A tým | Mattoni NBL - 14.03.2007

USK Praha . USK Praha .Domácí
82
90

Utkání 31.kola Mattoni NBL trochu připomínalo minulý zápas 9.kola v Praze. Obě utkání poměrně dost vyrovnaná a ani jedno z družstev si nemohlo být téměř po celý zápas jisto jeho osudem. Na podzim jsme urvali vítězství až v poslední čtvrtině, v tomto zápase bylo rozhodující druhé období. Na jeho konci jsme si totiž vypracovali patnáctibodový náskok a s ním jsme pak hospodařili do konce utkání. Někdy se nám dařilo méně, někdy více, někdy jsme bojovali s horší střelbou, někdy jsme měli okénka v obraně, někdy jsme využili rychlé protiútoky k bleskovému nárůstu skóre a celý zápas jsme bojovali s rozhodčími. Poměr osobních chyb byl 19:27, k tomu si Rado připsal technickou chybu a sudí také pojmenovali dva fauly jako nesportovní chybu (UF). Poměr, respektive nepoměr trestných hodů 42:14 byl neobvykle velký a to ještě Monty házel v poslední minutě 6 trestných hodů. To není výmluva na rozhodčí, to je jen konstatování faktů.
Za relativně vyrovnaný průběh utkání může především výkon obou družstev. Naši nastoupili možná méně nabuzení naopak domácí na nás vletěli se vší parádou. Nedokázali však udělat poslední krok, když nás několikrát dotáhli ze ztráty kolem deseti bodů na tři až čtyři. Od druhé čtvrtiny se nedostali ani jednou do vedení nebo do vyrovnaného stavu. Zvláště v poslední čtvrtině bylo velmi důležité, že se dokázal prosadit Monty Mack, Goran Savanovič nebo Rado Rančík.
Ze statistiky vyplývá, že jsme měli navrch ve střelbě za dva i tři body a to nejen v četnosti ale i v procentu úspěšnosti. Na koš USK jsme dokázali vyslat 66 střel, domácí o 11 méně. Vynahrazovali si to však střelbou trestných hodů. Tímhle způsobem ale kape jen po bodu a navíc ještě USK devětkrát netrefilo. Domácí nás také dokázali přehrát na doskoku. Především v první polovině jsme dovolili domácím, aby si pod naším košem doskočili celkem 9 míčů a to byl jeden z prvků naší hry, kterému se věnoval trenér Katzurin o přestávce mezi poločasy. Ve druhém poločase se hra pod vlastním košem výrazně zlepšila a domácí doskočili jen 1 míč. Pod ligovým průměrem zůstal také počet ztracených míčů. Celkem dvaadvacetkrát přišli hráči obou týmů dohromady o balón a to je číslo, které mnohdy nasbírá jen jedno z družstev.
První čtvrtina: Převážnou část první čtvrtiny jsme prohrávali. Domácí těžili ze hry podkošového hráče Andeliji, který byl oproti Antti Nikkilovi mrštnější v zakončování a protože si náš pivot už po necelých dvou minutách udělal dva fauly musel ho střídat Votroubek. Ten má sice o pár kilo méně, ale dokázal si svého soka docela dobře ohlídat. Navíc v útoku hrál Standa blíže ke koši a za tři minuty svého pobytu na palubovce měl na svém kontě 6 bodů. První čtvrtina se hrála o trochu déle, protože domácí stáli celkem 14x na čáře trestných hodů a z této značky dali více než polovinu svých bodů za čtvrtinu. Pro vývoj první čtvrtiny byly důležité i dvě naše trojky. První dal Savanovič, který na konci sedmé minuty korunoval šňůru 2:9 a dostal nás do krátkodobého vedení o jeden bod. Druhou přidal Mack, který naprosto nekompromisně – za 6 vteřin – odpověděl na koš z perimetru Rerka a opět vyrovnal. První čtvrtina nakonec po bojovném výkonu se spoustou útočných doskoků skončila smírně.
