A tým | Mattoni NBL - 07.01.2007

BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
69
79

Když jsme v polovině první čtvrtiny prohrávali o dvanáct!! bodů, možná jen málokdo věřil, že na konci poločasu budeme mít dvanáct bodů k dobru my. A stalo se. Jinak číslem dnešního zápasu bychom mohli zvolit 19. Ve druhé, třetí i čtvrté čtvrtině jsme dali 19 bodů, když na kontě Pardubic svítila 19, dostali jsme se poprvé do vedení. Střelec první čtvrtiny Goran Savanovič (dal za 10 minut 10 bodů z 22 námi nastřílených) si nakonec připsal 19 bodů, devatenáctkrát jsme také vystřelili za tři body a Pardubice daly pouze 19 trestných hodů z 29 pokusů.
V utkání byly hlavními hybnými silami chyby a kvalitní obrana. Pardubice si připsaly dvacet ztracených míčů a po mnohých jsme my dokázali dát několik jednoduchých košů. To platilo ve druhé polovině první čtvrtiny při našem zmrtvýchvstání a také při vypracování rozhodujícího náskoku ve čtvrtině následující. Ve druhé čtvrtině jsme navíc fantasticky bránili a nedovolili jsme domácím mnohdy ani kloudně vystřelit. Ve druhém poločase se sice Pardubice nadechovaly k možnému zdramatizování pro nás už dobře vyvíjejícího se utkání, ale tady jsme ukázali zkušenost a nikdy jsme nedopustili, aby se domácí dostali do těsného závěsu. Nejvíce se přiblížili na 4 body, ale pak jsme se zase vyhoupli nad desítku. Takové vedení jsme si potom udržovali i v poslední čtvrtině. Určité komplikace mohly nastat po technické chybě Englického po jeho faulu. Domácí z toho vytěžili pouze tři body. Domácí nám k našemu vítězství také trochu pomohli deseti neproměněnými trestnými hody.
Jen těžko lze vyzdvihnout individualitu některého z našich hráčů. Nejlepší střelec zápasu Rado Rančík si ke 25 bodům (dvojky 17/10) připsal 10 doskoků a jako jediný hráč si připsal double-double. Sokolovského čtyři trojky ze sedmi pokusů byly rovněž pro vývoj skóre zápasu velice důležité a značnou měrou se podílely na vytvoření šestnáctibodového náskoku na začátku třetí čtvrtiny. Také 19 nastřílených bodů Gorana Savanovič stojí za povšimnutí. Velice důležitých bylo jeho deset bodů v první čtvrtině. Na straně Pardubic hrál opět prim Ames, autor 22 bodů. Ovšem také čtyřikrát přišel o míč, když se někdy až příliš beznadějně pouštěl do červené přesily při průniku pod koš. Více ztracených míčů měl Gamma - pět. Jeho úloha na doskoku (9) a při blokování (3) však byla velice důležitá. Za zmínku rovněž stojí jeho 7 získaných faulů.
Utkání jsme začali nepovedenou střelou Rančíka, na druhé straně se však i přes fauly Russella prosadil Přibyl. Goran sice dvojkou snížil, ale dalších 7 bodů v řadě si připsaly Pardubice, které neminuly ani jednu ze čtyř střel. Především trojka Mujagiče přilétla z velké dálky. Ani po time outu Muliho Katzurina se situace nezměnila. Ames trojka, Gamma koš s faulem a stav byl 16:4. Hala, ve které se sešlo rekordních 4250 diváků, šílela. Za naší střídačkou ale hlouček (ve srovnání s počtem příznivců domácích hráčů) našich fandů neúnavně hnal své dopředu. Za stavu 18:6 po dvou chybách svých hráčů si vzal trenér domácích Petr oddechový čas. Burcoval své svěřence k lepší obraně a vyzýval k lepší práci tělem při odstavování našich hráčů. Po několika nepřesnostech v rozehrávce i střelbě se konečně prosadil Rančík, po něm Sokolovský za tři body a krátkou sérii dokončil opět Rančík zpod koše. Šňůrou sedmi bodů jsme se dokázali vymanit z náporu domácích a přestěhovat na ně nepřesnost střelby. Za stavu 18:13 pro domácí proměnil Ames jednu šestku, ale my jsme si připsali druhou sedmibodovou šňůru a dostali se poprvé v zápase do vedení. V posledních dvou útocích čtvrtiny se ani jedno družstvo nemýlilo a konečný stav prvního hracího období byl charakterizován na ukazateli skóre čtyřmi dvojkami.
