A tým | Mattoni NBL - 10.11.2006

USK Praha . USK Praha .Domácí
74
86

Hned třetí den po porážce jsme museli zmobilizovat psychické ale i fyzické síly do dalšího zápasu Mattoni NBL. Soupeř je znám svou nátlakovou hrou a především na domácí palubovce dokáže být velice nepříjemný. Letos dokázal urvat vítězství proti Prostějovu, Kunínu i A PLUS, na druhou stranu ztratil zápas proti Sadské a Ústí.

Vlastní utkání hodně připomínalo středeční zápas pohárové Evropy. Neustále jsme byli o větší či menší krok za našim hostitelem, který v první čtvrtině spustil doslova trojkovou kanonádu. Po čtyřech minutách měli domácí na svém kontě čtyři trojky ze čtyř pokusů. My jsme naopak sázeli na hru pod košem, kam jsme prováděli buď individuální výlety nebo do prostoru „bedny“ směřovaly velice dobré přihrávky a tím jsme docílili několika jednoduchých košů. V polovině první části zápasu byly všechny body USK dosaženy z trojky nebo trestných hodů, na listině našich střelců byli zapsáni Nikkilä a Rančík (po dvou koších) a Russell po individuálním průniku. Díky většímu bodovému ohodnocení košů USK se domácí postupně dostali do sedmibodového náskoku. My jsme více než body sbírali fauly. Do konce první čtvrtiny nám rozhodčí vytkli osm zákroků mimo rámec pravidel, zatímco domácí se dopustili pouze dvou osobních chyb. Se sedmibodovým náskokem se USK přehouplo i do druhé poloviny první desetiminutovky. Pak ale Diaz dvojkou po presingu snížil a stejný hráč z dalšího protiútoku v nouzi vystřelil z dálky na koš a jeho trojkový pokus se ujal. Skoro jsme vyrovnali, protože Tomáš Hrubý se dopustil porušení pravidel o krocích. Ovšem místo vyrovnání přišlo několik nepřesností ve střelbě či rozehrávce. USK třemi šestkami vytáhlo náskok na pět bodů. Do konce první čtvrtiny dokázal Standa Votroubek využít své pavoučí ruce a dopravil odraženou Diazovu střelu z perimetru do koše. Připsali jsme si tedy první útočný doskok. První čtvrtina skončila vedením USK o tři body, ale statistické údaje úspěšnosti střelby svědčily jednoznačně pro nás (43% : 61%). Na vině nízkého procenta domácích byla obrovská nepřesnost dvoubodové střelby. Z osmi pokusů dali pouze jeden koš. My jsme stříleli 13krát a dali jsme 18 bodů. Naopak ve střelbě z perimetru nás USK jednoznačně přehrálo. Dalo totiž 5 trojek ze šesti pokusů. Poměr/nepoměr trestných hodů byl také markantní. Domácí měli tucet pokusů, my pouze jeden jediný 3 vteřiny před koncem období. „Máme za úkol využít každou volnou střelu,“ pronesl o přestávce Daniel Dvořák – nejlepší exekutor.

Obraz hry se nezměnil ani po krátké přestávce. Naopak ještě se prohloubilo naše manko až na sedm bodů ve 12.minutě a trenér Katzurin si bral oddechový čas. Opět, jako už mnohokrát, směřovala jeho slova především k obranné činnosti. Ještě chvíli po time outu se nedařilo náskok domácích snížit, ale alespoň se nezvyšoval. Po trojce Kotase se rozloženou trojkou prosadil Diaz (koš s faulem), Rančík přidal zpod koše a po chvíli Sokolovský stlačil náskok USK na jediný bod (38:37). To už si brala oddechový čas lavička domácích. Během 17.minuty se skóre posunulo na 40:39 ve prospěch USK a po půl minutě začala naše až neuvěřitelná obstřelovaná koše domácích. Za minutu jsme si připsali 7 neúspěšných střel a 5 útočných doskoků! a je otázkou, zda autor technického zápisu vůbec stihl všechny naše minely zapsat. Trápení skončilo poločasovou přestávkou, když se na ukazateli skóre objevil poměr 45:41.

Do druhého poločasu nastoupily stejné základní pětky jako na úvod. Tomáš Hrubý zahájil trojkou, na kterou našel v zápětí odpověď Diaz také z perimetru. A na další Dvořákovu odpovídal po chvíli trojkou Sokolovský (51:47 – 23.minuta). Po Sokolovského úspěchu jsme se třikrát po sobě prosadili my, jmenovitě Rančík a Diaz (2x) a poprvé v utkání jsme šli do vedení. Vypadalo to, že jsme ze sebe sklepali smůlu a že bychom mohli v zápase převzít iniciativu. Bohužel se to nepovedlo. Opět jsme si vybrali slabou střeleckou chvilku. Soupeř však odskočil pouze na tři body. V samotném závěru čtvrtiny dal Rerko devátou trojku svého týmu a jubilejní desátou si připsal Kunst. Byla nejen jubilejní, ale také hodně šťastná. USK totiž mělo na dokončení útoku jen 4 vteřiny, rozehrávalo pod vlastním košem a nijak nespěchalo. Když Kunst přešel půlku odhodlal se ke střele, která vyvolala bouři radosti všech spoluhráčů i fanoušků domácího týmu. Před poslední částí zápasu jsme prohrávali o 6 bodů.

Trenér Katzurin hned od začátku vsadil na sestavu menších hráčů a pro USK začalo černé období vývoje zápasu. Od začátku 32.minuty do začátku 37.minuty se domácí ani jednou netrefili do koše a prohráli tento úsek 14:0. Kromě vychýlené mušky museli bojovat také s přibývajícím množstvím ztrát. Hned pětkrát chybovali a to byl začátek jejich konce. Dostali jsme se do vedení a zápas jsme jednoznačně ovládli. Domácím už začaly docházet síly a toho jsme dokázali beze zbytku využít. Konečná prohra o 12 bodů byla pro USK až možná příliš krutá, nicméně po čtvrtině prohrané 27:9 zasloužená.

Body: Hrubý 17, Bosák 13, Dvořák 12, Kotas 11, Rerko 6, Hrubý 5, Kunst a Alič 4, Zachrla 2 - Diaz 24, Rančík 19, Sokolovský 16, Savanovič a Russell 7, Nikkila 6, Votroubek 4, Beneš 3; střelba 3b.: 28/10:20/7; střelba 2b.: 30/12:52/26; TH: 31/20:20/13; doskoky: 38:37; chyby: 18:23; 5 chyb: 35. Hrubý nejlepší hráč: Lukáš Kotas, čtvrtiny: 27:24,. 18:17, 20:18, 9:27