A tým | Mattoni NBL - 02.12.2006

81
NH Ostrava NH Ostrava Hosté
55

Oba týmy si prohodily pořadatelství a zároveň také plnění pokynu trenérů. Naši hráči dokázali, že jejich obrana je na vysoké úrovni, vždyť hosté dali padesátý bod až pár okamžiků před polovinou závěrečné čtvrtiny a za svým průměrem nastřílených bodů zaostali o 26 bodů. Ostravané střelbou z pole dali jen 38 bodů (16 košů - při úspěšnosti 34,04%). Nedokázali ve střelbě z vnitřního prostoru využít ani výškové převahy Martina Idese, který tentokrát dal jen 9 bodů. Největší rozdíl byl v úspěšnosti střelby za dva body. Zatímco Ostrava dala jen 10 košů z 31 pokusů, my jsme dali 26 košů z 39 pokusů (66,67%). Pouze ve střelbě z perimetru nás hosté porazili. Na 6 dosažených košů jsme spotřebovali o 3 pokusy více. Ostravané právě zásluhou trojkové střelby zmírnili hrozící debakl v poslední čtvrtině, kdy dali čtyři trojky. Využili naší snížené koncentrace při výrazném vedení. V tomto zápase jsme se dokázali prosadit pod oběma koši. Vyhráli jsme na útočné i obranné doskoky. Prim v našem týmu hrál Rado Rančík (4 útočné a 5 obranných). Zvláštností tohoto statistického údaje je to, že poměr doskoků v minulém zápase skončil přesně obráceně.

Trenér Katzurin poslal do utkání pozměněnou základní pětku. Na post rozehrávače určil Pavla Beneše. Bylo to popáté v této sezoně, poprvé však v době, kdy byl Walker Russell v pořádku. Pavel strávil na palubovce 26 minut (nejvíce letos) a dal 12 bodů (také letos nejvíce). Na rozdíl od minulého zápasu byl v základní pětce také Rado Rančík a jeho bojovnost na hosty platila. Nakonec si zápas s Ostravou užil do sytosti. Odehrál bez 67 vteřin celý zápas a stal se nejlepším střelcem se 17 body a společně s Pospíšilem si připsal nejvíce doskoků – devět.

Utkání bylo vyrovnané do 6 minuty. Nejdříve dotahovala naše vedení Ostrava od 4.minuty my. Rozdíl ve skóre však byl minimální. Hosté vedli nejvíce o 3 body. V čase 5:44 za stavu 9:9 odstoupil kapitán Ostravy Jaroslav Prášil, který si zranil koleno. Trenér Rón nechtěl riskovat zhoršení jeho zdravotního stavu, a tak nejlepší střelec minulého zápasu proseděl zbytek utkání v civilu na lavičce. Od té chvíle to šlo s Ostravou s kopce. Nejdříve dostala devět bodů v řadě, pak Bohačik proměnil jeden trestný hod, ale my jsme přidali ještě dva koše za dva body. Náskok se přehoupl do druhé desítky (23:10). Jedinou vadou na kráse byl třetí faul Antti Nikkily, kvůli kterému musel ještě před koncem první desetiminutovky střídat. Na začátku druhé čtvrtiny sice dal nejdříve dva body Ides a po něm trojkou z Idesovy přihrávky Mitchel snížil na rozdíl 8 bodů. Další náš útok byl třikrát zastaven píšťalkou rozhodčích. Ostravané se totiž během dvaceti vteřin dopustili tří osobních chyb. Po posledním faulu Rado Rančík obě šestky proměnil a trenér Rón vystřídal. Na palubovku poslal poprvé v zápase Stehlíka. Naši hráči si na něho při rozehrávce počíhali a donutili ho ke ztrátě. Škoda jen, že Diaz trojku neproměnil. Proto jsme si museli na posun skóre počkat minutu a půl. Po Goranově přihrávce se z pole trefil Votroubek. Když náskok narostl na 15 bodů, dopustil se Goran Savanovič nesportovního faulu a hosté dostali možnost korigovat. Dali ale jen jednu šestku a z rozehrávky nedal Mitchel trojku. Naopak po chvíli se za tři trefil Beneš (dnes náš nejlepší trojkař – 3). Za další minutu přidal Standa Votroubek další trojku a náskok přesáhl 20 bodů. Se stejným rozdílem se šlo do šaten. Hosté měli na svém kontě pouze 21 bodů.

Stejně jako na začátku utkání i na úvod druhého poločasu obě družstva chvíli dobývala oba koše marně. První body padly až o půl druhé minutě. Jejich autorem byl Klimánek. Na druhé straně se prosadila obě naše křídla. Nejdříve Sokolovský zužitkoval Diazovu přihrávku a pak Diaz z rychlého protiútoku po Klimánkově chybě přidal další dva body. Hosté snižovali dalšími čtyřmi šestkami. My jsme naopak využívali rychlé protiútoky. Po Diazově smeči z levé strany jsme se dostali do pětadvacetibodového vedení. Diazovo vystoupení bylo orámováno povedenými dunky v podání Antti Nikkily. Hosté v té době snižovali pouze z čáry trestných hodů. První koš ze hry ve druhém poločase zaznamenali až ve 27.minutě. Jeho autorem byl Procházka a měl hodnotu tří bodů. Po minutě dal Klimánek dvojku z pole a tím uzavřel příděl košů Ostravy ze hry ve třetí čtvrtině. (rekapitulace: Ostrava dala ve třetí čtvrtině 16 bodů, z toho 11 bodů bylo z čáry trestných hodů). Před nástupem do poslední části zápasu se zdálo, že se hostům nepovede ani přelézt 50 nastřílených bodů. Pospíšil s Mitchelem však dvěma trojkami tuto hrozbu zažehnali. Obzvlášť když po minutě přidal Bohačik další trojku. Ztráta Ostravy klesla na přijatelných 17 bodů. Z následujícího protiútoku předvedli Křemen s Votroubkem něco pro diváky. Prvně jmenovaný nahodil nad koš a Standa zatloukl. Do konce 36.minuty hosté přidali ještě jednu trojku a pár dvoubodových košů a tím svůj bodový příděl pro tento zápas vyčerpali. Trenér Rón si za stavu 69:55 vyžádal oddechový čas, aby svým hráčům vysvětlil, jak navázat na výkon v předchozích minutách a uhrát v Nymburce přijatelný výsledek. Jeho svěřenci však udělali pravý opak. Dovolili nám dvanáctibodovou šňůru a odvezli si domů šestadvacetibodovou porážku.

Body: Rančík 17, Diaz 15, Votroubek 13, Beneš 12, Sokolovský 10, Nikkila 8, Savanovič a Russell 3 - Mitchel 15, Ides 9, Procházka 8, Pospíšil a Bohačik 6, Klimánek a Stehlík 5, Šiko 1; střelba 3b.: 19/6 : 16/6; střelba 2b.: 39/26 : 31/10; TH: 14/11 : 24/17; doskoky: 32:21; fauly: 20:20; 5 faulů: 27. Nikkila;čtvrtiny: 23:10, 19:11, 19:16, 20:18.