A tým | Mattoni NBL - 25.11.2006

NH Ostrava NH OstravaDomácí
85
73

V Ostravě jsme předvedli matný výkon a po zásluze se cenného vítězství radovali domácí hráči. Za celý zápas jsme ani jednou nebyli ve vedení a na konci 7.minuty jsme ztráceli už tucet bodů! Neustálé klopýtání za našim soupeřem jen prohlubovalo křeč. Dokázali jsme se sice dotáhnout na začátku druhého poločasu na šest bodů, ale Ostrava nám po jedenáctibodové šňůře dala zapomenout na možnost dovést utkání do vítězného konce.

Při pohledu na statistiku zápasu je jasné, kde se rodilo vítězství Ostravy. Jestliže dva hráči Pospíšil a Mitchel mají dohromady jen o 2 doskoky méně než celý náš tým, nemůžeme vyhrát. Především naše dva útočné doskoky je slabota. Je pravdou, že do zápasu nemohl na úvod nastoupil Rado Rančík, který se ještě nezotavil z virózy, se kterou bojoval už v Novém Sadu. Rado sice ve druhém poločase do utkání zasáhl, ale Ostravu, která vycítila šanci na úspěch, to už nevykolejilo. Do Ostravy neodjeli ještě dva další hráči: Goran Savanovič, kterého trápí zánět achilovky a s bolestmi hlavy zůstal doma Michal Křemen. Bohužel hráči, kteří měli šanci přesvědčit trenéra o svých kvalitách, se také schovali pod deku matného výkonu celého týmu.

Vraťme se ještě ke statistikám. Ve střeleckých údajích jsme byli celkově jen o malinko horší (50,8% : 48,1%), ale největší rozdíl byl ve střelbě za tři body. Nechali jsme soupeře vystřelit osmnáctkrát, ale padlo z toho 8 trojek. Takový vyhlášený střelec jako Prášil střílel jedenáctkrát. Mitchel vystřelil jen pětkrát, ale dal tři trojky.

Z našich hráčů nepodal nikdo ani průměrný výkon. Dopouštěli jsme se triviálních chyb, třeba při vyhazování zpod koše. Guillermo Diaz, který by měl být lídrem týmu, byl sice nejlepším střelcem, ale jeho výkon neměl šťávu a hrál jakoby bez zájmu. Antti Nikkilä, který jako jediný mohl fyzickými parametry konkurovat Martinu Idesovi, měl v 11.minutě tři fauly a střídal. Idesova střelba z pole 9/6 byla dalším hřebíčkem do naší rakve. „Když hráči se zkušenostmi z evropských pohárů nepřehrají průměrného hráče, který hraje dva, tři roky ligu, nemůžeme pomýšlet na vítězství,“ shrnul individuální výkony Vráťa Šístek.

Stručně k průběhu utkání.
Na Pospíšilovu dvojku z pole stačil reagovat Diaz košem stejné hodnoty. Ovšem dva koše Idese korunoval Mitchel po průniku a po dvou minutách zápasu jsme prohrávali o šest bodů. Místo snížení náskoku domácích jsme povolili Mitchelovi první trojku. Za tři body střílel také Prášil, dvě trojky nedal, ale v čase 6:55 se mu povedla první a jeho zásluhou se rozdíl ve skóre poprvé přehoupl do dvouciferné hladiny. Do konce první čtvrtiny jsme domácí už k úspěšné střelbě nepustili a po deseti minutách jsme prohrávali jen o šest bodů. Na začátku druhé části zápasu Sokolovský ještě dva body z rozdílu ubral a v dalších třech minutách padaly koše na obou stranách hřiště rovnoměrně. Stále jsme se nemohli dostat k domácím blíž. V 15.minutě jsme povolili Prášilovi pět bodů a náskok domácích byl znovu dvouciferný. Domácí rozehrávač byl i v dalším průběhu jediným střelcem Ostravy, přesto jsme ho nedokázali zastavit. Náskok svěřenců trenéra Róna se sice snižoval, ale na konci prvního poločasu byl 8 bodů.

Ve třetí čtvrtině dal Englický jednu šestku a Mitchel za faul při střelbě z perimetru proměnil všechny tři šestky. Náskok byl opět deset bodů, ale to nejhorší nás teprve čekalo. Rančík, který nastoupil do druhého poločasu, zabojoval, čtyřmi body snížil, ale pak jsme si vybrali ještě slabší chvilku než byl dosavadní obraz naší hry. Dvě ztráty míče a tři neproměněné střely pomohly Ostravě k dosud největšímu náskoku v utkání, který se blížil už ke třetí desítce (55:38). Nikkilä s Diazem jen přibrzdili rozlet domácích, ale až do konce třetí čtvrtiny se nám podařilo pouze zastavit rozevírající se nůžky náskoku. Poslední čtvrtina už byla jen marnou snahou o nějaký zvrat v zápase. Náskok domácích už byl tak velký, že s výkonem, který jsme podávali, nebylo v našich silám s ním cokoliv udělat. O střeleckých problémech svědčí mimo jiné i to, že padesátý bod jsme dali až ve 33.minutě. S takovou střeleckou potencí při hůře fungující obraně se nedá vyhrát proti žádnému soupeři.

Body: Pospíšil 22, Prášil 22, Mitchel 21, Ides 16, Procházka 2, Bohačik 2 - Diaz 19, Russell 12, Englický 9, Sokolovský, Rančík a Nikkila po 8, Beneš 7, Votroubek 2;střelba 3b.: 18/8:16/4; střelba 2b.: 43/23:38/22; TH: 19/15:20/17; doskoky: 32:21; chyby: 18:20; rozhodčí: Dolinek Ivo, Vrážel Petr, Večeřa Pavel; nejlepší hráč: Pospíšil Zbyněk