Na začátku druhé čtvrtiny ani jedno družstvo nemohlo najít pro míč snadnou cestu do koše. Za čtyři minuty jsme dali my dva koše (Rančík dvojku a Sokolovský trojku) a domácí vycházeli naprázdno. Trenér Petr při time outu radil rychlý přechod do protiútoku, ale přes naši obranu se to jeho hráčům nedařilo. Pak se přeci jen příděl bodů zrychlil, ale až do začátku šestnácté minuty neměli domácí na svém kontě druhé čtvrtiny ani bod. Až konečně Mujagič protrhl smůlu a z pole upravil na 24:30. V následujících dvou minutách se hrála spíše šachová partie – koš padl až na začátku 18.minuty a jeho autorem byl Savanovič. Za chvíli přidal Rančík dva body z čáry trestných hodů po nesportovním faulu Amese. Bohužel následný protiútok se nám nevydařil. Úspěšný nebyl ani Stria, který promarnil dva trestné hody za Votroubkův faul. Dalšímu našemu koši předcházela nejdříve ztráta Savanoviče, kterému při průniku do bedny sebral míč Jelínek. Jelínkovu přihrávku však bravurně vystihl Russell, našel Savanoviče, který se nestačil po pádu vrátit a ten sám tváří v tváři pouze koši skóroval. Do konce prvního poločasu si do listiny střelců připsal 5 bodů Sokolovský a pět bodů přibylo také na straně Pardubic. Po dvaceti minutách jsme vedli rozdílem dvanácti bodů, když domácí ve druhé čtvrtině dali pouze dva koše (Mujagič a Stria) a tři šestky (Novotný, Ames).
Druhý poločas začal výukou Trnky Rančík. Dvakrát využil proti vyššímu Jirkovi svou obratnost a navýšil naše vedení na 16 bodů a po dopíchnutí Englického jsme získali nejvyšší náskok zápasu. Trnka se „pomstil“ a využil svoje kila a centimetry k dalšímu koši Pardubic. Šestnáctibodový rozdíl vydržel do začátku 24.minuty. Pak po Gammově koši, Mujagičově trojce a Novotného rychlém protiútoku snížili domácí na devět bodů a byli na koni. My jsme Rančíkovým košem kontrovali, ale dalších sedm bodů v řadě přineslo domácím snížení na kontaktní 4 body. Ovšem Křemen, Rančík a Sokolovský byli v následujících dvou minutách jedinými střelci, a tak rozdíl se opět vyšplhal do dvouciferných výšin.
Až do poloviny poslední čtvrtiny se rozdíl ve skóre pohyboval kolem 10 bodů. Zvrat mohl nastat po technické chybě Englického, který si nenechal líbit šťouchnutí Strii po odpískání nedovoleného zákroku a impulsivně hodil po pardubickém hráči míč. Stria proměnil za faul jeden trestný hod, dva za technickou chybu přidal Novotný, ale od další pohromu nás zachránil útočný faul Novotného. V polovině 38.minuty se domácí přiblížili na pět bodů, ale naši hráči nezpanikařili a nebezpečí odvrátili. Do konce zápasu si vypracovali opět desetibodový rozdíl a připsali si dva důležité body k udržení tříbodového náskoku před druhým Děčínem.
Body: Ames 22, Novotný 14, Mujagič 10, Gamma 9, Stria 5, Trnka 4, Přibyl 3, Jelínek 2- Rančík 25, Sokolovský 20, Savanovič 19, Křemen 5, Englický 4, Votroubek 3, Russell 3; střelba 3b.: 20/6:19/6; střelba 2b.: 36/16:45/24; TH: 29/19:17/13; doskoky: 33:36; fauly: 20:29; 5 faulů: 38. Nikkila; TCH: 36. Englický; 4250 divákůnejlepší hráč: Radoslav Rančík; čtvrtiny: 22:22, 7:19, 23:19, 17:19