Druhá čtvrtina: Začali jsme jí dobře. Rančík, Votroubek, Washington a Mack postupem času navýšili naše vedení na 35:28. To bylo na konci 14.minuty. Pak přišel na řadu festival neproměněných šancí. Jako by se tabule zhlédla v těchto dvou číslech a čtyři minuty odmítala ukázat nějaká jiná. Jediné, co se měnilo, byl čas a počet faulů. Neujala se ani smeč Dvořáka a ani dva trestné hody Vocetky. My jsme v té době proti zóně vystřelili pouze třikrát za tři body. Poslední tři minuty se nakonec ukázaly jako rozhodující pro konečný výsledek utkání. Nejdříve pomohl Votroubek rozhodčím, kteří dali na jeho gesto a uznali Montymu koš s faulem. Náš rozehrávač šestku proměnil a pak po Savanovičově asistenci přidal ještě dva body zpod koše. Díky těmto bodům překročil rozdíl do dvouciferné podoby. Na dovršení našeho dobrého úseku dali ještě dva body Votroubek a Washington. Patnáctibodové vedení bylo naším největším náskokem v celém utkání.
Třetí čtvrtina: Po změně stran jsme si nedokázali poradit s buldočím tlakem domácích. Ti se tlačili pod koš a my jsme je zastavovali nedůraznými fauly. Pro hráče USK tak nebylo těžké dát koš a k tomu ještě měli možnost navýšit bodové konto z čáry trestného hodu. Jsou to nejhorší fauly a trenéra Katzurina jímal oprávněný vztek. Celkem pětkrát jsme umožnili domácím dát „rozloženou“ trojku. I když se takto USK snažilo z našeho náskoku něco ubrat, nebylo to po bodu tak rychlé, aby za deset minut skóre vyrovnali nebo se dokonce dostali do vedení. Snížili však na 57:63 a naše křehké vedení bylo v ohrožení.
Čtvrtá čtvrtina: Bodově nejbohatší část zápasu se nesla v marné snaze domácích překlopit skóre na svou stranu. Nejdříve jim k tomu dal možnost Rado, který byl za kritiku výkonu rozhodčích odměněn „Téčkem“. Reklamoval totiž, že byl při pokusu o střelbu zpod koše faulován. Domácí z toho vytěžili jen dvě proměněné šestky, čímž stáhli na čtyři body. Po vystřídání vzal na sebe úlohu střelce Monty. V rozhodujících fázích přidal pět bodů a navýšil naše vedení na devět. Když se Savanovič prodral neohroženě až do koše a skóroval, vzal si trenér Treml oddechový čas. V něm připomínal hráčům, že mají na svém kontě pouze dva fauly za čtvrtinu a že by měli naše průniky zastavovat razantněji. Asi mluvil málo nahlas, protože hned další koš Savanovič byl jako ten předchozí. Pak ale Kunst zužitkoval koš s faulem a Vocetka podruhé překvapil dobrou trojkou a když stejný mladík v bílém dresu USK přidal další dva body, náš náskok se ztenčil na 3 body. Při oddechovém čase našeho kouče přišel na palubovku Rančík a do té doby v útoku málo výrazný slovenský reprezentant se natlačil do bezprostřední blízkosti koše. Jeho spoluhráči ho našli přihrávkou a zase jsme vedli o sedm. Vocetka „drze“ trojkou snížil, Savanovič potřetí prošel obranou ke koši a Vocetka dvěma šestkami upravil na 77:80. Pak se z blízkosti koše trefil Votroubek, z perimetru Sokolovský a když minutu před koncem dal Mack ještě dva body z trestných hodů, vedli jsme o deset. To už domácí nestačili nijak zpracovat a utkání prohráli.
Body: Rerko 21, Andelija 20, Vocetka 12, Kotas 10, Hrubý T. 6, Kunst 5, Dvořák 4, Hrubý V. 2, Alič 2 - Mack 30, Savanovič 17, Votroubek 15, Rančík 8, Beneš 6, Sokolovský 5, Washington 5, Nikkila 4; střelba 3b.: 21/5:16/5; střelba 2b.: 34/17:50/32; TH: 42/33:14/11; doskoky: 31:29; chyby: 20:28; 5 chyb: 38. Rančík; TCH: 20. lavička domácích, 31. Rančík Radoslav; rozhodčí: Vyklický, Paulík, Znamínko; nejlepší hráč: Monty Mack, čtvrtiny 24:24, 8:21, 25:18, 25:27