovni čáry trestných hodů. Michal Křemen si vzal míč a hodil ho směrem na koš. Míč nad obroučkou zasáhly ruce Diaze, který se bleskurychle odpoutal od Sanderse a odsoudil celý tým Děčína do role diváků.

Ani takový vývoj utkání a šťastný koš nezlomil sebevědomí domácích hráčů. Prohrávali sice o osm bodů, ale nic pro ně nebylo ztraceno. Zvlášť když Sanders ještě ve 31.minutě dal trojku a my jsme pětkrát po sobě minuli koš. Děčín se přiblížil na pět bodů a Muli Katzurin při oddechovém čase upozorňoval na nebezpečnost Sanderse. Od 32. do 35.minuty se skóre měnilo jen pomalu. Převládaly ztráty míče a fauly. V polovině poslední čtvrtiny si vcelku zbytečně udělal Jiráň pátý faul a Beneš jeho osobní chybu potrestal dvěma šestkami. Tři minuty před koncem se Děčín především zásluhou trestných hodů přiblížil až na tři body (78:81), ale radost jim zkazil trojkou Diaz. Minutu a půl před koncem se kolem Sokolovského neprodribloval Sanders, přišel o míč a Panáček zastavil unikajícího Diaze jen za cenu faulu. Při time outu za stavu 78:84, nabádal trenér Budínský domácí k rychlé hře do koše a systému hop nebo trop. Futo však minutu před koncem ztratil míč a o zápase bylo v podstatě rozhodnuto. Vzhledem k tomu, že jsme posledních šest trestných hodů stříleli se stoprocentní úspěšností, dovedli jsme zápas do vítězného konce.

Body: Sanders 27, Houška a Futo 15, Jiráň 12, Soukup a Panáček 4, Houser 2 - Diaz 29, Rančík 14, Sokolovský a Englický 13, Beneš 11, Savanovič 9, Votroubek 2; střelba 3b.: 27/11:13/4; střelba 2b.: 27/12:46/24; TH: 30/22:36/31; doskoky: 28:35; fauly: 27:27; 5 faulů: 35. Jiráň, 40. Houser - 38. Rančík, 40. Diaz; čtvrtiny: 22:24, 18:26, 19:17, 20:24; nejlepší hráč: Pavel Englický