A tým | Mattoni NBL - 03.03.2007

BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
82
97

Napjatou atmosféru souboje dvou týmů z popředí tabulky ještě umocnila slovní rozepře pardubického Gammy a našeho Montyho, ke které došlo ještě před začátkem utkání. Kvalita zápasu odpovídala faktu, že se střetávají průběžně zlatý a bronzový tým. Po několika utkáních, která skončila našim výrazným vítězstvím, byl souboj s Pardubicemi vyrovnanější. „Když hraje první proti třetímu není možné očekávat vítězství o čtyřicet,“ konstatoval vedoucí našeho týmu Šístek.
Především v první polovině zápasu byly útočné snahy obou družstev velice dobré. Oproti prvnímu utkání jsme si nenechali utéct soupeře v začátku a vyjma stavu 3:2 jsme byli neustále ve vedení. Oba týmy postavily svou hru na velice dobré střelbě za dva body s úspěšností vyšší než 55% (60,6 : 57,1), a tak se o konečném výsledku rozhodovalo ve střelbě za tři body. Nejvíce trojek padlo v poslední čtvrtině (8) a první čtvrtině (7). Na vstřelení deseti trojek jsme vypotřebovali jen 19 pokusů, domácí dali o jednu trojku míň, ale potřebovali o 5 pokusů více. Stejně tak si domácí mohou drbat hlavu za 13 neproměněných trestných hodů (z 27 možností).
Jiné to bylo na doskoku. Domácí dokázali využít výškových parametrů svých pivotů (Trnka, Jelínek, Majerík) a také dravosti Kamaldina Gammy. Posledně jmenovaný však svou agresivitu hnal až za hranice faulů a střet s jeho loktem odnesl v závěru zápasu Láďa Sokolovský. Při podkošovém souboji při útoku Pardubic zůstal náš kapitán na chvíli otřesený na palubovce. V neděli sice ještě byl prostor mezi nosem a horním rtem na dotek citlivý, ale na větší komplikace to nevypadá. „To se v basketbale občas stává,“ řekl diplomaticky Láďa, ale ať už tomu předcházelo cokoliv, řešení tímto způsobem je zbytečné.
Nejnebezpečnějším hráčem (když pomineme Gammovy lokty) byl Ames. Za čtyřicet minut nastřílel 28 bodů, i když jeho úspěšnost nebyla nikterak světoborná, doskákal 7 míčů a přilákal na sebe 7 faulů. Poslední sedmička v jeho statistikách patří ztrátám a to je přeci jen více než by bylo pro domácí potřebné. Celkově Pardubice na ztracené míče prohrály 21:13 a to je na naděje na úspěch velký rozdíl.
První čtvrtinu začal náš soupeř dobrou střelbou z dálky. Podpis pod celkem 4 trojky v prvních 5 minutách dali Ames (2x), Přibyl, Mujagič. Na naší straně byl z perimetru úspěšný jen Beneš. Přesto jsme v polovině první čtvrtiny vedli 15:14. Dokázali jsme, kromě jednoho, totiž využít všechny ostatní střelecké pokusy, které jsme měli k dispozici. Naše body byly rovnoměrně rozprostřeny mezi hráče, kteří byli na palubovce. Během šesté minuty dal Savanovič naši druhou trojku a na začátku deváté si Monty Mack připsal dva získané míče (Ames a Mujagič) a přidal jednu trojku. Naše vedení narostlo na devět bodů. Ještě v deváté minutě se zapsal poprvé do listiny střelců Mattoni NBL náš nový hráč Darius Washington (Dwash), Jedním proměněným trestným hodem zaokrouhlil naše vedení na deset bodů. Rado jeho druhý neúspěšný pokus doskočil, byl při tom faulován a ústa na špacír si pustil Gamma, což rozhodčí ocenili technickou chybou. Ze čtyř trestných hodů dal Rado tři, po minutě přidal Mack z rychlého protiútoku další koš a ujali jsme se vedení 32:17. „V první čtvrtině jsme viděli kvalitní basketbal. Hráli jsme velice dobře v obraně a dařilo se také v útoku,“ shrnul Šístek.
Úvod druhé části zápasu patřil domácím. Ti po šňůře deseti bodů v řadě snížili až na 29:34. Dvě naše trojky (Beneš, Mack) během třiceti vteřin vše smazaly. Opět jsme měli k dobru deset bodů. Domácí však cítili šanci a tentokrát pomalu ukrajovali z našeho náskoku bod za bodem. V polovině 17.minuty se přiblížili na čtyři, ale znovu nedokázali dotáhnout svoje snažení až do změny ve vedení. Do konce poločasu se slabší chvilky střídaly s lepšími. Na své konto jsme si mimo jiné připsali tři ztráty, ale udrželi jsme stále dostačující náskok. V poločase to bylo 7 bodů.
Druhý poločas už nebyl tak pěkný na pohled. „Po přestávce to byl více úporný basketbal, který byl rozkouskován díky faulům. Hra byla nesourodá. Hodně jsme se snažili držet míč, využívat celých 24 vteřin pro postupný útok a držet si tak stále jednoznačné vedení,“ charakterizoval zbytek zápasu Vratislav Šístek. Ve třetí čtvrtině padly jen dvě trojky, po jedné na obou stranách, ale přesto jsme se svému soupeři výrazně vzdálili. Oba týmy vystřelily šestnáctkrát, my jsme z toho dali 11 košů, soupeř jen šest. Náš prostor pod košem byl uzavřený, takže se domácí pouštěli především do střelby z velké vzdálenosti. Sedmkrát byli z perimetru neúspěšní! Není proto divu, že náš náskok vzrostl až skoro ke dvaceti (56:73). V poslední čtvrtině se domácí ve střelbě z perimetru zlepšili. V prvních třech minutách dali tři trojky, ale rozdíl na jednocifernou hodnotu nestlačili. Nejblíže k tomu měli po trojce Přibyla (67:78). První útok na snížení rozdílu pod deset jsme ustáli, druhý na konci 36.minuty už ne. Ames po trestných hodech upravil na 74:83, ovšem po sedmi bodech v řadě jsme nenechali nikoho na pochybách, že jsme si přijeli do Pardubic pro dva body.
Body: Ames 28, Gamma 17, Přibyl 12, Stria 8, Majerík 6, Jelínek 5, Mujagič 4, Trnka 2 - Rančík 22, Beneš 20, Votroubek 14, Mack 14, Savanovič 8, Sokolovský 6, Nikkila 6, Washington 5, Křemen 2; střelba 3b.: 24/9:19/10; střelba 2b.:33/20:42/24; TH: 27/15:26/19; doskoky: 33:25; chyby: 23:25; 5 chyb: 36. Savanovič; TCH: 9. Gamma; nejlepší hráč: Ames; čtvrtiny: 19:32, 24:18, 13:23, 26:24