A tým | Mattoni NBL - 07.03.2007

BK Děčín BK DěčínDomácí
83
89

Každá čtvrtina utkání by se dala charakterizovat jedním slovem, které vystihuje její průběh.
První čtvrtina – tragédie. V první desetiminutovce jsme hráli jen to, co nám domácí dovolili. Vzhledem k tomu, že ti byli skoro po celou dobu na koni, naše ztráta se hodně zvětšovala. Domácí si v ní vytvořili až čtrnáctibodový náskok! Kromě toho, že jsme nedokázali dobře pokrýt domácí střelce, pomáhali jsme si v obraně často nedovolenými zákroky. Připsali jsme si 8 faulů a domácí se dostali ke 14 trestným hodům. Exekutorem deseti z nich byl J.Houška a všechny proměnil, další tři body ze čtyř šestek přidal Sanders. V útoku jsme si tolik nerozuměli, dopustili jsme se pěti ztrát a neproměňovali jsme některé střely z bezprostřední blízkosti koše. Nedokázali jsme si v útoku najít ke střelbě dobré pozice a často jsme stříleli až na konci časového limitu pro postupný útok. Naše střelba z pole byla 19/7, a tak bodová ztráta byla odpovídající předvedené hře.
Druhá čtvrtina – stíhačka. Druhá desetiminutovka začala podle našich not. V prvních minutách jsme domácí na útočné polovině k ničemu nepustili. Než dali domácí první koš druhé čtvrtiny, uplynulo pět a půl minuty. Za tu dobu Děčínští vystřelili bezúspěšně sedmkrát, přidali 4 ztracené míče a prostřídali 7 hráčů. Ale ani tyto Budínského výměny nedokázaly vdechnout domácím život. Ani my jsme se nevyvarovali několika chyb v útoku, ale po šňůře 16:0 dostalo utkání úplně jiný ráz. Díky střelbě 11/9 jsme se ze štvané zvěře stali vládci utkání.
Třetí čtvrtina – přetahovaná. I když jsme si téměř po celou dobu třetí čtvrtiny udržovali mírné vedení, byl to spíše boj o pozice. Domácí nejdříve dvěma rychlými trojkami vyrovnali náš poločasový náskok čtyř bodů, ale pokus o převzetí iniciativy jsme nedopustili a postupem doby jsme se dostali opět do osmibodového náskoku. Na obou stranách se střídaly světlejší okamžiky s horšími. Domácím patřil úvod a závěr čtvrtiny, naše byla mezihra. Ještě dvě a půl minuty před koncem hracího období jsme měli k dobru 6 bodů, ale poslední půlminutka byla Mulliganova. Nejdříve projel jako nůž máslem naší obranou, prosmýkl se kolem obránců a efektní smečí skóroval. Do konce třetí čtvrtiny zbývalo více než 24 vteřin. Snažili jsme se držet míč až do konce limitu pro postupný útok, ale museli jsme střílet ještě 5 vteřin před koncem hracího období. Bohužel se nám poslední střela vykroutila z obroučky a ani útočný doskok a dopíchnutí Standy Votroubka nevyšlo. Míče se zmocnil Muligan a k pochopitelné radosti celého týmu a domácích fanoušků proměnil s klaksonem trojku o desku. Rozdíl mezi oběma týmy tak byl jeden jediný bod.
Čtvrtá čtvrtina – rozhodující. Trenér Katzurin poslal na palubovku pětici Washington, Sokolovský, Křemen, Rančík a Nikkilä a ta se tak osvědčila, že odehrála bez střídání celých deset minut. Výjimkou byl Darius, který musel být pro 5 osobních chyb nahrazen Pavlem Benešem. První útok jsme nezačali šťastně. Láďa Sokolovský ztratil míč a na konci útoku domácích stál Sanders s úspěšnou střelou. Domácí tak natáhli svou šňůru na 7:0 a dostali na chviličku do vedení. Pak se možná zalekli svého vedení a vyrobili během dvou minut čtyři chyby. Však taky trenér Budínský při oddechovém čase nabádal své svěřence, aby hráli trpělivě a nevymýšleli hlouposti. Ze stavu 65:64 pro Děčín nás vyvedl nejdříve trojkou Washington, potom stejný hráč obral o míč Futa a rychlý protiútok dotáhl do dvoubodového konce. Pak přišly čtyři body Rančíka a vedení 73:65 bylo na světě. Sanders sice trojkou snížil, ale poté Nikkilä ve svém nejlepším zápase v nymburském dresu dal dva koše, náskok se natáhl na 9 bodů a v polovině poslední čtvrtiny ho Washington o dva body povýšil. Po oddechovém čase domácího kouče dal sice Panáček trojku a potom byl také Sanders úspěšný z perimetru, ale my jsme vždy dokázali odpovědět byť jen dvoubodovým košem. To na udržení náskoku stačilo.
Individuality. Vynikající zápas v našem dresu odehrál Antti Nikkilä. Byl autorem 18 bodů. Po dvaceti bodech proti A plus Brno v listopadu, to byl druhý nejlepší výkon našeho pivota. Jeho střelba za dva body byla 8/7, trestné hody 5/4, 8 doskoků a vynikajících 5 bloků pod košem i na trojce. Ve druhém poločase se dobrém světle ukázal tradičně Rado Rančík. Zlepšil střelbu z 10/3 na 10/6 ve druhém poločase, připsal si 7 doskoků a získal na sebe 5 faulů. Po 39 minutách toho měl na konci zápasu opravdu dost. Černou práci odvedl Křemen, kterého nechal trenér Katzurin na place 36 minut. V prvním opravdu těžkém utkání se představil Washington. Svou roli zvládl výborně a ke 14 bodům přidal 4 asistence. Více než půl hodiny odehrál Sokolovský. Jeho hlavní role byla opět v obraně. Na straně domácích si svoje splnil Sanders. Tentokrát však více střílel (29 bodů) než pracoval pro tým. Pouze jednu asistenci za zápas má na svém kontě kromě tohoto ještě v utkání s BBK Brno. „Je lepší, když rozehrávač střílí, než aby tvořil hru,“ poznamenal Muli Katzurin.
Body: Sanders 29, Houška 17, Mulligan 15, Miloš 8, Soukup 5, Futo 5, Panáček 3, Houser 1 - Rančík 24, Nikkilä 18, Washington 14, Sokolovský 12, Beneš 10, Savanovič 6, Křemen 3, Mack 2; střelba 3b.: 23/10:8/3; střelba 2b.: 36/15:57/29; TH: 25/23:25/22; doskoky: 33:29; chyby: 22:23; 5 chyb: 40. Futo - 39. Washington; čtvrtiny: 29:19, 9:23, 25:22, 20:25; nejlepší hráč: Antti Nikkilä